Tesla už nie je tradičným výrobcom automobilov a so všetkými kilometrami, ktoré jej automobily prejdú, začína sa viac podobať na technologické spoločnosti ako Google alebo Facebook.
Začiatkom tohto týždňa, Elon Musk na sociálnej sieti Twitter poznamenal, že spoločnosť bude ukladať profily svojich vodičov do cloudu, nie formou lokálneho uskladnenia vo svojich vozidlách. Jedná sa teda o najnovší krok, ktorý spoločnosť urobila a podobá sa krokom technologických gigantov.
(cloud computing – poskytovanie služieb alebo programov uložených na serveroch na Internete s tým, že používatelia k nim môžu pristupovať napríklad pomocou webového prehliadača alebo klienta danej aplikácie a používať prakticky odkiaľkoľvek.)
Súvisiace: Čo všetko Tesla sľubuje dosiahnuť do roku 2020
Presunutie používateľských profilov do oblasti cloudu by mohlo znamenať, že nastavenia teploty, nastavenia sedadiel a ďalšie osobné nastavenia by mohli byť stiahnuté z ktoréhokoľvek automobilu značky Tesla na svete.
Stáva sa to užitočným faktorom pre zákazníkov, ktorí aktualizujú svoje automobily spoločnosti Tesla, alebo pre niekoho, kto pravidelne prenajíma vozidlá značky Teslu, ale je to ešte lepšie najmä pre tohto výrobcu automobilov. Ukladanie zákazníckych profilov v cloudoch znamená, že Tesla by teoreticky mohla zhromaždiť a analyzovať množstvo údajov o svojich šoféroch, podobne ako veľké technologické spoločnosti, ktoré skúmajú správanie svojich užívateľov.
We are going to move all info and settings to the "cloud" (aka server) so any Tesla you drive in the world automatically adjusts to you
— Elon Musk (@elonmusk) August 20, 2017
Google a Facebook sú dve z najväčších reklamných spoločností na svete a kvôli podrobným informáciám, tak vedia uchovávajú údaje o svojich užívateľoch. Spoločnosti spotrebiteľom ponúkajú bezplatné služby, výmenou za podrobné informácie o používateľovi, ktoré inzerentom umožňujú zabezpečiť, aby sa ich reklamy dostali k zákazníkom, na ktorých chcú čo najpresnejšie zacieliť.
Užívateľské dáta sú taktiež cennými pre tréningové algoritmy v oblasti technologických zariadení. Na výcvik autonómnych pohonných systémov je potrebné veľké množstvo údajov o tzv. modeloch jazdy. Typ údajov v profiloch používateľov by pravdepodobne nebol užitočný na autonómne riadenie, ale mohol by spoločnosti pomôcť optimalizovať iné oblasti svojich vozidiel, aby lepšie uspokojili potreby používateľov.
Tesla však zhromažďuje takéto údaje zatiaľ krátko. Spoločnosť uviedla, že údaje zhromaždené o hmotnosti 1,3 miliardy míľ boli zhromaždené, vďaka kompletnému súboru senzorov autopilotov.
Spoločnosť Tesla len nedávno aktualizovala svoju politiku ohľadom zdieľania údajov, aby mohla zbierať “krátke zábery” z jej automobilov, čím by tak mohli zlepšiť svoju autonómnu technológiu jazdy. Tesla pokračuje v budovaní rozsiahleho pokladu okolo údajov o svojich užívateľoch, ktoré sa stávajú čoraz cennejšie, keďže sa snaží konkurovať iným automobilkám.
Súvisiace: Boom elektromobilov sa približuje
Údaje sú jednou z najväčších výhod spoločnosti Tesla, kde má navyše nad tradičnými výrobcami automobilov a technologickými spoločnosťami, ktoré skúšajú svoje zariadenia v oblasti autonómnej jazdy. Tesla podľa listu investorov, do všetkých svojich nových vozidiel, od tretieho štvrťroka minulého roka nainštalovala osem kamier a 12 ultrazvukových senzorov. S týmto vyjadrením prišla ešte v tom konkrétnom štvrťroku.
Všetky senzory, ktoré zaznamenávajú údaje o vodičoch, sa môžu ukázať ako neoceniteľný nástroj pri budovaní technológie pre samoriadiacu jazdu. Technologické spoločnosti môžu mať senzory a tradičný výrobcovia automobilov môžu mať k dispozícií rozsiahle údaje o cestovaní, ale ani obaja ich nevlastnia v tak veľkom meradle ako Tesla.
Tesla zatiaľ v tomto roku dosiahla výnos akcií na úrovni 60,6% (v grafe):
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: NYTimes, Fortune
Facebook komentár