Niektorým z najchudobnejších občanov Chorvátska bol dnes ponúknutý “nový začiatok”, keďže vláda tejto východoeurópske krajiny zruší ich dlh v snahe naštartovať ekonomiku.

Toto veľké a bezprecedentné opatrenie bolo schválené ľavicovou vládou Chorvátska, dňa 15. januára, v rámci opatrení pre jej občanov, ktorí nezarábajú viac ako 1250 kún (184 dolárov) mesačne, neprenajímajú svoj majetok a nie sú schopní splácať svoje dlhy, ich záväzky v hodnote až do 35.000 kún (5 146 amerických dolárov) budú vymazané. Do tohto opatrenia boli zahrnuté energetické podniky, banky, úverové spoločnosti a telekomunikační operátori.

Súvisiace: Čo naozaj bolo za rozhodnutím Centrálnej Banky Švajčiarska

Premiér Zoran Milanović sa pochválil, že žiadna predchádzajúca vláda neprijala také opatrenia. Milanovic na tlačovej konferencii minulý mesiac poznamenal: “Robíme všetko pre to, aby sa ľudský život stal jednoduchším, najmä v tejto dlhej a namáhavej kríze a chceme im poskytnúť šancu na nový začiatok.”

Úradníci poznamenali, že toto opatrenie sa môže dotknúť 60 000 občanov, s celkového počtu obyvateľov vo výške 4,4 miliónov. Odhad z tlačovej agentúry Reuters poznamenal, že program môže stáť veriteľov okolo 2,1 miliardy chorvátskych kún (309 miliónov dolárov).

Cieľom tohto opatrenia je znovu-naštartovanie ekonomiky a snaha sprístupnenia spotrebiteľských bankových účtov, ktoré boli zablokované. Občania od dnes budú môcť prísť do jednej zo 175. pobočiek Finančnej agentúry (FINA), kde zistia, či budú oprávnení vykonať zrušenie dlhu.

Chorvátsko, ktorá je súčasťou Európskej únie, ale nie Eurozóny za posledných sedem rokov čelilo ohromujúce recesií. Rovnako ako niektorí z jej susedov, jeho občania si vzali úvery a hypotéky vo švajčiarskom franku. Ale pretože švajčiarska mena sa po kroku Švajčiarskej Centrálnej banky minulý mesiac razantne zvýšila, niektorí dlžníci Chorvátska tak mali pred sebou ešte väčšie problémy, ako len splatenie dlhu.

Súvisiace: Predseda ruskej banky: “Celá ekonomika bude pod kontrolou štátu”

Program zrušenia dlhu má však aj svojich kritikov. Timothy Ash, ktorý je vedúcim analytikom rozvíjajúcich sa trhov pre Standard Bank verí, že Milanović sa týmto krokom pripravuje na parlamentné voľby v krajine, ktoré prebehnú už počas tohto roka. Kolinda Grabar-Kitarovic, ktorá je vedúcou členkou pravicovej opozičnej strany – Chorvátske demokratické spoločenstvo (HDZ) sa počas minulého mesiaca stala prvou ženskou prezidentkou Chorvátska a preto Milanovic musel vykonať tento krok.

Pokiaľ ide o program oddlženia poznamenal: “Jedná sa o klasický prípad populizmu.”

Ash nakoniec poznamenal: “Táto vláda dôsledne odmietla požiadať o financie MMF (Medzinárodný menový fond). Srbsko urobilo opak a v súčasnosti podpisom získala pokus o nápravu. Uvidíme, či sa Chorvátsko môže vyhnúť podobnému osudu, ale ak sa jej možnosti financovania dostanú do úzkych, môžu tiež byť nútení prijať taktiež takúto taktiku.”

Zdroj: Bloomberg, Reuters

Facebook komentár