Svetový priemyselný sektor – miesta ako oceliarne, rafinérie a chemické továrne – prispieva viac ako 30% do celosvetových emisií skleníkových plynov. Tam, kde to väčšina ľudí vidí iba ako znečistenie, firma LanzaTech so sídlom v Chicagu to považuje za príležitosť.
Biotechnologický startup vyvinuli spôsob, ako premeniť emisie na etanol, obnoviteľné palivo, ktoré sa v USA bežne používa v benzíne.
Generálna riaditeľka spoločnosti LanzaTech – Jennifer Holmgren uviedla: „Namiesto toho, aby emisie uhlíka vychádzali z oceliarne, zachytili sme ich, vložili sme ich do nášho bio reaktora a fermentovali – rovnako ako pri výrobe piva – na výrobu etanolu.“
Kľúčom k tomuto postupu sú baktérie konzumujúce plyn, vyvinuté špeciálne na fermentáciu. Spoločnosť tvrdí, že baktérie sa živia emisiami namiesto toho, aby sa kŕmili cukrom alebo kukuricou, ktoré nakoniec vytvárajú etanol.
Ďalej poznamenala: “Je to prirodzene sa vyskytujúci organizmus a to, čo sme urobili, je riadená evolúcia, aby sme ju optimalizovali.”
V priebehu minulého roka, spoločnosť LanzaTech nainštalovala svoj prvý systém v oceliarni v Číne. Spoločnosť tvrdí, že sa jedná o recyklovaný dostatok uhlíka na výrobu 9 miliónov galónov etanolu, ktorý je možné kombinovať s palivom do prúdových lietadiel, na pohon komerčných lietadiel.
V októbri 2018 sa spoločnosť LanzaTech spojila s firmou Virgin Atlantic a Boeing, s cieľom čiastočne podporiť prvý komerčný let (z Orlanda na Floride do Gatwicku v Anglicku) s použitím paliva pre prúdové lietadlá spoločnosti LanzaTech.
LanzaTech, ktorá za posledných 14 rokov od investorov získal viac ako 250 miliónov dolárov, expanduje do priemyselných odvetví mimo oceliarní a vyvíja nové kmene baktérií, ktoré dokážu produkovať prísady pre veci ako nylon, guma a plasty.
Zelené alternatívy sú v boji proti rastúcej hrozbe zmeny klímy čoraz dôležitejšie.
Teplota Zeme by sa do roku 2050 mala zvýšiť o 1,5 stupňa Celzia. Vedci predpokladajú, že ak sa do tej doby drasticky neznížia globálne emisie uhlíka, môžeme vidieť škodlivé vplyvy na klímu.
Julio Friedman, vedecký pracovník v Centre pre globálnu energetickú politiku na Kolumbijskej univerzite, povedal, že je pôsobivé, že „spoločnosť premieňajúca CO2 na palivo môže byť zisková a dosiahnuť komerčný rozsah“. Dodal však, že ešte stále je toho treba urobiť veľa.
Friedman ďalej poznamenal: “Potrebujeme desiatky spoločností ako sú tieto a potrebujeme všetky z nich, aby maximalizovali svoj trhový potenciál.”
Nehovoriac o tom, že technológia je ešte stále vzdialená od komerčného prijatia. Jej inštalácia v závode stojí 55 miliónov dolárov, ale generálna riaditeľka Holmgren tvrdí, že podniky môžu dosiahnuť návratnosť svojich investícií za tri až päť rokov, pretože vyrábajú komerčný produkt (etanol).
Uviedla: „Chceli by sme byť schopný v najbližších troch rokoch zaviesť ekvivalentné zníženie emisií uhlíka, ktorého výsledkom by bolo odstránenie zhruba miliardy automobilov z ciest.“
Iné spoločnosti taktiež vyvíjajú inovatívne spôsoby znižovania globálnych emisií. Cambrian Innovation založená v Massachusetts premieňa kontaminovanú odpadovú vodu na obnoviteľnú energiu a kanadská firma Enerkem extrahuje uhlík z odpadu a premieňa ho na plyn, ktorý sa môže byť použitým na výrobu biopalív.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: TechCrunch, European Biotechnology
Facebook komentár