Technologicke_spolocnosti_stale_investuju_do_Britanie_aj_cez_Brexit

Z Brexitu má niekoľko spoločností naozaj strach. Avšak technologický priemysel tieto obavy nezdieľa.

Technologické spoločnosti oznamujú sériu nových investícií vo Veľkej Británií dokonca aj vtedy, keď hlavné obchodné skupiny varujú, že opustenie Európskej únie by mohlo mať za následok hrozné následky.

Posledný hlas dôvery pochádza od amerického softvérového titána – Salesforce, ktorý sa v nasledujúcich piatich rokoch zaviazal investovať 2,5 miliardy dolárov, aby v Británií mohol rozširovať svoje podnikanie.

Súvisiace: Ako 5 technologických gigantov zarába svoje miliardy?

Výkonný riaditeľ Marc Benioff vo vyhlásení uviedol: “Náš záväzok viesť firmu k rastu, inovácii a úspechu zákazníkov v regióne nebol nikdy silnejší.”

Záväzok spoločnosti Salesforce naväzuje na ďalšie spoločnosti. Skupina Amazon minulý týždeň oznámila, že vo Veľkej Británií zamestná ďalších 2500 pracovníkov, čím jej celková pracovná sila v krajine dosiahne viac ako 27 500 ľudí.

Mubadala, ktorá je investičnou spoločnosťou so sídlom v Abú Zabí, tento týždeň oznámila, že s japonskou spoločnosťou SoftBank sa dohodla, že európsky technologický fond o objeme 400 miliónov dolárov bude mať sídlo v Londýne.

Najnovšia časť zverejnení sa zhoduje s udalosťou London Tech Week, ktorá priniesla najväčšie mená tohto odvetvia.

Starosta Londýna, Sadiq Khan v pondelok poznamenal: “Výška investícií do technologického sektora ďalej rástla,” … “Zverejnili sme veľké oznámenia od spoločnosti Google, Apple, Snapchat, Amazon a mnohých ďalších, ktorý do Londýna prichádzajú.”

Podľa vlády Veľkej Británie sa celkové financovanie rizikového kapitálu v britských technologických spoločnostiach v minulom roku zdvojnásobilo na 7,8 miliardy dolárov.

To je zdravý objem, ale napriek tomu je malým, keď sa postaví proti investičnej sile skupiny SoftBank, ktorá napríklad spojila sily so Saudskou Arábiou, aby vytvorila technologický fond o hodnote 100 miliárd dolárov.

Takže ako sa technologický optimizmus javí voči dramatickými varovania z iných priemyselných odvetví voči Brexitu?

Londýn vyvinul prosperujúci technologický ekosystém vďaka jazykovým výhodám, dostupnosti kvalifikovaných programátorov a množstvu špičkových univerzít.

Dokonca aj v chaotickom Brexite, veľká časť tohto ekosystému by mohla byť ušetrená.

Obchodné skupiny varovali, že prístavy v Británií by sa mohli zrútiť, ak by sa Británia vytratila z Európskej únie – no väčšina technologických spoločností nákladné automobily na presun svojich výrobkov cez hranice nepotrebuje.

Súvisiace: SoftBank vyhľadáva sľubné startupy po celom svete

Výrobcovia sa tiež obávajú, že Brexit by mohol negatívne zasiahnuť komplikované dodávateľské reťazce. Toto však opäť nie je veľkým problémom pre väčšinu podnikov z oblasti technológií.

Khan nakoniec poznamenal: “Chcem, aby kroky mojej vlády boli jasné a chcel by som aby bolo naozaj jasné, čo sa stane, keď opustíme Európsku úniu,” … “Avšak základná sila nášho mesta je stále nažive.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár