Ross Brown je majiteľom malej londýnskej kaviarne, ktorá už pred viac než celým rokom prestala akceptovať platby v hotovosti. Odvtedy sa tomuto podniku darí lepšie, ako kedykoľvek predtým.
Brown povedal: „Drvivá väčšina našich zákazníkov platila kreditnými kartami, preto sme sa nakoniec rozhodli úplne zamedziť platbám v hotovosti.“
Majiteľ kaviarne sa rozhodol podniknúť tento krok bezprostredne po výlete do Švédska. Miestna centrálna banka totiž potvrdila, že hotovosť sa vo švédskych obchodoch a podnikoch využíva iba v rámci 20% všetkých platieb. Brown uviedol, že odkedy prestal akceptovať platby v hotovosti, podnikanie jeho kaviarne Browns of Brockley je omnoho rýchlejšie a bezpečnejšie. Jeho zamestnanci nemusia strácať čas častými návštevami banky a nedávne vlámanie do kaviarne vyústilo iba do krádeže laptopu. Keby sa v pokladni a trezore podniku nachádzalo niekoľko tisíc britských libier, vzniknutá škoda by bola neporovnateľne vyššia.
Súvisiace: Hotovosti v Číne odzvonilo
Brown ďalej uviedol: „Táto zmena sa ukázala byť neuveriteľne pozitívnou. Uvedomili sme si, že počítanie hotovosti po uzávierke a návštevy banky si vyžadovali neprimerané množstvo času. Naše podnikanie takto strácalo veľký podiel efektivity.“
Kaviareň Browns of Brockley sa nachádza v juhovýchodnej časti Londýna a patrí medzi narastajúci počet malých podnikov v rámci Spojeného kráľovstva, ktoré sa rozhodli obrátiť sa chrbtom k hotovostným platbám. Nedávny prieskum svetovej obchodnej platformy ForexBonuses potvrdil, že Spojené kráľovstvo sa nachádza na tretej priečke v zozname krajín, ktoré v čoraz menšej miere využívajú fyzickú hotovosť. Zaostáva iba za Kanadou a Švédskom. Obchodná asociácia U.K. Finance pritom predpokladá, že kreditné karty sa v priebehu roka 2018 stanú v tejto krajine populárnejším spôsobom platby ako hotovosť po prvýkrát v histórii.
Narastajúca popularita digitálnych transakcií a platieb pomocou kreditných kariet núti viaceré organizácie, ktoré sa doteraz vo veľkej miere spoliehali na hotovosť, aplikovať nové technológie. Dokonca aj Anglikánska cirkev nedávno vyhlásila, že začne prijímať bezkontaktné platby za podujatia ako svadby, krsty a jednorazové príspevky. Tejto inštitúcií budú pri tomto prerode asistovať dve spoločnosti z oblasti FinTech (finančné technológie). Cirkev tiež uviedla, že prenosné platobné terminály bude čoskoro využívať aj pri vyberaní milodarov počas bohoslužieb.
Nie každý však súhlasí s tým, že Spojené kráľovstvo smeruje k budovaniu výhradne bezhotovostnej spoločnosti. Graham Mott je riaditeľom strategického oddelenia v spoločnosti LINK, ktorá prevádzkuje viac než 70 000 bankomatov naprieč celým územím tejto krajiny. Uviedol, že počet obyvateľov Spojeného kráľovstva v súčasnosti dosahuje úroveň 65 miliónov a až 2,7 milióna jedincov sa aktuálne spolieha výlučne na hotovostné platby. Povedal: „Potrvá ešte veľmi dlho, kým sa hotovosť úplne stratí z našej ekonomiky. Čo sa týka podnikania našej spoločnosti, bankomaty majú pred sebou ešte dlhú budúcnosť.“
Dostupné údaje hovoria o tom, že hotovosť si udržiava popularitu predovšetkým v domácnostiach s nízkym príjmom a medzi staršími kategóriami populácie. Mott uviedol, že úlohou spoločnosti LINK je zabezpečiť prístup k bankomatom pre všetkých užívateľov, ktorí aj v ére digitálnych platieb stále uprednostňujú hotovosť. Vysvetlil: „Hotovosť je naozaj emocionálnou záležitosťou. Ľudia majú radi ten pocit, keď môžu držať v rukách svoje bankovky. Poskytuje im to pocit bezpečia.“
Súvisiace: V digitálnej ére je hotovosť ešte stále kráľom
Ross Brown priznal, že v kaviarni Browns of Brockley sa iba veľmi zriedkavo dostáva do situácie, v ktorej musí odmietnuť hotovostnú platbu zákazníkov preferujúcich fyzický spôsob prevodu peňazí. Zároveň potvrdil, že je svedkom toho, ako čoraz viac malých podnikov prechádza na výlučne bezhotovostný platobný systém.
Nakoniec dodal: „Myslím si, že dokonca aj teraz máme v podniku zákazníkov, ktorí vôbec nevedia, že neakceptujeme hotovosť. Sú zvyknutí platiť bezkontaktne a vôbec tomu už nevenujú pozornosť.“
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: Yahoo, BBC
Facebook komentár