Svetovi_lidri_sa_pripravuju_najvacsiu_reviziu_firemnej_dane_za_100_rokov_top

Najväčšie svetové ekonomiky počas posledného víkendu zrejme urobili veľký krok, aby sa dohodli na prepracovaní celosvetových pravidiel o dani z príjmu právnických osôb, ktoré by podľa odborníkov boli najvýznamnejšie v priebehu jedného storočia.

Ministri financií G20 rokovali o pláne, ktorý vypracovala Organizácia pre hospodársku spoluprácu a rozvoj počas stretnutia v Japonsku. Návrh je zostaveným s ohľadom na internetové spoločnosti, ale má aj veľké dôsledky pre tradičné nadnárodné spoločnosti.

Agentúra Reuters uviedla , že skupina G20 sa pripravuje na vydanie vyhlásenia, ktorá tento program schválila a prisľúbila „zdvojnásobiť naše úsilie o riešeniach založených na konsenze so záverečnou správou do roku 2020“.

Americký minister financií Steven Mnuchin, ktorý už predtým na schôdzi vyjadroval, povedal, že plán má širokú podporu, ale treba urobiť ešte veľa práce.

Ďalej poznamenal: “Vyzerá to tak, že máme silný konsenzus, takže teraz musíme len prijať konsenzus, ktorý je tu a zaoberať sa technickými aspektmi toho, ako z neho urobíme dohodu.”

Cieľom revízie je riešiť nedostatky v celosvetovom zdaňovaní prostredníctvom dvoch hlavných oblastí. Prvým je rámec, ktorý by pomohol vyriešiť otázky, kedy by sa mali platiť dane a či by sa mali vyberať tam, kde sa nachádzajú kupujúci alebo predávajúci.

Druhý by zabezpečil, že nadnárodné spoločnosti budú platiť minimálnu hodnotu daní, čím ich odradia od presunu ziskov do krajín s nižšou úrovňou zdanenia. Ak podnik platí menej, ako je minimum, krajiny, kde pôsobí, mohli by požadovať uhradenie väčšieho objemu daní.

Zmeny v oboch oblastiach by pomohli modernizovať globálnu daňovú infraštruktúru.

Pascal Saint-Amans, riaditeľ Centra OECD pre daňovú politiku a správu, povedal, že je potrebná generálna oprava, pretože internet zmenil spôsoby, akým sa obchod realizuje.

V rokoch od svetovej finančnej krízy sa rozšíril verejný hnev voči spoločnostiam ako Amazon a Apple, ktoré sú často obviňované z vyhýbania sa platení daní a naopak ich platia v krajinách s nižšími sadzbami.

Zmena daňových pravidiel je pre krajiny jedným zo spôsobov, ako zachytiť viac príjmov. Saint-Amans použil príklad spoločnosti Netflix, ktorá sídli v Spojených štátoch, ale má milióny zákazníkov v iných krajinách.

Ďalej poznamenal: “Koľko daní platí Netflix Spojenému kráľovstvu? Ak nemajú fyzickú prítomnosť v Spojenom kráľovstve, je sotva možné niečo zdaniť,” … “pretože duševné vlastníctvo sídli v USA (alebo inde).”

Je ešte treba dlhú cestu, než sa vykonajú akékoľvek zmeny. Primárne by prezidenti a premiéri krajín G20 mohli túto revíziu podpísať do roku 2020. Následne by bolo potrebné veľké množstvo technickej práce, čo znamená, že spoločnosti ešte niekoľko rokov nebudú čeliť žiadnym zmenám.

William Morris, zástupca celosvetového lídra v oblasti daňovej politiky, spoločnosti PricewaterhouseCoopers, poznamenal: “Pracovným plánom sú v podstate dve alebo tri rôzne smery, ktoré v súčasnosti nemajú žiadnu právny základ.”

Výhody globalizácie

Existujú však silné stimuly pre spoločnosti aj vlády, aby pracovali na novom globálnom daňovom rámci. Ak sa tak nestane, Morris poznamenal, že jednotlivé krajiny by implementovali svoje vlastné pravidlá a vytvorili by rôznorodý systém nariadení, ktorý by bol pre obchod a investície skôr “negatívom”.

Minister financií Spojeného kráľovstva Philip Hammond mediám pred stretnutím krajín G20, kde majú svojich zástupcov najsilnejšie ekonomiky sveta poznamenal, že plánuje „presadzovať zmeny globálnych daňových pravidiel, aby odrážali aj vhodné zdaňovanie internetových spoločností.“

Hammond uviedol: „Internetové hospodárstvo prinieslo veľké výhody, ale aj to sa vyvíja a potreba aktualizovať aj medzinárodné pravidlá.“

Ak nedosiahne pokrok v globálnych pravidlách, niektoré krajiny vrátane Spojeného kráľovstva sa môžu rozhodnúť pohnúť sa dopredu svojimi vlastnými úpravami daňových režimov.

Napríklad Británia chce od apríla 2020 zaviesť 2% poplatok z predaja digitálnych služieb v Spojenom kráľovstve.

Morris ďalej poznamenal: “Všetci musíme dúfať, že to bude fungovať. Pretože alternatívou je chaos,” … “Mohlo by to mať obrovský vplyv na spôsob, akým sa podnikanie realizuje, mohlo by to mať obrovský vplyv na krajiny, mohlo by to mať dokonca vplyv aj na rast. Myslím si, že ľudia tomu naozaj musia venovať pozornosť.”

Príklad Írska

Každý nový daňový systém pravdepodobne vytvorí víťazov a porazených.

Írsko by mohlo byť jedným z najviac postihnutých. Hospodárstvo krajiny je poháňané vývozom a mohlo by dôjsť k strate, ak by krajiny, ktoré majú dôležitých spotrebiteľov, dostali väčší podiel daňových príjmov.

Gerard Brady, hlavný ekonóm írskej obchodnej lobistickej skupiny IBEC, povedal, že takýto posun by mohol stáť Írsko na firemných daniach až 2 miliardy dolárov.

Väčšia hrozba vyplýva z plánov na stanovenie minimálnej globálnej daňovej úrovne pre veľké spoločnosti.

12,5% daňová sadzba v krajine sa ukázala ako atraktívna pre zahraničné firmy ako aj gigantov ako Google, Apple a Pfizer, ktoré majú v krajine veľké zastúpenie.

Európska komisia sa v roku 2016 rozhodla, že spoločnosť Apple dostala od Írska nespravodlivé daňové výhody. V minulom roku spoločnosť Apple dostalo rozhodnutie zaplatiť sumu 13 miliárd eur (14,7 miliárd dolárov), ktorá bola dlžná, plus úroky. (Írsko sa proti rozhodnutiu odvolalo).

Stanovenie globálneho daňového štandardu by mohlo znížiť atraktívnosť Írska. Brady poznamenal, že by “to zneškodnilo schopnosť používať daň ako nástroj.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: CNBC, CNN

Facebook komentár