Tiffany sa v Číne snaží o doháňanie zameškaného a jej generálny riaditeľ sa to nehanbí povedať.
182-ročný klenotník z New Yorku, ktorý nedávno kúpil luxusný konglomerát LVMH, vstúpil do Číny v roku 2001 a podľa Alessandra Bogliola tam zhruba o šesť rokov neskôr začali budovať svoju maloobchodnú sieť. Povedal, že to bolo „v porovnaní s väčšinou luxusných značiek tak trochu neskoro“.
Bogliolo v rozhovore uviedol: “Stratili sme pravdepodobne desaťročie príležitostí.”
Bogliolo vyzval na zvýšenie prítomnosti spoločnosti Tiffany v Číne, čo predstavuje jedno z jeho prvých významných rozhodnutí ako výkonného riaditeľa. Odvtedy, čo sa Bogliolo v roku 2017 ujal kormidla, v Číne otvoril niekoľko nových obchodov, prišiel s novými šperkami inšpirovanými čínskymi vzormi, zriadil online obchodnú platformu v čínštine a nariadil rozsiahlu zmenu hlavného obchodu spoločnosti v Šanghaji, ktorý sa takmer zdvojnásobil, aby sa stal najväčším predajným priestorom spoločnosti v Ázii.
Bogliolo bol tento obchod navštíviť v priebehu tohto týždňa pri príležitosti jeho opätovného otvorenia a počas rozhovoru zvieral trblietavý diamantový prsteň s deviatimi karátmi. Tento kúsok je iba jedným z niekoľkých drahokamov vyššej kategórie, ktorých cena sa pohybuje od 100 000 dolárov po desiatky miliónov dolárov, ktoré značka Tiffany aktuálne v Číne predáva.
Napriek spomaľujúcej sa ekonomike krajiny zostáva Bogliolov výhľad na Čínu stále vzostupný, čo je pre spoločnosť jasným miestom s „veľmi silným“ rastom predaja za posledné dva roky.
Podľa poradenskej spoločnosti McKinsey čínski kupujúci tvoria tretinu svetovej spotreby luxusného tovaru a minulý rok na tieto produkty minuli okolo 115 miliárd dolárov. Podľa poradenskej spoločnosti Bain a výskumnej firmy Bernstein: “Zatiaľ čo v minulosti typicky cestovali mimo krajiny, aby vykonali nákup produktov z oblasti luxusu, ich zvyky sa v súčasnosti menia, pretože pekingské tarify pri dovoze značkáv znižujú cenový rozdiel, ktorý zvyčajne robí ich výrobky lacnejšími v Hongkongu a ďalších mestách. ”
V správe spoločnosti Bain, zverejnenej v apríli sa uvádza: “Čínski spotrebitelia v roku 2018 uskutočnili 27% svojich luxusných nákupov v Číne, v porovnaní s 23% v roku 2015,“ … „Očakávame, že tento podiel sa do roku 2025 zvýši na 50%.“
Spoločnosť Tiffany je odhodlaná nezostať pozadu. Bogliolo uviedol, že novo-vznikajúci trend prinútil spoločnosť presunúť niektoré zo svojich najdrahších zásob do Číny. Podľa Bogliola sa teraz v snahe zaujať zavedených zberateľov šperkov, súčasťou stálej zbierky šanghajského obchodu stanú špičkové produkty, ktoré boli donedávna v Číne vystavované len na výstavách alebo na iných podujatiach.
Spoločnosť sa tiež snaží zaujať mladých čínskych kupujúcich, vybudovaním kaviarne Blue Box Cafe vo svojom šanghajskom obchode. Táto špeciálna reštaurácia bude čoskoro otvorená každému, kto chce mať raňajky, obedy alebo večere v štýle Tiffany.
Bogliolo poznamenal: „80% spotrebiteľov v Číne pochádza z generácie Milénia,“ … “Naozaj som chcel priniesť do Číny, presnejšie do Šanghaja … hlavný obchod, ktorý môžete mať k dispozícií aj v New Yorku.”
Expanzia je pre Tiffany potrebnou. Rovnako ako nespočetné množstvo ďalších podnikov, aj táto spoločnosť bola zasiahnutá pokračujúcou politickou krízou v Hongkongu, kde prodemokratické protesty trvajú viac ako šesť mesiacov. Otrasy poškodili ekonomiku a spôsobili pokles maloobchodných tržieb.
Spoločnosť začiatkom tohto mesiaca informovala, že Tiffany v Hongkongu za posledné dva štvrťroky čelila problémom z dôvodu „významných narušení“. Bogliolo však povedal, že „našu stratégiu v Hongkongu nemeníme“.
Dodol, že Hongkong je už dlho jedným z hlavných miest sveta luxusu „a myslím si, že to tak aj zostane.“
Bogliolo zdôraznil, že Tiffany nedávno vykonala „obrovskú investíciu“ do svojho hlavného obchodu v Hongkongu, ktorý je jedným z najväčších obchodov spoločnosti v regióne.
Tiffany sa tiež čoskoro bude musieť prispôsobiť životu, ako dcérska spoločnosť. Skupina LVMH v priebehu minulého mesiaca kúpila spoločnosť za 16,2 miliárd dolárov, čo predstavuje jednu z najväčších akvizícií v odvetví luxusného tovaru. Dohoda sa má uzavrieť počas budúceho roka.
Bogliolo ďalej poznamenal, že historická dohoda bola „dobrým znamením“ dôvery v spoločnosť Tiffany, ktorá potvrdila opodstatnenosť jej stratégie.
Na otázku o svojej vlastnej budúcnosti bol Bogliolo zdržanlivejší. Spoločnosť LVMH neuviedla, či si po uzavretí obchodu v polovici roku 2020 zachová riadiaci tím spoločnosti.
Bogliolo nakoniec na to reagoval s úsmevom: „Mali by ste sa spýtať akcionárov.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár