Taliansko_je_zablokovane_Takto_reaguju_spolocnosti_ako_Ferrari

Niektoré veľké talianske spoločnosti dohnané k rozsiahlej karanténe pre koronavírusy trvajú na tom, že ide o „obchod ako obvykle“, napriek obmedzeniam, ktoré majú obmedziť najväčšie ohnisko v Európe.

Karanténa, ktorá pôvodne zahŕňala región Lombardsko – domov finančného hlavného mesta Milána, ako aj 14 ďalších provincií, bola v neskorších večerných hodinách včerajšieho dňa predĺžená, čím zahŕňa celú krajinu. Školy, univerzity, divadlá, kiná, bary a nočné kluby boli zatvorené, za účasti obmedzeného pohybu 60 miliónov obyvateľov Talianska.

Očakáva sa, že obmedzenia spôsobia veľké zaťaženie na už tak zmenšujúcu sa taliansku ekonomiku. Niektoré z najväčších spoločností v krajine, vrátane výrobcov automobilov a módnych domov, však pokračovali v práci ako zvyčajne, len pár hodín pred rozšírením obmedzení na celoštátnu úroveň.

Spoločnosť Borsa Italiana, ktorú vlastní londýnska burza cenných papierov, vyhlásila, že „funguje normálne“ a má zavedené „dôkladné opatrenia na zabezpečenie kontinuity prevádzky“, aby trhy mohli aj naďalej fungovať. Referenčný akciový index burzy sa v pondelok zatvoril v strate 11,2%, v utorok však začal obchodovanie už len v miernom poklese.

Výrobca superautomobilov – Ferrari, ktorý má sídlo v jednom z miest, ktoré boli cez víkend dané karantény, poznamenal, že operácie pokračujú ako obvykle. „Táto kontinuita je samozrejme podmienená kontinuitou našich dodávateľov, s ktorými sme v neustálom kontakte,“ uviedla spoločnosť vo vyhlásení, pričom poznamenala, že zostáva v „prebiehajúcich rokovaniach“ s orgánmi.

Hovorca talianskeho konglomerátu okuliarov Luxottica so sídlom v Miláne, ktorý vyrába značky ako Ray-Ban a Oakley, uviedla, že všetky jeho sídla v regióne sú „v prevádzke“. Podobne aj maloobchodný predajca Esselunga, ktorý má kancelárie na okraji Milána, uviedol, že operácie prebiehajú v režime „ako obvykle“.

Súvisiace: Letecké spoločnosti čelia vplyvu koronavírusu za $113 miliárd

Malé podniky a cestovný ruch sú ťažko zasiahnuté

Taliansko má najviac koronavírusových prípadov z akejkoľvek krajiny mimo Číny s 9 172 infekciami a 463 úmrtiami.

Obmedzenia kladené na bary a reštaurácie spôsobia ranu stovkám malých podnikov.

Očakáva sa, že odvetvie cestovného ruchu bude zrazené na kolená, pretože zablokovanie sa týka populárnych turistických destinácií, ako sú Benátky a Rím. Talianski predstavitelia cestovného ruchu minulý mesiac uviedli, že na marec boli zrušené rezervácie v hodnote 200 miliónov eur (260 miliónov dolárov), odkedy bolo ohnisko prvýkrát oznámené.

Alice Baldisserriová, ktorá je zamestnancom hotela Balkeissrii poznamenal: “Milánske hotely sú prázdne, takže pracovné miesta sú ohrozené.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNN

Facebook komentár