Tazenie_Bitcoinu_ma_vyssiu_spotrebu_energie_ako_159_krajin_2017

Hodnota kryptomeny Bitcoin sa v priebehu posledného roka vyšplhala do neuveriteľných výšok. Cena jedného Bitcoinu v súčasnosti dosiahla viac než $15 000. Avšak túžba zhromažďovať veľké objemy digitálnej meny viedla tiež k zarážajúcemu zvyšovaniu energetických nákladov. Ťaženie Bitcoinu si aktuálne vyžaduje celosvetovo viac ako 30 terawatt-hodín elektrickej energie. To je väčšia spotreba energie ako individuálne dosahuje 159 krajín na svete.

Analytický portál Digiconomist uvádza, že energia potrebná na ťaženie Bitcoinu v súčasnosti prekonáva spotrebu krajín ako Írsko, Maďarsko, Omán či Libanon. Energetické náklady tohto procesu zodpovedajú približne spotrebe energie v Maroku a predstavujú iba o niečo nižšiu úroveň ako v Bulharsku. Keby bol Bitcoin krajinou, v svetovej spotrebe energie by sa nachádzal na 61. mieste spomedzi všetkých štátov na planéte. Treba tiež poznamenať, že tieto údaje sa vzťahujú výlučne na ťaženie kryptomeny. Nezahŕňajú spotrebu zariadení, medzi ktoré patria napríklad Bitcoinové bankomaty.

Súvisiace: FED začína premýšľať o svojej vlastnej digitálnej mene

Na rozdiel od tradičných mien s núteným obehom ako americký dolár či euro, Bitcoin je potrebné „ťažiť“. Prirodzene, nikto nedoluje Bitcoin spod zemského povrchu ako zlato. Ťaženie virtuálnej meny spočíva v komplexných kalkuláciách, ktoré súčasne prebiehajú na viacerých počítačoch. Tieto matematické operácie sú zodpovedné za udržiavanie Bitcoinovej siete pri živote a overovanie všetkých transakcií v rámci systému blockchain. Ten predstavuje verejnú účtovnú knihu, ktorá zaznamenáva všetky operácie vykonané s touto kryptomenou.

Nové jednotky Bitcoinu získavajú tie systémy, ktoré úspešne dokončia uvedené kalkulácie. Zložitosť takýchto operácií sa však časom zvyšuje. Jedná sa o základnú črtu Bitcoinového protokolu, no čím viac digitálnej meny sa dostáva do svetového obehu, tým väčšie množstvo elektrickej energie je potrebné na realizáciu potrebných výpočtov. Keď mal Bitcoin pred niekoľkými rokmi hodnotu iba zopár dolárov, patričné kalkulácie ste mohli vykonávať na bežnom laptope a následne ste boli odmenení malým množstvom Bitcoinov. V súčasnosti však existujú obrovské serverové farmy, ktoré fungujú na základe integrovaných zákazníckych obvodov známych pod pojmom Application Specific Integrated Circuit (ASIC). Tie sa starajú o spracovanie gigantického množstva údajov, ktoré sú spojené s ťažením a overovaním transakcií najúspešnejšej virtuálnej meny na svete.

V mapa – Spotreba elektrickej energie v porovnaní so spotrebou elektrickej energie na ťaženie Bitcoinu. Oranžová farba znázorňuje krajiny, ktorých energetické náklady sú nižšie ako spotreba energie pri ťažení kryptomeny.
Tazenie_Bitcoinu_ma_vyssiu_spotrebu_energie_ako_159_krajin_2017_mapa

Hardvér, pomocou ktorého prebieha ťaženie kryptomeny, je spravidla pomerne drahý. Rovnako drahá je však aj energia, ktorá zabezpečuje jeho fungovanie. Práve preto sa tento proces často sústreďuje do krajín, ktoré sa môžu pochváliť najnižšími cenami energií.

Súvisiace: Ako môžete zarobiť na prepade ceny Bitcoinu?

Štúdia Univerzity v Cambridge odhaduje, že až 58% ťažby Bitcoinu sa odohráva práve v Číne. To znamená, že väčšina energie použitej pri získavaní nových jednotiek Bitcoinu pochádza zo „špinavých“ zdrojov ako napríklad uhlie. Je pravdepodobné, že hardvér potrebný pre ťaženie Bitcoinu sa postupom času stane podstatne výkonnejším. Jediným problémom je fakt, že zároveň bude exponenciálne narastať aj zložitosť kalkulácii spojených s transakciami kryptomeny.

Kým bude hodnota Bitcoinu narastať, rovnakého trendu sa budú držať aj energetické náklady na overovanie jednotlivých transakcií. V súčasnosti sa na scéne navyše objavujú vychádzajúce hviezdy v podobe ďalších kryptomien ako Ethereum či SafeCoin. To značí, že aj keď cena Bitcoinu jedného dňa klesne, spotrebu energie budú zvyšovať iní hráči.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: MarketWatch, WSJ

Facebook komentár