Britské Panenské ostrovy v roku 2013 zaznamenali viac priamych zahraničných investícií, ako v hlavné rozvíjajúce sa ekonomiky Indie a Brazílie dohromady. S týmto vyjadrením prišiel prieskum Organizácie Spojených národov.
Toto súostrovie v Karibiku je daňovým rajom, inak závislým od cestovného ruchu, ktorý vyskočilo na Top miesto ligovej tabuľky najlepších investičných cieľov v uplynulých piatich rokoch. V zahraničnej hotovosti v roku 2013 prijala 92 miliárd merických dolárov – podľa predbežných údajov zverejnených obchodnou a ekonomickou agentúrou OSN – UNCTAD.
( Súvisiace: Zachráni zriadenie daňového raja pre bohatých umierajúce Puerto Rico? )
To bol štvrtý najväčší objem investícií po celom svete. Najväčšia svetová ekonomika – Spojené štáty americké prilákali 159 miliárd dolárov.
Čína – druhá najväčšou svetová ekonomika dostal 127 miliárd dolárov, zatiaľ čo hlavný producent ropy a výrobca kovov – Ruska prilákalo o 2 miliardy dolárov viac, než na Britské Panenské ostrovy.
Brazília a India boli v tomto rebríčku na nižších úrovniach, pritiahli 63 miliardy dolárov a 28 miliárd dolárov.
Vo väčšine krajín sa priame zahraničné investície skladajú prevažne z firemných výdavkov na zahraničné akvizície a nové zahraničné projekty.
Ale na Britských Panenských ostrovoch väčšina peňazí je prevedených iba dovnútra a von z krajiny – keďže sa ich hotovosť iba presúva cez pobočky veľkých firiem, ktoré si tam vedú vlastné účtovníctvo, ktoré UNCTAD nazvala “nadnárodné korporácie” alebo TNC.
James Zhan, riaditeľ investícií a podnikovej divízie UNCTAD povedal: “V Britských Panenských ostrovoch sú niektoré finančné spoločnosti, ktoré vykonávajú úlohu tzv “pokladníc” pre nadnárodné spoločnosti, ako jednotky kde sa zdaňuje ich zisk.” .
( Súvisiace: Ako si rodinné dynastie uchovávajú peniaze v rodine )
Na tlačovej konferencii povedal: “Príjmy nadnárodných spoločností” sú v podstate z krajínsz vyššími daňovými sadzbami presúvané cez ich zahraničné pridružené spoločnosti.”
Nárast ročného prílivu zahraničných investícií tohto ostrovova predstavovalo zvýšenie o 40 percent a pokračuje v trende, ktorý začal po zasiahnutí hospodárskou krízou a ako vlády začali rázne opatrenia proti vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam.
Zhan ďalej povedal, že tento boom “investícií na Britských Panenských ostrovov by by nemal pravdepodobné pokračovať rovnakým tempom aj naďalej, pretože regulátori sa začali zamerivať na zastavenie takýchto tokov.
“Vlády sa snažia sprísniť ich právny rámec, a to ako na národnej tak aj na medzinárodnej úrovni.”
Hlavnými obeťami takýchto predpisov pravdepodobne boli pokladničné toky veľkých spoločností a dodal, že UNCTAD pracuje na štúdii, ktorá ukáže, aký veľký vplyv to na ne bude mať.
Pokračujúce toky cez Britské Panenské ostrovy, ktoré UNCTAD už predtým označila ako daňový raj, by mali byť pravdepodobné preskúmavané najmä od skupiny 20 popredných ekonomík, ktoré podľa neho chcú vyvinúť tlak na “nespolupracujúce jurisdikcie “.
G20 požiadala Organizáciu pre hospodársku spoluprácu a rozvoj, aby bola na čele úsilia o obmedzenie medzinárodných daňových únikov a vyhýbaniu sa daňovým povinnostiam, a Fórum transparentnosti daňového systému od OECD označilo Britské Panenské ostrovy ako jednu z piatich krajín, ktoré nesplnili medzinárodné štandardy v oblasti transparentnosti daňového systému.
( Súvisiace: Nový index Vám umožní investovať ako miliardár )
Každej z týchto piatich krajín sa buď nedarilo zdieľať informácie o daňových poplatníkov s ostatnými krajinami alebo získať informácie o skutočnom vlastníctve právnických osôb registrovaných na ich území, alebo oboje.
OECD uviedla, že veľké medzinárodné spoločnosti, banky a iné subjekty by mohli mať minimálne tieto dva dôvody, aby premýšľali o investovaní svojich prostriedkov prostredníctvom týchto jurisdikcií
UNCTAD uviedla, že celkový celosvetový tok priamych zahraničných investícií v roku 2013 vzrástol o 11 percent na 1,46 biliónov amerických dolárov, a UNCTAD predpovedá, že sa tento tok v roku 2014 zvýši na 1,6 bilióna dolárov a 1,8 bilióna dolárov v roku 2015.
Zdroj: Investing
Facebook komentár