- Podľa Davida Eiswerta, ktorý je portfólio manažérom v investičnej skupine T. Rowe Price’s Global Stock Fund: “Facebook a Google čelia väčším regulačným rizikám ako Amazon.“
- Najlepší právnici pre Facebook, Twitter a Google už počas novembra odpovedali v Kongrese na otázky ohľadom zasahovania Ruska v prezidentských voľbách, počas roku 2016
- Eiswert tvrdí: Reklamná platforma Facebooku je ako “doširoka otvorený divoký západ”
Najväčšie online platformy už prešli intenzívnym preskúmaním, ako mohli byť ich stránky použité a zneužité v rámci amerických prezidentských volieb v roku 2016.
Aj napriek tomu, že investori vytvorili akronym pre Facebook, Amazon, Apple, Netflix a Google – FAANG – v žiadnom prípade nezlučujú ich riziká v jedno.
“Spoločnosti, o ktoré o ktoré mám viac obáv je Facebook a Google,” poznamenal David Einswert, ktorý je portfólio manažérom v investičnej spoločnosti T.Rowe Price – spravuje v aktívach až 991 miliárd dolárov.
Súvisiace: Mark Zuckerberg naznačil, že Facebook by jedného dňa mohol ponúknuť platenú verziu
Einswert ďalej uvádza: “Apple a Amazon nenadobúdajú zisk predajom súkromných dát,” … “Apple predáva iPhony, Amazon poskytuje nadštandardné zákaznicke služby.
Už v novembri, najlepší právnici Facebooku, Twitteru a Google stáli pred kongresovými spravodajskými výbormi a odpovedali na otázky ohľadom zásahu Ruska v prezidentských voľbách USA, počas roka 2016. Facebook napríklad našiel dôkazy, podľa ktorých falošné účty – pravdepodobne z Ruska, počas amerických prezidentských volieb uverejnili tisíce reklám.
Takže nie je žiadným prekvapením, že sú tieto spoločnosti začínajú byť pod stále väčším dohľadom regulačných orgánov.
V Novembri Dianne Feinsteinová, ktorá je demokratickou senátorkou v štáte Kalifornia poznamenala: “Vy ste vytvorili tieto platformy a teraz sú zneužívane,” … “A vy s tým musíte niečo urobiť, lebo to urobíme my.”
Už v októbri, senátori predstavili návrh zákona, ktorý vyžaduje aby platformy, ktoré majú aspoň 50 miliónov návštevníkov mesačne, viedli verejný záznam reklám zakúpených jednotlivcami, alebo skupinami, ktoré za reklamy ročne zaplatia viac ako 500 dolárov.
Eiswert uviedol: “Myslím si, že EBIT-a Facebooku (z ang. earning before interest and taxes – zisky pred zaplatením úrokov a daní) je privysoká a tí, ich vysoký predstavitelia reprezentujú spoločnosť, ktorá je ako doširoka otvorený divoký západ. Dokonca môže prísť ktokoľvek na ich platformu, kúpiť cielené reklamy na kohokoľvek a šíriť akékoľvek negatívne postoje.“
Eiswert ďalej uviedol: “Kritici sa pýtajú prečo bezplatné služby ako Facebook a Google nemôžu byť regulované ako rádiové alebo TV vysielanie.“
Amazon, ktorý Eiswert opisuje ako spoločnosť, v ktorej podiel by mal mať každý dlhodobý investor, nie je však bez tlaku. Najprominentnejší kritik spoločnosti – Donald Trump, sa vyjadril, že spoločnosť spôsobuje “obrovské škody” ostatným reťazcom a spoločnostiam a robia Americkú poštovú službu “hlúpejšiu a chudobnejšiu”.
Súvisiace: Morgan Stanley: “Netflix má svoj potenciál ešte pre sebou“
Avšak Eiswert vidí Trumpov vplyv na regulácie spoločnosti Amazonu ako obmedzený.
Ďalší znak, ktorý odlišuje Amazon od ďalších technologických gigantov je ten, že svoje zisky neustále reinvestuje späť do biznisu.
Nakoniec poznamenal: “Myslíme si, že z dlhodobého hľadiska je pravdepodobnosť ďalšieho zvýšenia profitov spoločnosti vysoká, pretože ich dominancia stúpa aj s rastom spoločnosti.
Preložil: Jakub Bombar
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Yahoo
Facebook komentár