Nová štúdia Medzinárodného menového fondu odhaľuje: Ľudia v chudobnejších krajinách na južnej pologuli sa stále viac sťahujú do bohatších krajín, predovšetkým v severných častiach sveta, ako sa snažia žiť predstavu o lepšej finančnej budúcnosti. Tento trend od roku 1990 zrýchlil.
Sprievodný obrázok ukazuje, kde nakoniec celosvetový migranti skončia. Nie je divu, že Austrália, Kanada, Spojené štáty a severná Európa sa stali magnetmi pre prisťahovalcov. Ale štáty Perzského zálivu a dokonca aj Kazachstan – malé, ale bohaté krajiny zo strednej Ázie sú taktiež populárnou destináciou.
Veľký počet ľudí uteká do iných krajín aj najmä z dôvodu vojny alebo represií, keďže ich úroveň sa od roku 1990 vyšplhala na maximum a je pravdepodobné, že bude rásť.
Súvisiace: Európska kríza utečencov v jednej neuveriteľnej grafike
Hoci väčšina migrantov, ktorí sa presúvajú z humanitárnych dôvodov sa hrnú do susedných krajín, je vidno zvyšujúcu sa časť ľudí, ktorý sa snažia o azyl v mierových severných národoch. Tak sa deje aj v Sýrií a ďalších častí vojnou zmietaných území na Strednom východe, keďže ich finálnou destináciou je hlavne Európa.
Medzinárodný menový fond poznamenal: “Počet migrantov všetkého druhu – ekonomických alebo humanitárnych sa od roku 1960 strojnásobil. Avšak podiel vzdelaných migrantov sa zdvojnásobil, čo zhoršuje problém úniku vzdelaných ľudí z menej vyspelých krajín.
Vyššia úroveň imigrácie, ale vyvolala aj odpor medzi občanmi v bohatších krajinách, ktorí veria, že prichádzajúci migranti budú mať vplyv ich mzdy a pracovné miesta. Prisťahovalectvo je horúcim témou rôznych politických zoskupení.
Zdroj: IMF
Facebook komentár