Tony_Robbins_a_jeho_7_rad_ako_nalozit_so_svojimi_peniazmi_2017

Ekonomika a akciové trhy sa po finančnej kríze v roku 2008 síce spamätali, z hľadiska financií však stále žijeme v bláznivých časoch.

Mnohí sú z finančnej krízy ešte otrasení. Spojené štáty majú medzitým historicky najnižšie úrokové miery. V niektorých krajinách dokonca dosahujú záporné hodnoty.

To je dosť na to, aby vo svete vládla neistota. Tony Robbins je však presvedčený, že i v časoch vysokej volatility si môžete stáť pevne za svojim.

Tony Robbins je milionár a motivačný rečník v oblasti podnikania a životného štýlu. Vo svojej knihe „Neochvejný: Príručka finančnej slobody“ sa snaží ľudí naučiť prekonávať svoj strach a dosiahnuť finančný úspech nasledovaním rád najväčších finančných mozgov.

V rozhovore pre portál GOBankingRates povedal: „Tieto rady sú neochvejné, pretože sú to rady Warrena Buffetta, Raya Dalia, Carla Icahna, rady Davida Swensena z Yale. Čo a ako robiť Vám radia najmúdrejší ľudia sveta.“

Ak chcete byť finančne zabezpečený a pokojne v noci spať bez ohľadu na volatilitu okolitého sveta, vezmite do rúk Robbinsovu knihu. Držte sa jeho rád a odporúčaní ďalších znalcov a sledujte, ako Váš majetok narastá.

Súvisiace: 6 psychologických trikov bohatých, aby zarobili ešte viacej peňazí

Naštudujte si problematiku

Robbins radí: „Vašou prvou úlohou na ceste za finančným úspechom je stať sa neochvejnými a získať potrebné vedomosti. Potrebujete porozumieť základom.“

Jednou z najdôležitejších vecí je pochopiť, že akciové trhy, napriek drobným výkyvom, časom narastajú. Robbins vraví: „V minulom roku sme zažili $2.3 biliónový prepad.“ Ale aká bola situácia ku koncu roka? Najväčšie indexy zaznamenali značné zisky.

A to nebol ojedinelý úkaz.

Robbins ďalej hovorí: „Koľko bolestivých a náročných situácií prežila za posledné storočie ekonomika Spojených štátov a svetová ekonomika ako taká? Prekonali sme svetové vojny, ekonomické úpadky, recesie, svetové krízy spojené s vtáčou chrípkou. Prekonali sme hrozbu Brexitu. Kríza môže nastať kedykoľvek. Napriek všetkým prekážkam sa trhy uberali jediným smerom – nahor, priamo úmerne s časom.“

Pri investovaní a budovaní svojho majetku sa musíte zmieriť s tým, že cestou narazíte na hrboľaté úseky. Ako Robbins zdôrazňuje vo svojej knihe, korekcia trhu – aspoň 10%-ný pokles voči maximu – nastávala každoročne od roku 1900. V priemere však korekcie trvajú menej než dva mesiace. A iba v jednom z piatich prípadov korekcia prerastie do medvedieho trhu, keď úpadok presiahne 20%.

Robbins píše: „Keď pochopíte, že korekcia nemusí byť tá najhoršia správa, je ľahšie zachovať chladnú hlavu a nekatapultovať sa pri náznaku prvej turbulencie.“ Keď budete mať problematiku naštudovanú, Vaše reakcie nebudú vychádzať zo strachu.

Vstúpte do hry a držte sa v nej

Nemôžete si len tak zarobiť a získať finančnú slobodu. Potrebujete investovať.

Robbins vraví: „Či ušetríte 5, 10 alebo 15%, musíte vstúpiť do hry a stať sa vlastníkom – investorom.“

Namiesto vkladania na sporiaci účet, ktorý má nastavenú nízku úrokovú sadzbu, investujte do akcií. Robbins v knihe píše: „Najlepším miestom na zhodnotenie peňazí počas viacerých rokov je akciový trh.“

Keď svoje peniaze vyberiete v čase úpadku trhu a znovu ich v správnej chvíli neinvestujete, stratíte šancu nahradiť svoje straty. A pravdepodobnosť, že sa vrátite na trh v tej správnej chvíli, je takmer nulová.

„Zabudnite na to, že sa Vám podarí zázračne načasovať trh,“ vraví Robbins. „Warren Buffett mi povedal: ´Tony, poznáš ľudí, ktorí sa snažia načasovať a predpovedať trh. Ich jedinou úlohou je, aby pri nich i jasnovidci vyzerali ako profesionáli´. Je to absurdné.“

Automatizujte svoje úspory

Možno si myslíte, že Robbinsovi sa ľahko reční o tom, ako je investovanie kľúčom ku finančnej slobode. Je predsa milionárom. Nie každý má toľko peňazí, ktoré čakajú iba na to, aby boli investované.

Nepotrebujete byť bohatí, aby ste investovali. Zmeniť potrebujete jedine to, ako so svojimi peniazmi hospodárite. Robbins píše: „Najprv musíte spraviť rozhodnutie – najdôležitejšie rozhodnutie svojho finančného života – a to je zmeniť sa zo spotrebiteľa na majiteľa.“

Dosiahnete to tak, že keď nadobudnete peniaze, namiesto míňania vyplatíte najprv samých seba. Robbins odporúča automaticky si odkladať isté percento zo svojho príjmu. Môžete začať v malom a čiastku zvyšovať pri povýšení alebo získaní bonusov v práci.

