Riešenie bilión-dolárovou mincou
Ako sa blíži deň, kedy v národnej pokladnici dôjdu peniaze, do pozornosti sa dostávajú rôzne neobvyklé nápady, ako vyriešiť zákonný limit na pôžičky a splácanie účtov. Táto (This one), jedna z mojich najobľúbenejších, vyzerá, že by proste mohla fungovať.
„Suverénne vlády ako napríklad americká môžu tlačiť nové peniaze. Hoci, existuje zákonný limit na množstvo papierovej meny, ktorá môže byť v konkrétnom čase v obehu. Ironicky, pri minciach obdobný limit neexistuje. Málo známe ustanovenie oprávňuje ministerstvo financií vydávať platinové mince akejkoľvek nominálnej hodnoty. Tak niektorý komentátori odporúčajú ministerstvu vydať dve biliónové mince uložiť ich na účet Federálnych Rezerv a vypísať šeky na výnosy.“
K zabráneniu týchto peňazí aby prispievali k príliš rapídnej inflácii, mal by Fed jednoducho viesť reverzné QE (reverse QE) – predať nejakú časť enormného vládneho dlhu na absorbovanie časti nových peňazí do systému. Hoci je nepravdepodobné, že by sa z inflácie stal vážny problém; rozhodne, by to pomohlo.
Zatiaľ, J. Chait vysvetľuje možnosti vedľajších benefitov tohto plánu (explains):
„Vlastne sa cítim akoby tento plán, okrem záchrany ekonomiky, dodal aj potrebnú iskru nášmu filmovému priemyslu. Mohol by som tu sedieť desať minút a vysúkam poltucta skvelých filmových konceptov založených na tomto príbehu.
Z banky: temperamentná Clooneyovská postava dáva dohromady tím na krádež biliónovej mince.
Komédia: nemotorný asistent na ministerstve, hral by ho Jack Black, náhodne vyzdvihne triliónovú mincu a minie ju v Mountain Dew. V celej vláde tak vypukne bláznivá naháňačka za mincou než skrachuje svetová ekonomika.
Detektívka: obyčajný človek nejako získa túto mincu a začína sa pomaly meniť.
Akčný: super podliak plánuje zničiť mincu a dostať tak ekonomiku na kolená. Z toho bude profitovať kvôli briliantnému plánu, ktorý si pripravil. Volajme ho povedzme Eric Cantor.“
Čokoľvek čo odvedie pozornosť od súčasnej situácie vo Washingtone.
Zdroj: The Economist
Facebook komentár