Stovky spoločností ušetrilo miliardy amerických dolárov na daniach, vďaka jednej malej krajine v srdci Európskej únie.

Správa Medzinárodného konzorcia investigatívnych novinárov (ICIJ), ktoré predstavuje tím 80-tich novinárov z 26-krajín, tvrdí, že spoločnosti, ako Pepsi a AIG vďaka Luxembursku ušetrili na daniach veľké množstvo peňazí.

Súvisiace: Tento daňový raj v roku 2013 dosiahol väčší tok investícii, ako India a Brazília

V správe ICIJ sa uvádza: “Tieto tajné právne medzery majú zložité finančné štruktúry a ich cieľom je vytvoriť drastické zníženie daní.”

Firmy ako IKEA, Deutsche Bank a Abbott Laboratories sa taktiež nachádzajú na zozname zhruba 340 spoločností, ktoré využívajú tieto kontroverzné opatrenia a mali zraziť ich daňové zaťaženie, čím cez Luxembursko prúdili stovky miliárd dolárov vo forme ziskov.

V niektorých prípadoch sadzba zaplatenej dane bola nižšia ako 1%.

Spoločnosť Apple, ktorá čelí veľkej kontrole pre jej finančné toky cez Írsko, ktoré im pomohli k veľmi nízkym daniam sa na tomto zozname nachádza taktiež a je možné tam nájsť aj firmu Amazon(ktorá čelí podobnej kontrole).

Európski regulátory nedávno začali vyšetrovanie ohľadom toho, či spoločnosť Amazon viac ako desať rokov dostávala neoprávnenú štátnu pomoc z Luxemburska a to vďaka preferenčným daňovým obchodom. Jednotka automobilky Fiat čelí podobnému vyšetrovaniu.

Správa ICIJ prichádza v citlivej dobe pre EÚ. Uniknuté dokumenty sa vzťahujú na zhruba 548 daňových otázok medzi rokmi 2002 až 2010, kedy vysoko postavený úradník EÚ – Jean-Claude Juncker bol premiérom Luxemburska.

Súvisiace:

Takmer všetky firmy na španielske burze využívajú daňové raje

Znižovanie daňového základu á la Google a Apple

ICIJ ďalej uviedla: “V mnohých prípadoch cez dcérske spoločnosti v Luxembursku prechádzali stovky miliónov dolárov, ale v tejto krajine mali malú prítomnosť a vykonávali veľmi nízku ekonomickú činnosť.”

Zdá sa, že mnoho spoločností používalo Luxembursko jednoducho ako adresu s poštovou schránkou. Toto poznamenali na základe toho, že tri budovy boli zrejme domovom pre viac ako 4000 firiem.

Crawford Spence, profesor účtovníctva na Warwick Business School poznamenal: “Luxembursko bolo akousi firemná verziou miesta, kde mohli firmy robiť svoju špinavú prácu, ktorá im nebola povolená v domácich krajinách.”

Podľa tohto zoskupenia novinárov, firma PricewaterhouseCoopers pomáhala spoločnostiam získavať predbežné informácie ohľadom týchto daňových otázok.

PwC, Luxemburskí úradníci a hovorcovia niektorých zo spoločností uvedených v tejto správe popreli akékoľvek previnenia vo vyhláseniam týchto investigatívnych novinárov.

Zdroj: IrishTimes, NYTimes

Facebook komentár