Po celé desaťročia sme čelili až gýčovitým príbehom o super-zloduchoch, ktorí hrozili že vyhodia do povetria mesiac, ale táto myšlienka je v súčasnosti už o niečo menej bláznivou. Nový plán jedného miliardára a jeho kolegov by dokonca mohol viesť k ťažbe surovín na mesiaci a navždy tak zmeniť odvetvie energetiky a prírodných zdrojov. Moon Express už prekonala počiatočné prekážky od americkej vlády, aby mohla preskúmať a vykonať komercializáciu vesmírneho priestoru, vrátané Mesiaca.
Moon Express je dieťaťom miliardára menom Naveen Jain, experta na vesmírne technológie – Dr Barneyho Pella a futuorológa – Dr. Boba Richardsa. Spoločnosť si do roku 2017 dala za cieľ realizáciu letov na Mesiac, dokonca už vykonala predbežnú analýzu a prieskum extrahovateľných minerálov. Mesiac obsahuje najmä obrovské množstvo železa, vody, prvkov vzácnych zemín, drahých kovov, dusíka, vodíka a hélia-3.
Súvisiace: Kolónia na mesiaci predstavená Európskou vesmírnou agentúrou
Niektoré z týchto prvkov, ako sú drahé kovy, sú cenne ohodnotené pri predaj na zemi, zatiaľ čo iné, ako je železná ruda by mohli byť použitými pre budúce vesmírne kolónie, ako je tá, ktorú plánuje spoločnosť Elona Muska – SpaceX. Hélium-3 je možno najdôležitejším, keďže by mohol byť použitý pre palivo na základe priestorových fúznych reaktorov, bez generovania jadrového odpadu. To je rozhodujúce, pretože akýkoľvek budúci rozvoj priestoru cestovného ruchu so skutočnými kolóniami bude vyžadovať obrovské množstvo energie, ktoré nebudú ľahko extrahované zo zemského povrchu. Moon Express taktiež vidí Mesiac, ako akýsi vonkajší priestor palivového depa okolo výroby raketového paliva na póloch mesiaca.
Moon Express však nie je prvým vhodne financovaným start-upom, ktorý sa snaží preskúmať komerčné využitie priestoru. Rozsiahly počet firiem skúma možnosti práve v oblasti od Blue Origins a SpaceX, po priameho konkurenta firmy Moon Express, ktorá sa opiera o zakladateľov spoločnosti Google, s názvom Planetary Resources.
Dokonca aj napriek tomu, Moon Expres dosiahla významné pokroky v dvoch oblastiach. Po prvé, bolo ľahké hovoriť o získavaní energií a komodít z vesmíru pred niekoľkými rokmi, kedy ceny boli pomerne vysoké. Práve z dôvodu poklesu Číny a kolapsu cien ropy, je jasné, či niektoré z týchto podnikateľských zámerov majú dokonca teoretický zmysel, nieto ešte praktický zmysel. Jain a jeho krajani samozrejme vidia vo svojich plánoch potenciál aj vzhľadom k súčasnému ekonomickému prostrediu. Je to významné, ak nie sú žiadne iné dôvody, než fakt, že jeden miliardár vykonáva podporu svojej vízie pre oblasť zdrojov.
Po druhé, pokrok Moon Expres je významný v tom, že pripravuje pôdu pre ďalšie spoločnosti, ktoré ju budú nasledovať tým, že vlády USA začnú vo väčšej miere poskytovať súhlas okolo komercionalizácie vesmíru. FAA vydáva súhlas prostredníctvom svojho Úradu – Office of Commercial Space Transportation. Je trochu nejasné, aké právomoci má USA alebo akékoľvek iná vláda naej planéty ohľadom vesmíru, ale je zjavne dobré mať implicitnú podporu zo strany najsilnejšej ekonomickej, politickej a vojenskej krajiny na planéte.
Súvisiace: Prvá spoločnosť je blízko schválenia komerčných letov na Mesiac
V krátkodobom horizonte, nie je pravdepodobné, že Moon Express začne aktivity okolo dolovania. Namiesto toho prvým spôsobom, ako generovať príjmy pre firmu je jednoduchý, keďže tvrdí, že sa im podari získať cenu ponúkanú spoločnosťou Google – XPrize v hodnote 20 miliónov dolárov, keďže ako prvej firme sa jej podarí zrealizovať komerčné lety na Mesiaci a dokončí určité úlohy s jej pristávacím modulom.
Moon Express bude ohľadom rakety spolupracovať so startupom Rocket Lab. Firma už teraz má niekoľko ďalších platiacich zákazníkov, ktorí chcú rovnako poslať do vesmíru užitočné zariadenia. Môže to trvať trochu času, než si iní uvedomia vízie spoločnosti, ale ak Moon Express uspeje, zabezpečí si svoje trvalé miesto, ako prvá ťažobná spoločnosť mimo planéty.
Zdroj: BusinesssWeek, Fortune
Facebook komentár