Doug Casey mi v januári povedal: „iba jedna vec ma desí, a tou je, že centrálne banky nakupujú priveľmi veľa zlata, historicky sú v rozpore s ukazovateľmi.“ Ak príde na výkup zlata, centrálne banky majú z historického hľadiska záznamy zlého načasovania nákupu zlata a často sa o nich vtipkuje ako o opačných ukazovateľoch.

Nedávno nakupovali doslova, tony zlata. Za zváženie stojí:

  • Čisté nákupy zlata centrálnou bankou v roku 2011 prekročili 455 ton. Je to len druhý nárast od roku 1988 (prvý v roku 2010) a najväčší od roku 1964.
  • Od minulého októbra Turecko nakúpilo viac než 123 ton zlata. 29.7 tony bolo kúpeného len v apríli.
  • Mexiko nakúpilo viac než 100 ton zlata od februára 2011.
  • Filipínci v marci dokúpili 32 ton, je to ich druhá najväčšia mesačná kúpa v ich histórii. Dôležitým faktom je, že zlato odkupujú hlavne z miestnej produkcie.
  • Rusi pokračujú v nákupoch, naposledy kúpili 15.5 ton v máji. Ich celková rezerva je momentálne 911.3 ton, najvyššia od roku 1993.
  • Thajsko zvýšilo jeho vlastníctvo o 80% od polovice roka 2010
  • Južná Kórea nakúpila 40 ton od mája 2009, zvýšenie o 180%.
  • Svetová rada pre zlato (WGC) uvádza, že nákupy centrálnych bánk predstavovali 80.8 ton v prvom kvartáli roku 2012, 7% z globálneho dopytu.
  • Za posledných 12 mesiacov, nákupy dosahovali v priemere 20 % z celkovej ročnej zásoby.

 

 

Graf nákupov zlata centrálnych bánk od kedy finančná  kríza zasiahla trhy ku koncu roka 2008:

Centrálne banky nakúpili 1290 ton od štvrtého kvartálu 2008. Tento súčet nezahŕňa Čínu ani ďalšie krajiny, ktoré pravidelne neudávajú správy o ich transakčných aktivitách, taktiež ani krajiny, ktoré tajne nakupujú ich domácu produkciu.
Je to veľa nakupovania. Človek sa musí pýtať,  či nakupovanie v takom množstve môže signalizovať maximum pre zlato. Koniec koncov, niekoľko uznávaných analytikov tvrdia nejakú dobu, že zlato je v bubline a že pôjde z kopca.

Nie tak rýchlo. Ako mnoho mainstreamových správ, pohľady na krátkodobé grafy často vedú k chybným záverom. Pozrime sa na nákupy centrálnych bánk z historickej perspektívy.

Napriek nedávnej aktivite, vlastníctva svetových centrálnych bánk sú hlboko pod hranicou, kde boli v roku 1980. Je zrejmé, že pár rokov čistého nákupu zlata ešte nerobí bublinu.

Rozdiel je väčší než sa môže zdať. Uvedomte si, že od roku 1980..

  •     Svetová populácia narástla o 55%
  •     Celosvetové zásoby zlata vzrástli o 120%
  •     Devízové hospodárstvo vzrástlo o 650% od roku 1995, dnes dosahuje hodnotu 10.4 trilióna dolárov

Zdá sa ale jasné, že oveľa viac „dohnacieho“ nakupovania je potrebného než začneme hovoriť o vrchole zlata na tejto báze. Myslíme si však, že kupovanie zlata ešte bude pokračovať, nie je ťažké pochopiť prečo: centrálny bankári na svete vedia, čo znamená riadiť tlačiace stroje spôsobom, ako USA od roku 2008, aj keď rast cien nie je okamžite zrejmí. Nie je prekvapením, že chcú ochrániť svoje vklady transferom svojich rezerv do niečoho s reálnou hodnotou. Do niečoho, čo nemôže byť zničené niekoľkými údermi. Americký dolár je svetovou rezervnou menou od 2. Svetovej vojny a toto je začiatok zmeny – presun   financií do zlata je len jedným aspektom tejto zmeny.

Celý svet by mal v skutočnosti začať  chápať, že funguje na systéme nekrytých financií. V rovnakej dobe, kríza štátnych dlhov v Eurozóne sa zintenzívňuje a niektoré krajiny uspeli v „nafukovaní“ ich mien rýchlejšie ako FED „nafúkol“ dolár.  Netreba, aby Nostradámus prečítal tento nápis na stene… a zatiaľ čo svetoví centrálni bankári môžu klamať verejnosť, oni sami dobre vedia, ako sú veci na tom zle.

V skutočnosti, Svetová rada pre zlato (WGC) si je tak istá, že centrálne banky budú aj naďalej pokračovať v kupovaní zlata, že zmenila štruktúry správ: pridala „oficiálne nákupy sektora“ ako nový element dopytu po zlate a zároveň vyradila „oficiálny sektorový odbyt“.

Samozrejme, zlato raz dosiahne svoj vrchol a Doug Casey verí, že bublina v zlate a v súvisiacich akciách je veľmi pravdepodobná.

Ale ešte nie sme nikdy blízko tohto bodu. Čaká  nás ešte dlhá cesta predtým, než začneme oprávnene používať „B slovo“ (bublina – bubble) alebo „S slovo“ (predaj – sell).

Zatiaľ odporúčam používať „B slovo“  (kupovať – buy) alebo „A slovo“ (kopiť – accumulate), aby ste mohli uskutočniť vlastné rozhodnutia o zlate.

Táto zmena trendu centrálnych bánk na celom svete je jedným z niekoľkých indikátorov, že svetová ekonomika je veľmi politizovaná. To pre investorov znamená, že extra usilovnosť a obratnosť je potrebná s cieľom vyhnúť sa rozdrveniu práve týmito zmenami.  

Preložil: Otto Vollmann

Zdroj: Casey Research, LLC

Facebook komentár