Taliansko_zacina_zapasit_s_tym,_ako_zmiernit_obmedzenia_z_koronavirusu

Pri teplejšom počasí sú Taliani povzbudzovaní zostať v prísnej blokáde, aby naozaj zastavili koronavírus, avšak práve teraz sú na konci päťtýždňovej hromadnej izolácie a počty vykazujú známky oslabenia.

Taliansko bolo prvou západnou demokraciou postihnutou vírusom a utrpelo najviac úmrtí v ktoromkoľvek štáte: takmer 19 000. Aktuálne je pravdepodobné, že bude príkladom toho, ako zrušiť rozsiahle obmedzenia, ktoré demokratické krajiny uvalili na osobnú slobodu a zatvorili všetky nevyhnutné odvetvia.

V súčasnosti sú zatvorené školy a deti sa nemôžu hrať ani v parkoch. Prechádzky vonku sú obmedzené len na niekoľko desiatok metrov a akékoľvek cestovanie obyvateľov, ktorý nie je nevyhnutné, riskuje vysoké pokuty.

Jedná sa o dôležitú trpezlivosť s opatreniami, ktoré preukázali úspech pri spomaľovaní šírenia vírusu, až do obdobia kým nebude zrejmý pokles počtu nových prípadov. Úradníci sa napriek tomu začali zaoberať otázkami, ako riadiť obmedzenia (fyzických) sociálnych kontaktov pri hromadnom presune, alebo opätovného otvorenia bežných obchodov a spustenia výroby bez toho, aby riskovali ďalší vrchol.

Súvisiace: Koronavírus: Taliansko vyčlenilo €400 miliárd na pomoc podnikom v dôsledku krízy

Takzvaná fáza II sa opisuje ako opatrné opätovné otvorenie, pretože spoločnosť naďalej žije spolu s vírusom, až kým sa nevytvorí vakcína, čo je pravdepodobne odhadované za 12 až 18 mesiacov.

Premiér Giuseppe Conte tento týždeň Talianom odkázal: „Samozrejme nechceme klamať, že sa všetko hneď zmení.“

V piatok Conte rozšíril celonárodné obmedzenia do 3. mája. Zahŕňa to všetky nepodstatné odvetvia, po ktorých podľa jeho slov „dúfam, že budem môcť začať realizovať opatrný a postupný reštart.“

Technický výbor, ktorý radí vláde, pracuje na rozšírení testov na chorobu spôsobenú vírusom COVID-19, keďže potrebuje získať lepšiu predstavu o tom, ako je vírus v Taliansku rozšíreným, ešte predtým ako sa budú môcť prijaté opatrenia zmierňovať. Prebiehajú aj prípravy na spustenie mobilnej aplikácie, ktorá ľuďom umožní vedieť, či boli blízko niekoho, kto je pozitívny, čo by malo trvať najmenej mesiac.

Walter Ricciardi, odborník v oblasti verejného zdravia a člen rady Svetovej zdravotníckej organizácie, ktorý radí talianskej vláde, uviedol: „Vďaka tomu môžete ľuďom umožniť väčšiu slobodu pohybu.“

Technológia aplikácie už existuje, orgány však pracujú na technických podrobnostiach o jej nasadení.

Experti v Taliansku koordinujú svoju činnosť s európskymi partnermi, aby sa sledovanie mohlo uplatňovať aj za hranicami, ktoré vírus de facto uzavrel. Cieľom je zaviesť spoločnú technológiu, ktorá by mohla pomôcť pri obnovení slobody pohybu medzi národmi EÚ.

Používanie aplikácie by bolo dobrovoľné pre každého, kto chce vedieť, či prišiel do kontaktu s infikovanou osobou. Následne by tak kontaktne osoby vedeli, že si majú dať vykonať test, a ak by bol pozitívny, podľa iniciatívy WHO by boli sledovaní, testovaní a liečení.

Právnici trvajú na tom, že by mala byť chránená anonymita a aby neboli ohrozené žiadne osobné údaje, čím by sa aplikácia prirovnala k iným bežne používaným aplikáciám, ako sú Google Mapy alebo TripAdvisor, ktoré používateľom pomáhajú zverejňovať konkrétne údaje.