V knihe „Neochvejný“ sa píše: „Toto Vám umožní vytvoriť si Účet Slobody – zdroj celoživotného príjmu, ktorý Vám umožní už nikdy nepracovať.“

Súvisiace: 11 stratégií ako viac zarábať podľa ľudí, ktorí sa sami vypracovali na milionárov

Využite moc zloženého úrokovania

Aj keď investujete iba malú čiastku, dokážete ju zveľadiť vďaka potenciálu zloženého úrokovania (angl. compounding). Keď investujete, Vaše peniaze rastú vďaka úrokom. Vďaka zloženému úrokovaniu i Vaše úroky získavajú úroky.

Čím skôr investujete – i keď len malú čiastku – tým väčšmi Vaše peniaze narastú. Robbins píše: „Takýmto spôsobom sa časom i zo skromnej sumy stane pozoruhodné bohatstvo.“

Zamyslite sa nad Robbinsovým príkladom: Ak niekto investuje $300 mesačne, začne v 19. roku svojho života s ročným ziskom 10%, na 65. narodeniny bude mať $3,5 milióna. Ak však počká do 27, do rovnakého veku zarobí iba $1,58 milióna. To je takmer o $2 milióny menej iba preto, že pred prvou investíciou čakal osem rokov.

Diverzifikujte, aby ste sa ochránili

Keď sa odhodláte vložiť svoje peniaze do trhu, je dôležité rozhodnúť sa, kam. Ako radí Robbins, najlepšou voľbou sú akcie. Dodáva však, že „by ste nemali vraziť úplne všetko do akciového trhu“.

Potrebujete zadeliť svoje aktíva tak, aby ste boli chránení proti výrazným výkyvom trhu. „Ak sa trh prepadne o 50%, nechcete tiež padnúť o celých 50%“ vyzýva Robbins. Predídete tomu diverzifikáciou.

Diverzifikáciou svojho portfólia získate kombináciu investícií, medzi nimi akcie, dlhopisy a iné cenné papiere. V každej triede aktív máte tiež rôzne druhy investícií, ako napríklad akcie firiem v Spojených štátoch, zahraničných spoločnostiach, veľkých a malých organizáciách.

Robbins odporúča vyhľadať pomoc registrovaného finančného poradcu, ktorý je právne zaviazaný postaviť záujmy svojho klienta na prvé miesto.

Využite korekcie trhu vo svoj prospech

Ďalšou cestou k rastu Vášho majetku je profitovať zo situácie, v ktorej ostatní podliehajú panike.

„Keď sa trh prepadáva do hlbín, ľudia Vám predajú svoj dom, predajú Vám svoje akcie takmer zadarmo,“ vraví Robbins. „Chcú sa jednoducho stiahnuť z trhu. To je Vaša životná príležitosť.“

Prečo? Môžete nakúpiť akcie, kým sú ceny nízko. A zarobíte, keď sa situácia na trhu zlepší a ceny sa znovu vyšvihnú nahor.

V knihe „Neochvejný“ Robbins uvádza, že 6 z 10 najlepších dní na trhu za posledných 20 rokov prišlo do dvoch týždňov po 10 najhorších dňoch. Tí, ktorí sa z trhu stiahli po prvých náznakoch problémov, zmeškali príležitosť zarobiť naozaj vysoké sumy.

„Prirodzene, vyskytnú sa nezanedbateľné korekcie,“ vraví Robbins na adresu akciových trhov. „Vašou úlohou je využiť ich vo vlastný prospech.“

Súvisiace: 13 návykov, ktoré učíte svoje deti a mohli by im zabrániť zbohatnúť

Rozlúčte sa so zbytočnými poplatkami

Keď investujete so zámerom zväčšiť svoj majetok, uistite sa, že Vám z neho neujedajú otravné poplatky. Ako Robbins píše vo svojej knihe, mnoho ľudí si ani neuvedomuje, že za svoje investície si platia.

Väčšina podielových fondov je aktívne spravovaná. To znamená, že pod kontrolou ľudí, ktorí kupujú a predávajú aktíva obsiahnuté v daných fondoch. Fondy si účtujú poplatky, ktoré pokrývajú prácu manažérov a ďalšie náklady. Ak teda investujete do podielových fondov v rámci plánu 401(k) alebo penzijného účtu, ktorý tiež zahŕňa poplatky, môžete si za spravovanie platiť až 3-4%. Aby toho nebolo málo, väčšina aktívne spravovaných fondov sa výkonom nevyrovná trhu. Podľa Robbinsa teda vysoké poplatky vôbec nezaručujú vyššiu návratnosť investícií.

Pre zníženie poplatkov skúste namiesto aktívne spravovaných fondov investovať do nízko-nákladových indexových fondov. Tieto fondy sú navrhnuté tak, aby sledovali veľké indexy, ako napríklad S&P 500.

Dávajte si tiež pozor na poplatky, ktoré si účtuje správca Vášho dôchodkového plánu. Navštívte portál ShowMeTheFees.com a overte si ich skutočnú hodnotu. Nasledovne, ak sú poplatky neprimerane vysoké, oslovte svojho zamestnávateľa.

Robbins tvrdí, že „každé percento, ktoré zaplatíte nad nevyhnutnou hranicu – čo je asi 1% alebo menej – predstavuje 10 rokov príjmu, ktorého sa zriekate.“ Okresaním poplatkov si ponecháte väčšiu časť svojich ziskov a môžete zveľaďovať svoj majetok.

Preložil: Albert Rákai

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: Yahoo, NYTimes

Facebook komentár