Najlepšie môžeme znázorniť svetový burzový trh 3 spôsobmi:

  1. Dlhodobým grafom trhového indexu výnosnosti akcie (čiže podielu ceny a výnosu akcie).
  2. Dlhodobým cenovým grafom s cenovými údajmi prispôsobenými na zmeny v ponuke peňazí, produktivite a obyvateľstve.
  3. Dlhodobým grafom trhových výsledkov v porovnaní so zlatom.

Jedným dôvodom, že toto sú účinné spôsoby ako ukázať svetové trendy je, že odstraňujú zmeny v menovej kúpnej sile, čo môžeme vidieť na obrázku. Alternatívou by mohol byť pohľad na graf ukazujúci nominálnu menovú hodnotu. To by ale mohlo byť klamlivé, pretože skutočné trendy sú zamaskované za zníženou hodnotou meny.

Trend americkej burzy bol od polovice šesťdesiatych rokov až do začiatku osemdesiatych rokov zamaskovaný zníženou hodnotou meny. Rozsiahle znižovanie kúpnej sily v tomto období zmenilo zostupný trend na horizontálne cenové rozpätie. Niečo podobné sa udialo aj za posledných 12 rokov.

Odkedy sme od vyrovnania odstránili zmeny v kúpnej sile amerického doláru, nedošlo nám, že americká burza je za posledných 12 rokov v svetovom poklese, pričom sa jej nedávny pokles vyvíjal podobne ako za predošlé obdobie (svetový medvedí trh trval od polovice šesťdesiatych rokov až do začiatku osemdesiatych). Podobnosti sú zobrazené na grafe.

Graf: Pomer Dow/Zlato (1953 – 1980), Secular Equity Bull – svetový býčí trh- burzový trh s rastúcimi cenami, Secular Equity Bear – svetový medvedí trh- burzový trh s klesajúcimi cenami

Graf: Pomer Dow/Zlato (1987 – 2014)

Vzhľadom na nesmierne odlišný nárast úrokovej miery a iné dôležité rozdiely medzi poslednými 12 rokmi a prvými 12 rokmi predchádzajúceho svetového poklesu, je pozoruhodný podobný výskyt grafu Dow v termínoch so zlatom. Všimli sme si napríklad, že miera poklesu je zhruba rovnaká. Počas sedemdesiatych rokov sme zaznamenali veľkú nestálosť v pomere Dow/zlato, než za posledných sedem rokov. Dôvodom bola asi pevne stanovená cena zlata na neprirodzene nízkej úrovni trvajúca do roku 1971 a hneď nato rýchly dobiehajúci krok.

Ak by súčasný svetový medvedí trh trval rovnako dlho ako predchádzajúci, graf pomeru Dow/zlato by dosiahlo definitívne minimum už v prvej polovici roku 2014. Kedykoľvek by takýto prípad nastal, definitívne minimum by pravdepodobne skončilo rastovým výstrelom v cene zlata.

Zdroj: Speculative-Investor

Preložila: Martina Otrubová

Facebook komentár