Takmer_polovica_vsetkych_autobusov_bude_do_roku_2025_elektricka_2018

  • Takmer polovica všetkých verejných autobusov bude do roku 2025 na elektrický pohon
  • Na tomto trhu získa vedúce postavenie Čína
  • Mestské samosprávy všade na svete tlačia k presadzovaniu čistejšej verejnej dopravy

V priebehu ďalších 7 rokov sa polovica autobusov, používaných samosprávami na verejnú prepravu zmení na elektrické, pričom Čína zohrá hlavnú úlohu.

Toto zistenie vychádza z novej štúdie od Bloomberg New Energy Finance. Štúdia predpovedá, že minuloročný predaj 386 000 elektrických autobusov do roku 2025 porastie až na 1,2 milióna. Čína bude zodpovedná za 99% týchto autobusov.

Aleksandra O´Donovan, ktorá je analytičkou pre BNEF a autorkou štúdie, napísala: „Čína bude mať vedúce postavenie na tomto trhu, vďaka veľkej domácej podpore a agresívnym cieľom na úrovni miest.“

Autobusy s dieselovými motormi boli niekoľko desaťročí hlavnou zložkou autobusov od samospráv a súkromných autobusových spoločností. Majitelia oceňovali hlavne výkon dieselových motorov, širokú sieť palivových čerpadiel a konkurenčnú cenu dieselového paliva.

Súvisiace: Mercedes odhalil autobus budúcnosti..a vyzerá úžasné

V posledných rokoch si autobusy poháňané stlačeným zemným plynom vydobili časť podielu na trhu, ktorému dlhé roky dominovali autobusy s dieselovým motorom. Prevádzkovatelia boli očarený zníženým znečistením vzduchu, ktoré dosiahli kúpou tohto typu autobusov, čím sa dostali do súladu s federálnymi, štátnymi a miestnymi predpismi. Prevádzkové náklady boli spoľahlivejšie vyčísliteľné, keďže stlačený zemný plyn (CNG) mal stabilnú cenu. Toto dopomohlo k rastu predaja autobusov poháňaných CNG, keď ceny nafty a benzínu medzi rokmi 2008 a 2010 rapídne vzrástli.

Elektrické autobusy by mohli znížiť podiel na trhu tak dieselovým ako aj CNG autobusom. Kým elektrické autobusy si vyžadujú vyššie vstupné náklady ako dieselové alebo CNG autobusy, štúdia BNEF zistila, že elektrické autobusy ponúkajú nižšie náklady na údržbu a prevádzku počas celého životného cyklu dopravných prostriedkov. Náklady na palivo a údržbu môžu byť oveľa nižšie. Elektrické autobusy sú oveľa jednoduchšie na údržbu a vyžadujú si nižšiu výmenu dielov ako dieselové alebo autobusy poháňané stlačeným zemným plynom.

Štúdia BNEF predpovedá, že očakávané zníženie cien lítiových batérií urobí elektrické autobusy oproti dieselovým (do roku 2026) viac konkurencieschopné.

Elektrinou poháňané autobusy sú viditeľné a vo veľkom prítomné aj v uliciach miest. Pozorovatelia budú čítať o elektrifikácii autobusov, čo môže zvýšiť ich záujem a urobiť si tak hlbší výskum. Elektrické autobusy ukážu ako je miestna vláda zaangažovaná do zlepšovania kvality ovzdušia, znižovania prevádzkových nákladov a aktivít zameraných na to, aby mestská doprava vyzerala inovatívnejšie a mala schopnosť okolo integrácie nových technológií.

Nové čínske zákony o energiách a doprave, predaj elektrických autobusov podporujú a očakávajú jeho rast v ďalšom desaťročí. BYD, ktorá je najväčším čínskym predajcom elektrických dopravných prostriedkov, podporený firmou Warrena – Buffetta Berkshire Hathaway, je vo výbornej pozícii, aby profitoval z podnetov vlády. Počas minulého roka BYD v Číne predala 128 000 nových dopravných prostriedkov využívajúcich nové energie, ktoré zahŕňali elektrické a zásuvné hybridné osobné a úžitkové vozidlá. Toto číslo vzrástlo z 100 183 z roku 2016.

Elektrické autobusy spoločnosti BYD už v súčasnosti premávajú po 200 mestách celého sveta.
V Číne je spoločnosť BYD spolu s ďalším domácim výrobcom – firmou Yutong najväčším predajcom elektrických autobusov. Kým BYD je najväčším celosvetovým výrobcom elektrických dopravných prostriedkov, Yutong je najväčším výrobcom autobusov v Číne.

Nie to tak dávno, čo spoločnosť BYD dodala 20 elektrických autobusov do dvoch podnikov cestovného ruchu v Macau. Spoločnosť ostáva naďalej aktívna aj na ďalších celosvetových trhoch. Napríklad dodáva autobusy v USA. BYD nedávno oznámil, že dodá jednopodlahové autobusy (BYD ADL ENVIRO EV), ktoré budú prevádzkované spoločnosťou Go-Ahead London pre Transport for London. Pribudnú tak k ďalším elektrickým autobusom zančky BYD, ktoré už v Londýne daná spoločnosť prevádzkuje.

Ďalšia štúdia, rýchly rast predajov elektrických autobusov spochybňuje. Tento rok sa očakávajú zmeny, keď rôzne politiky národných, miestnych či mestských vlád začnú byť v kolízií, na základe správy od Clean Technica.

Minuloročné predaje elektrických autobusov v Číne padli zo 115 700 predaných v Číne v roku 2016 na 89 546 v roku 2017, najmä kvôli zmene politiky a redukcii stimulov. Tento rok sa očakávajú zmeny, keďže podľa reportu sa národné a miestne/ mestské vlády začnú byť v kolízií. Autobusy s vodíkovým pohonom sa budú tešiť rastu, pretože čínska vláda poskytne väčšiu podporu a dotácie.

Súvisiace: Takto by mestá mohli vyzerať o 10 rokov

Správa od agentúry Bloomberg poskytuje celkový optimistickejší pohľad na rast elektrických autobusov, keďže Čína elektrické autobusy vo veľkej miere podporuje. Autobusy majú veľký zmysel pre zákonodarcov na národnej ako aj lokálnej úrovni. Obsluhujú rutinné, fixné trasy, čím sa stávajú ideálnymi pre použitie elektrického pohonu. Nabíjacie stanice môžu byť postavené na autobusových zastávkach a byť zakomponované v cestovnom poriadku.

Čínska národná vláda a mestské samosprávy vyvíjajú tlak na čistotu ovzdušia, čo robí elektrické autobusy atraktívnejšie. Tento trend je viditeľný aj v ostatných častiach sveta, hlavne v Paríži, Amsterdame, Los Angeles a San Jose kde vyzývajú regulačné orgány v oblasti životného prostredia k zavádzaniu stimulov a požiadaviek na rast elektrických autobusov.

Preložila: Andrea Andresz

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, WSJ

Facebook komentár