Zabudnite na Fort Knox, alebo Federálny rezervný systém. Texas sa rozhodol začať vlastniť svoje rezervy v zlate, v rámci vo svojich vlastných hraníc.
Texas je teda ďalším zo štátov, ktoré prestávajú veriť americkej centrálnej banke FED. Táto súkromná inštitúcia spravuje zlaté rezervy mnohých štátov, ale v posledných rokoch jej reputácia jednoznačne utrpela. Na povrch sa totiž dostali informácie, že nemecké zlaté rezervy, ktoré v banke boli uložené od šesťdesiatych rokov, v trezoroch už nie sú. Nemecko opakovane žiadalo o vydanie zlata a rokovania sú momentálne na mŕtvom bode. Celý poklad zlata Nemci nevideli už niekoľko desaťročí a neochota FEDu vrátiť tento cenný kov vyvolala obavy, že zlato je preč.
Súvisiace: Rakúsko chce z Anglicka svoje zlato späť, keďže hrozí odchod z EÚ
Aktuálne sa teda do rady na zlato postavil štáť Texas, ktorý požaduje, aby jeho zlaté rezervy v hodnote niekoľkých miliárd dolárov boli prevezené na jeho územie. Guvernér Texasu, menom Greg Abott už podpísal nariadenie, aby bol zriadený špeciálny depozit na spravovanie zlata. Akonáhle bude všetko zariadené, majú sa do neho z FEDu previezť z New Yorku všetky zlaté tehly.
Informácie o zriadení depozitu na zlato zverejnil republikánsky senátor Giovanni Capriglione. Capriglione nedávno uviedol: “Od zverejnenia mám tisícky mailov a telefonátov od ľudí doslova z celého sveta, ktorí by chceli svoje zlato uložiť do nášho depozitu. Ľudia vnímajú Texas ako veľký a mocný štát a presne tam chcú mať svoje zlato.”
Lenže veľkosť a moc štátu Texas nebude tou pravou príčinou, prečo je o alternatívne úložisko taký záujem. Ľudia a inštitúcie po celom svete strácajú vieru vo Centrálnu banku USA a jej schopnosti spravovať uložené zlato, ako ukázal prípad Nemecka. Ďalším dôvodom je neviera v bankový systém ako celok. FED len nedávno dokončil tlačenie neustále ďalších peňazí v rámci tzv. kvantitatívneho uvoľňovania, ale v súčasnosti to začala vykonávať ECB a veľké množstvo ekonómov predpokladá, že tlačenie ničím nekrytých peňazí môže zásadne ohroziť celú ekonomiku. Texas sa tak javí ako bezpečný prístav, kam by machinácie a špekulácie FEDu nedosiahli.
Naviac je tu ešte jeden faktor, ktorý hrá veľkú úlohu. Spolu s vytvorením texaského zlatého depozitu začne totiž platiť nariadenie, že zlato v ňom uložené, nemôže byť za žiadnych okolností zhabané vládou. Texasania iste vedia, prečo si to do dali do svojho zákona.
Ale aj pri ich plánoch je vidno nezrovnalosti. Je vidno komplikácie ohľadom možných nákladov. Keď bol Fort Knox dokončený v roku 1936, uloženie stálo 560 000 dolárov, alebo v dnešných dolároch to bolo zhruba 9,2 milióna. Keď Capriglione prvýkrát predstavil svoj účet v roku 2013 mal mať odhadované náklady vo výške 23 miliónov dolárov.
Ale v súčasnosti Capriglione jedná so súkromnými spoločnosťami, ktoré by mali vytvoriť depozitár, výmenou za získanie skladovacích a servisných poplatkov.
Súvisiace: Táto európska krajina zažíva horúčku v zlate
Fed odmietol žiadosti o komentár ohľadom nového depozitára Texasu. Taktiež nieje jasné, či repatriácia by mohla byť vykonaná elektronickým prevodom alebo by to vyžadovalo flotily lietadiel, alebo skôr obrnených vozidiel.
Jedným z možných následkov nového depozitára by mohol byť väčšia pozornosť myšlienky návratu k zlatému štandardu, ktorú presadzoval bývalý republikán štátu Texas,menom Ron Paul. Federálny rezervný systém bol založený pred viac než storočím tak, že hodnota amerického dolára musela byť viazaná ku zlatu a Richard Nixon formálne ukončil zlatý štandard v roku 1971.
James Rickards, ktorý je autor knihy “Smrť peňazí – Nastávajúci kolapsu medzinárodného menového systému” poznamenal: “Myslím si, že Texas sa opäť ukazuje, že byť na vrchole,” … “Nečaká na katastrofu, ale už sa naň pripravuje.”
Zdroj: TexasTribune
Facebook komentár