Predaje spoločnosti Tesla boli počas minulého mesiaca oveľa slabšie, ako sa pôvodne javilo.
Aj keď spoločnosť Tesla neuvádza mesačné výsledky predajov, ani regionálne príjmy, Čínska asociácia osobných automobilov začiatkom tohto týždňa prišla s odhadom, že čínsky predaj spoločnosti Tesla od marca klesol o 27% na necelých 26 000 automobilov – čo je oveľa horšie ako celkový pokles predajov elektrických vozidiel v Číne o 10%.
Ale to nie je celý príbeh: Skupina neskôr objasnila, že jej aprílový údaj zahŕňa predaj vozidiel vyrobených v Číne, ale vyvezených najmä na iné trhy. Viac ako polovica automobilov spoločnosti Tesla pôvodne uvádzala, že čínsky predaj o objeme 14 174 vozidiel bol exportovaný.
To predstavuje potenciálne vážny problém pre automobilku Tesla, ktorá koncom roka 2019 otvorila svoj druhý závod na montáž automobilov v Šanghaji, aby slúžil predovšetkým pre jej rozhodujúci trh v Číne.
Čína je najväčším svetovým trhom s celkovým predajom automobilov a elektromobily tvoria oveľa väčší podiel na predaji automobilov ako na ktoromkoľvek inom významnom trhu – pre rok 2020 sa jednalo o 4,5% podiel, čo predstavuje je viac ako dvojnásobok elektromobilov v porovnaní s americkým trhom s automobilmi, počas minulého roka.
Podľa nezávislého čínskeho analytika pre oblasť elektromobilov Zhu Yulonga sa predaj spoločnosti Tesla čínskym kupujúcim medzi marcom a aprílom prepadol o viac ako 60%. Yulong ďalej uviedol, že novo poistené vozidlá Tesla v apríli klesli na necelých 12 000 vozidiel z približne 34 500 v marci.
Tieto čísla úzko zodpovedajú neexportnému počtu CPCA v mesiaci apríl a celkovému počtu v marci.
Prečo tržby spoločnosti Tesla v Číne prepadajú?
Yulong verí, že pokles predajov je spôsobený negatívnou reklamou, ktorej automobilka Tesla na čínskom trhu od začiatku apríla trpí.
Zákazníci na minulo-mesačnom najväčšom autosalóne v Šanghaji prišli s protestami proti spoločnosti a sťažovali sa na problémy s ich automobilmi. Firma taktiež u piatich čínskych regulačných agentúr, čelí prešetreniam kvality svojich automobilov vyrobených v Šanghaji s označením Model 3. Čínske médiá tiež informovali, že čínska armáda zakázala vjazd vozidiel Tesla do svojich komplexov, čím vyjadrila obavy, že jej palubné kamery môžu byť použité na špionáž, čo výkonný riaditeľ Tesla – Elon Musk poprel.
Yulong v nedávnej analýze napísal: “Spoločnosť Tesla v poslednej dobe zaznamenala reálne rozsiahle negatívne pokrytie. Čo jej predaje jednoznačne zasiahlo.”
Kritici spoločnosti Tesla v Spojených štátoch rýchlo poukázali na to, že slabšie čísla predajov znamenajú možné problémy.
Gordon Johnson z GLJ Research, jedného z najtvrdších kritikov spoločnosti Tesla, poznamenal: „Majte na pamäti, že negatívna mediálna kampaň spojená s vládou v Číne zameraná na kvalitu automobilov voči spoločnosti Tesla začala až koncom apríla,“ … „Takže dopad (nech už bude akýkoľvek) sa pravdepodobne prejaví až v mesiacoch máj/jún 2021, kým nebudú zverejnené údaje o predaji.“
Prepadajúce sa akcie Tesla
Akcie spoločnosti Tesla tento týždeň prepadali kvôli obavám ohľadom jej predajov v Číne a podľa skorších správ agentúry Reuters, sa spoločnosť Tesla rozhodla nekupovať pozemky vedľa svojho šanghajského závodu pre možnú budúcu expanziu.
Akcie v utorok poklesli o 2%, keď pôvodné čísla CPCA naznačovali pokles predajov v Číne o 27%, v stredu klesli o ďalšie 4% a vo štvrtok uzavreli v strate 3%.
Pozoruhodný nárast cien akcií o 743% v roku 2020 urobil z automobilky Tesla jednu z najcennejších amerických spoločností.
Po pokračovaní tohto vývoja v prvých týždňoch roku 2021 však akcie dosiahli vrchol koncom januára po tom, čo spoločnosť oznámila zisk za štvrtý štvrťrok, ktorý bol miernym sklamaním. Akcie spoločnosti Tesla do stredajšieho stratili tretinu svojej hodnoty konca obchodovania, zo svojho rekordného maxima koncom januára, čím sa akcie dostali na územie medvedieho trhu (pokles o 20 a viac percent).
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ
Facebook komentár