Tesla_vyvija_vlastny_cip_pre_autonomne_vozidla

Generálny riaditeľ spoločnosti Tesla – Elon Musk potvrdil, že spoločnosť sa skutočne vo veľkej miere venuje vývoju vlastného procesora určeného pre prevádzku umelej inteligencie (AI). Výrobca elektrických automobilov najal legendárneho čipového architekta Jima Kellera už začiatkom roka 2016. V septembri tohto roka sa objavili správy o tom, že Tesla vytvára vlastný čip, ktorý by v budúcnosti mohol nahradiť grafické procesory NVIDIA. Tie v súčasnosti koordinujú polo-autonómny riadiaci systém Autopilot, ktorým sú vybavené vozidlá značky Tesla.

Spoločnosť Tesla sa spočiatku odmietla vyjadriť k septembrovým správam. Ako to však býva v prípade tejto technologickej spoločnosti, jedine Musk rozhoduje o tom, s čím sa Tesla podelí s médiami. Často totiž predbieha svoje komunikačné tímy a zaskočí svet predčasnými oznámeniami. Pre tento účel obľubuje sociálne siete. Nedávno údajne povedal: „Jim vyvíja špecializovaný hardvér pre umelú inteligenciu, o ktorom si myslíme, že bude najlepší na svete.“

Prečo vyvíjajú spoločnosti vlastné čipy

Väčšina spoločností sa v súčasnosti snaží vyrobiť vlastné čipy, prípadne vo veľkej miere zmeniť tie, ktoré sú už dostupné. Prečo? Domnievajú sa, že vlastným úsilím môžu zlepšiť ich výkonnosť, energetickú účinnosť a znížiť náklady na výrobu a prevádzku. Prípadne veria, že dosiahnu nejakú kombináciu uvedených faktorov.

Najúspešnejšiu stratégiu v tomto smere uplatňuje nepochybne spoločnosť Apple. Tá disponuje už rozsiahlym portfóliom špecializovaných čipov vyhradených pre špecifické účely. Vďaka tomu je výrobca počítačov Mac schopný optimálne vyvažovať výkon a energetickú účinnosť, pričom efektívne znižuje náklady.

Súvisiace: Mal by Elon Musk zlúčiť Teslu a SpaceX?

Spoločnosti, ktoré sa odhodlajú na výrobu vlastných čipov, majú navyše väčšiu kontrolu nad svojím smerovaním v rámci technologického vývoja. Nemusia sa spoliehať na dodávateľov čipov, ktorí by v takom prípade rozhodovali o uvádzaní aktualizácii a vylepšených modelov.

Keller sa údajne vyjadril, že Tesla môže zvýšiť efektivitu čipov prostredníctvom ich špecializácie. Musk dodal, že spoločnosť môže potenciálne zvýšiť ich výkon a zároveň znížiť náklady.

Spoločnosť Tesla je obrovským fanúšikom vertikálnej integrácie. To znamená, že navrhnutie vlastného čipu je v súlade s jej prístupom k vývoju nových produktov. Okrem toho bolo okamžite jasné, čo mala Tesla v pláne, keď najala Kellera, ktorý je známy bohatými skúsenosťami v navrhovaní čipových architektúr. Aj spoločnosť Waymo, ktorá spadá pod firmu Alphabet, skúma možnosti výroby vlastných čipov. Napriek tomu však vo väčšine prípadov spolupracuje so svojím dodávateľom, spoločnosťou Intel. Brian Krzanich, ktorý je generálnym riaditeľom spoločnosti Intel, vraví: „Stanete sa svedkami toho, že budeme pre Waymo vyrábať špecializované kremíkové čipy a ďalšie unikátne technológie.“

Oplatí sa to pre Teslu?

Investori by mali v prvom rade zvážiť, či dáva vývoj vlastného čipu zmysel z finančného hľadiska. Svojpomocný vývoj takýchto čipov je totiž značne nákladným procesom a môže trvať celé roky. A to najmä v porovnaní so spoluprácou a partnerstvami ako v prípade spoločností Waymo a Intel. Aby boli tieto náklady opodstatnené, dôležitý je rozsah výroby nových čipov. V ideálnom prípade by sa mali spoločnosti snažiť produkovať veľké množstvá jednotiek, aby tak znížili priemerné náklady jedného produktu.

Súvisiace: Spoločnosť Tesla míňa každú hodinu takmer pol milióna dolárov

Spoločnosť Apple v priebehu posledného roka dodala na trh 260 miliónov zariadení iPhone a iPad, pričom každý z nich využíva vlastný čip série A. Takýto prístup je v súlade s vyššie uvedenou stratégiou. Tieto čipy sa navyše využívajú aj v ďalších technológiách, medzi ktoré patria Apple TV, iPod touch a pripravovaný HomePod. Pre spoločnosť akou Tesla, ktorá za posledný rok dodala na trh 95 000 vozidiel, je situácia o niečo komplikovanejšia. Prirodzene, Tesla dúfa, že v priebehu nasledujúcich rokov sa jej bude dariť exponenciálne zvyšovať výrobu a predaj svojich produktov. Keby bola v tomto smere úspešná, dokázala by odôvodniť aj vývoj vlastného čipu pre autonómne vozidlá. Treba však poznamenať, že už v súčasnosti je pod značným nátlakom na zvyšovanie produkcie.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár