Predstavte si, že na váš bežný účet vložíte 100 000 eur, avšak jedna banka spotrebiteľom ročne zaúčtuje zápornú úrokovú sadzba vo výške 400 eur.

To môže znieť ako hrozné riešenie, ale presne to je, čo sa rozhodla urobiť jedna malá nemecká banka.

Raiffeisenbank Gmund am Tegernsee, ktorá je komunitnou bankou v južnom Nemecku uviedla, že za vklad na bežné účty, v hodnote 100 000 si bude účtovať poplatok na úrovni 0,4%.

Nová politika banky by podľa očakávaní mala zasiahnuť iba malý počet maloobchodných zákazníkov. Miestne mediálne správy naznačujú, že celkový počet dotknutých zákazníkov bude nižší ako 150.

Súvisiace: Záporné úrokové sadzby v EÚ strašia ľudí!

Tento krok je však odpoveďou na negatívnu politiku Európskej centrálnej banky, ohľadom úrokových sadzieb.

Cornelia Schulzová, ktorá je hovorkyňou Národnej asociácie nemeckých družstevných bánk poznamenala: “Jedná sa o následky katastrofálnej politiky nízkych úrokových sadzieb od ECB, ktorá má stále väčší vplyv.”

ECB, ktorá stanovuje úrokové sadzby pre eurozónu, v mesiaci marec vykonala zníženie hlavných úrokových sadzieb, ešte hlbšie do záporných hodnôt. Centrálne banky v troch ďalších európskych krajinách – Švajčiarsku, Švédsku a Dánsku taktiež vykonali nastavenie záporných sadzieb.

Banky si tak za držanie hotovosti začali účtovať záporné úrokové sadzby. Sú navrhnuté tak, aby podporovali banky, aby požičiavali peniaze na podporu ekonomiky.

Z výskumu zo strany Banky pre medzinárodné platby uvádza: “Mnoho bánk v krajinách s negatívnymi úrokovými sadzbami, preniesli toto bremeno na svojich firemných zákazníkov. Ale účtovanie negatívnych sadzieb pre všeobecných zákazníkov bolo doteraz tabu.

Súvisiace: Sú záporné úrokové sadzby chybou centrálnych bánk?

Martin Lewis, ktorý je zakladateľom poradenskej spoločnosti pre osobné financie vo Veľkej Británií – MoneySavingExpert.com uviedol: “Psychologický dopad skutočného účtovania týchto poplatkov by mohol byť obrovský a čelili by sme rozsiahlemu pesimizmu, najmä s ohľadom na každú banku, ktorým predtým nikdy nečelili a účtovanie negatívnych sadzieb by tak bolo núdzovým krokom pre akúkoľvek banku.”

Schulz povedal, že ešte neočakáva, že by sa negatívne úrokové sadzby mohli vo veľkom stať populárnymi. Ale varoval o možnom vplyve politiky ECB na celé odvetvie.

Schulz nakoniec uviedol: “Extrémny prístup menovej politiky od ECB je obzvlášť toxický pre osobné penzijné produkty, ale aj k stabilite finančného sektora ako celku.”

Zdroj: TheGuardian, FinancialTimes

Facebook komentár