Takmer_polovica_vsetkych_ICO_neuspela_a_to_je_pozitivne

Americká komisia pre obchod s cennými papiermi (SEC) sa nedávno zacielila na spoločnosti podnikajúce s digitálnymi menami.

Komisia zaslala tucty súdnych predvolaní (odhadom viac ako 100) spoločnostiam, ktoré sa podieľajú na verejných ponukách digitálnych mien (skratka ICO – „initial currency offering“ je ekvivalentom skratky IPO – „initial public offering“, počiatočnej emisii akcií pri vstupe spoločnosti na trh).

ICO trh je mnohými považovaný za najväčšiu bublinu súčasnosti.

Predtým ako prejdeme k detailom podvodnej povahy ICO, objasnime si pozadie týchto ponúk…

Veľa ľudí vníma ICO ako aktívum, podobne ako akcie, dlhopisy, alebo nehnuteľnosti. Opak je však pravdou.

Súvisiace: Kryptomeny majú dlhú cestu pred dosiahnutím plného potenciálu

ICO je jednoducho schéma financovania. Spoločnosti usilujúce sa získať peniaze si založia účet na Twitteri a na ich webstránke zverejnia niekoľko fotografií vedenia v lacných oblekoch spolu s oznamom o ICO – a to je v podstate všetko.

Cieľom je vyzbierať peniaze emisiou „tokenov“. Tieto tokeny slúžia ako predplatený kredit, ktorý môže byť použitý v rámci ekosystému spoločnosti ktorá ich vydáva. Inými slovami, nekupujete podiel v spoločnosti – kupujete darčekový poukaz.

Premýšľajte o tom ako o „in-game“ kreditoch, ktoré by ste za reálne peniaze kúpili do facebookovej hry Farmville. Mimo tejto hry sú tieto kredity bezcenné.

Takmer bez akýchkoľvek informácií a s očividným rizikom vyplývajúcim z povahy kúpy predplatených služieb má investor vyhodnotiť, či existuje druhotný trh pre tieto tokeny.

Tvárou v tvár mnohým nedostatkom, ceny týchto ICO stúpajú. Nie z fundamentálnych dôvodov – jednoducho preto, že sme svedkami obrovskej bubliny poháňanej publicitou.

Riziko očividných podvodov tak zachytilo pozornosť SEC.

Spoločnosť Prodeum údajne vyvíjala “blockchain“ pre poľnohospodárske komodity.

Táto spoločnosť pomocou ICO vyzbierala 11 miliónov dolárov. Následne zakladatelia spoločnosti bez stopy zmizli. Jedinou stopou, čo po nich ostala na webstránke spoločnosti bolo jediné slovo – „penis“.

Napriek mnohým varovným signálom, spoločnosti doposiaľ vyzbierali takmer 9 miliárd dolárov cez ICO. A veľká časť týchto peňazí jednoducho zmizla.

Stránka bitcoin.com nedávno zverejnila štúdiu 902 prvotných verejných ponúk digitálnej meny, ktoré minulý rok prebehli. Z nich 142 zlyhalo pri získavaní peňazí. Ďalších 276 skrachovalo po vyzbieraní peňazí. Takže celých 46% ICO neuspelo. Je to však ešte horšie – ďalších 113 ICO je na pokraji zlyhania, nakoľko zakladatelia prestali komunikovať s verejnosťou, alebo komunita používateľov je tak malá, že šanca na úspech je takmer nulová. Ak to zrátame – takmer 59% ICO zlyhalo. Miera zlyhania je ohromujúca, a pritom sa jedná len o čísla za jeden rok. Drvivá väčšina (90% + ) digitálnych mien a ICO zlyhá z jedného jednoduchého dôvodu – ich úžitok je nulový.

Ľudia pri investícií do ICO zabúdajú na jednu vec – investujete do spoločnosti. Táto spoločnosť musí mať nejakú hodnotu aby mohla fungovať.

Pozrime sa na niekoľko príkladov zbytočných ICO z minulosti.

Skincoin umožňuje získať nový dizajn zbraní vo videohrách. Vyzbieraných bolo 3,3 miliónov dolárov.

Existuje taktiež TrumpCoin – za úlohu má „podporiť prezidenta Trumpa a jeho víziu spraviť Ameriku znovu veľkou“. Toto ICO vyzbieralo 3,38 milióna dolárov.

Autor článku ma vážne pochybnosti aký bude dlhodobý dopyt po Skincoine alebo TrumpCoine. A fakt, že tieto druhy tokenov sú na pokraji vyhynutia je dôkazom, že trh funguje.

Operátori na trhu digitálnych mien vítajú väčšiu reguláciu – dáva im to jasné pravidlá a návody ako majú spoločnosti na trhu postupovať. Niektorí právnici hovoria, že súdne predvolania mali slúžiť ako pozvánka k otvorenému dialógu s týmito spoločnosťami. Samozrejme, vieme si predstaviť aj lepšie spôsoby ako začať dialóg.

Akonáhle bude jasne zadefinované, čo je legálne a čo nie vo svete digitálnych mien a ICO – pravdepodobne sa zapojí viac investorov. To by malo viesť k stabilnejšiemu, menej nestálemu trhu.

Nakoniec je však hodnota tokenov poháňaná dopytom.

A z dlhodobého hľadiska dopyt musí byť funkciou užitočnosti. Token musí predstavovať nejakú výhodu, ktorú ostatné tokeny nemajú… a tú výhodu ľudia potrebujú.

Súvisiace: Pranie špinavých peňazí: Kryptomeny vs. fiat meny

Ak sa zaujímate o špekulácie v digitálnych menách, autor článku ponúka na tomto linku na voľné stiahnutie publikáciu v anglickom jazyku: „Crypto Currency report – A different Perspective on Crypto“.

Viac a viac ľudí sa venuje digitálnym menám a pozornosť všetkých je upriamená na cenu Bitcoinu. Cena však nie je to čo záleží.

Autor článku vidí, že ľudia opakujú rovnaké chyby ktoré môžu mať fatálne následky na ich kapitál, preto sa rozhodol so svojim tímom napísať túto publikáciu, ktorá má ponúknuť iný pohľad na svet digitálnych mien.

Preložil: Filip Gajdos

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: TheGuardian, MarketWatch

Facebook komentár