Americké hedžové fondy na Argentíne zarobili.
Argentína a štyri hedžové fondy v nedeľu večer ukončili 15 rokov trvajúci súboj ohľadom dlhopisov. Argentína – druhá najväčšia ekonomika Južnej Ameriky – súhlasila, že celkovo vyplatí 4,65 miliardy amerických dolárov.
Keď sa to celé urovnalo, objavili sa detailné informácie o tom, koľko peňazí každý investičný hedžový fond zarobil.
Jeden fond – Bracebridge Capital z Bostonu na svoju pôvodnú výšku istiny v hodnote 120 miliónov dolárov dosiahol výnos okolo 950 miliónov dolárov. To predstavuje návratnosť okolo 800%.
Súvisiace: Grafy: Ako sa 37 bánk za viac ako 20 rokov zlúčilo iba do štyroch
Miliardár Paul Singer a jeho investičná spoločnosť NML Capital – popredná firma v tomto prípade – dosiahla obrovský podiel na svoju investíciu a platbu úrokov v hodnote 2,28 miliardy dolárov. To predstavuje naozaj rozsiahly výnos ohľadom ich pozícií v hodnote 617 miliónov dolárov. To v súlade s podmienkami dohody a súdnymi dokumentami podanými argentínskym členom ministerstva financií – Santiagom Bausilim predstavuje návratnosť vo výške 370%.
Argentína hedžovým fondom navrhla vyplatiť okolo 75% celkových pohľadávok. Agentúra Bloomberg prvýkrát prišla s výsledkami týchto výnosov už v utorok večer.
Vyriešenie sporu je veľkou výhrou pre Argentínu,keďže sa konečne môže konečne vrátiť k zahraničným kapitálovým trhom po tom, čo bola z nich účinne vylúčená, pretože v roku 2001 oznámila tzv “default” (nesplácanie) dlhu v hodnote 95 miliárd dolárov. To výrazne pomôže rastu jej ekonomiky.
Avšak boli to naozaj tvrdé rokovania a tieto výsledky vysokých výnosov, ktoré z nich vyplatili, malo za následok hanobenie hedžových fondov od Latinoameričanov. Singer a ostatní ich v Argentíne nazývajú “supy”.
Ich stratégia je pomerne jednoduchá: čakať na rozvojové krajiny s omeškaním pri splátkach dlhu, ich ceny prepadnú a kúpia dlh krajiny za veľmi lacnú cenu a potom nasledujú rozsiahle žaloby na krajinu.
Eric Lecompte, ktorý je výkonným riaditeľom firmy Jubilee USA, ktorá lobuje za finančné reformy pre rozvojové krajiny poznamenal: “Zatiaľ čo Argentína sa v súčasnosti môže vrátiť na trhy, toto vysporiadanie poukazuje na dravý obchodný model, plný vykorisťovania.”
Singer a Argentína viedli boje počas 15 rokov. Do roku 2010, Argentína rovnala svoje dlhové problémy s 92% jej veriteľov. Ale Singer a ostatné fondy patrili k hlavnej časti (8%), ktorí tento boj vydržali. A Newyorský sudca Thomas Gries s nimi súhlasil. Nariadil, aby Argentína nemohla vyplácať žiadnych veriteľov, pokiaľ Singerovi a ďalším nebude zaplatené.
Súvisiace:
“Zlí finanční chlapci” udávajú smer a priemerný investor nie je pripravený
Supy hedžových fondov hodujú na mŕtvole banky Lehman Brothers
Tento súboj nakoniec po dohode skončil počas nedeľňajších večerných hodín. Avšak to nie je úplne hotová vec: Argentínsky kongres ešte musí schváliť zákony okolo platieb a výnosov, ktoré krajine aj ďalej bránia od vyplatenia. Napriek tomu sa očakáva, že Kongres ich schváli.
NML Capital neodpovedala na žiadosť o komentár. Ostatné investičné firmy sa k tomu odmietli vyjadriť.
Argentínsky kongres má schvalovať dohodu dňa 14. apríla.
Zdroj: NYTimes, Bloomberg
Facebook komentár