Taliansko sa stalo prvým národom EÚ a G7, ktorý podporil čínsku iniciatívu Hodvábnej cesty (Belt and Road Initiative). Avšak vrámci tejto stratégie Rím dúfa, že prinesie investície do stagnujúcej domácej ekonomiky, ktorá tým vyslala spojencom signál, že zvolí inú stratégiu.
Na slávnostnom ceremoniáli, ktorý sa konal cez víkend v rámci trojdňovej návštevy čínskeho prezidenta Xi Jinpinga v Taliansku, talianska vláda podpísala memorandum o porozumení na podpore investičného programu.
Luigi Di Maio, podpredseda vlády a vedúci strany Hnutia piatich hviezd, ktorá tvorí najväčšiu časť v talianskej koalícií, podpísal dokument s pánom Lifengom, ktorý je predsedom Národnej komisie pre rozvoj a reformu Číny vo Vile Madama, v Ríme.
Xi a taliansky premiér Giuseppe Conte sa neskôr stretli, avšak predchádzali tomu aj rokovania s talianskymi ministrami financií a zahraničných vecí a čínskej delegácie.
Pán Xi, ktorý cestoval do Talianska s 500-členným sprievodom, bol prijatý v štýle, ktorý bol zvyčajne udelený Kráľovským návštevám, vrátane prehliadok stráží, ktoré sprevádzali jeho limuzínu až do prezidentského paláca, a v piatok sa konal aj štátny banket, kde vystúpil aj taliansky tenor – Andrea Bocelli.
Napriek tomu cesta a súhlas Ríma s kontroverznou iniciatívou Hodvábnej cesty vo Washingtone a Bruseli spôsobili znepokojenie, ktoré vyplýva zo stratégie Číny, ktorá využíva Iniciatívu na získanie vplyvu alebo kontroly nad strategicky dôležitými aktívami po celom svete.
V piatok francúzsky prezident Emmanuel Macron, ktorý v utorok príjme čínskeho prezidenta Xi v Paríži, vyhlásil, že „čas európskej naivity“ voči Číne sa skončili a vyzval na silnú a koordinovanú reakciu EÚ voči Pekingu. Pán Macron prekvapil čínsku delegáciu tým, že pozval nemeckú kancelárku Angelu Merkelovú a predsedu Európskej komisie Jean-Clauda Junckera, aby sa zúčastnili stretnutia s čínskym prezidentom.
Súvisiace: Najambicióznejší čínsky megaprojekt zmapovaný – nová Hodvábna cesta
Začiatkom tohto roku Európska komisia a diplomati EÚ označili Peking za systémového súpera a hrozili zavedením prísnejších pravidiel pre čínske investície v Európe.
Taliansko a Čína tiež oznámili niekoľko dohôd medzi spoločnosťami v odvetviach vrátane energetiky a ocele. Rím nezverejnil presnú veľkosť dohôd, ale talianska vláda už skôr naznačila, že by mali mať hodnotu viac ako niekoľkých miliárd eur.
Všetci politici Talianska však podobné nadšenie nemajú, keďže Matteo Salvini, líder strany (Liga Severu) voči migrantom, ktorá sa delí o moc s Hnutím piatich hviezd, poznamenal, že investície by mali byť povolené len za „rovnakých podmienok“. Salvini na podujatí v sobotu poznamenal: “Nehovorte mi, že Čína predstavuje slobodný trh.”
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: FinancialTimes, CNBC
Facebook komentár