Najťažšie postihnuté oblasti Talianska na severe taktiež zvažujú návrhy na osvedčenia o imunite, založené na krvných testoch s protilátkami, ktoré sa zatiaľ nepreukázali ako spoľahlivé. Experti na vírusy varujú, že toto opatrenie je ešte ďaleko.

„Krvný test nám poukazuje na prípad, či osoba bola v kontakte s vírusom,“ nie však či je skutočne imúnnou, poznamenal Andrea Crisanti, odborník z University of Padova, ktorá pomáha koordinovať koronavírusovú reakciu v severovýchodnej oblasti Benátska. Testy tiež neukazujú, či protilátky sú aktívne, ich množstvo alebo ako dlho vydržia.

Crisanti ďalej uviedol: „Na sociálnej úrovni by nám krvné testy umožnili pochopiť, do akej miery sa vírus rozšíril do rôznych častí populácie a geografických oblastí, kde by sme potom mohli otestovať, či je vírus naozaj aktívny,“ … „Od týchto tzv. osvedčení sme však zatiaľ naozaj ďaleko.“

Niektoré oblasti už vyžadujú nosenie tvárových masiek, aj keď nie nevyhnutne masky vysokého stupňa, ktoré sú stále nedostatočné. Oblasť Lombardie, ktorá sa považuje za začiatku epidémie, stanovila povinné nosenie masiek pre kohokoľvek, kto opustí svoj domov – ale kvôli pretrvávajúcemu nedostatku sa môžu použiť šatky a šály. Oblasť Benátska distribuovala základné masky pre väčšinu domácností a vyžaduje, aby boli používané v supermarketoch a vo verejnej doprave.

Starosta mesta Miláno (prvá európska metropola, ktorá boli kvôli koronavírusu uzavretou) občanom uviedol, že každé opätovné otvorenie by mohlo byť v štýle regulovaných presunov a diskutuje o stratégiách s ostatnými starostami európskych miest.

Giuseppe Sala uviedol, že milánski predstavitelia analyzujú, ako zaručiť obmedzenia fyzického kontaktu, keď viac ľudí začne mať prístup k verejným priestorom, od verejnej dopravy po kiná. Sala uvažuje o tom, že sa mladší zamestnanci mesta vrátia do práce ako prví, pretože sa vo všeobecnosti ukázali, že sú na tento vírus menej náchylní. Ak je to možné, bude sa naďalej podporovať práca na diaľku.

Sala ďalej poznamenal: „Kým nebudeme mať vakcínu, situácia bude neobvyklou.“

Úradníci verejného zdravotníctva varujú, že fáza uvoľňovania sa môže ukázať ako najnebezpečnejšia.

Súvisiace:
OSN odhaduje stratu 195 miliónov pracovných miest na plný úväzok
EÚ má záchranný balík pre korona-krízu. Ale ako bude financovaný?

Ricciardi poznamenal: „Faktom je, že pandémie sa pohybujú vo vlnách a druhá vlna je zvyčajne nebezpečnejšia ako prvá, pretože ochrana bola zmiernená a obyvatelia si myslia, že sa môžu vrátiť k normálu a príde ťažšia rana,“ … „Musíme byť opatrní a nezvyšovať naše obete, ktorých už teraz je obrovské množstvo.

Dobrou správou je, že milované talianske vonkajšie výlety počas prázdnin sa nezdajú byť vylúčené.

Ricciardi nakoniec poznamenal: „Bude to leto, počas ktorého budeme musieť udržiavať vhodnú sociálnu vzdialenosť, vyhýbať sa zhromažďovaniu a obmedzovať pohyb. Bude potreba obmedziť cestovanie lietadlom alebo vlakom, kde je ťažké udržať bezpečnú vzdialenosť.“

„Musíme myslieť na to, aby boli baše výlety plné opatrnosti a bezpečia.“

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, Reuters

Facebook komentár