Bill Gates, s odhadovanou výškou majetku 75 miliárd amerických dolárov, je najbohatším človekom na svete, ale stále by musel k svojmu majetku ďalších pridať 925 miliárd dolárov, aby sa z neho stal prvý bilionár v histórii.
Ako nepravdepodobné to môže znieť, jeden z podnikateľov zo Silicon Valley verí, že také niečo je nasledujúcich desaťročiach, nie len dosiahnuteľné, ale dokonca nevyhnutné v – a nemusí to byť práve Bill Gates komu sa to prvému podarí.
Sam Altman, ktorý je prezidentom najväčšieho a najrešpektovanejšieho inkubátoru pre star-upy Y Combinator poznamenal: „Musíme sa pripraviť na svet v ktorom budú bilionári,“ … „A vždy sa to bude zdať ako strašne nefér. Mne to príde strašne nefér. Ale ak chceme, aby sa spoločnosť hýbala dopredu, musíme dovoliť, aby sa to mohlo stať.“
Altmanova predpoveď sa ale zdá byť solídna.
Súvisiace: Miliardár z oblasti luxusu: „Rastúca nerovnosť povedie k vojnám medzi triedami“
Bob Lord, analytik nerovnoprávnosti a daňový právnik verí, že presun bohatstva môže nastať už o 25 až 30 rokov od teraz. Ale pravdepodobne to nebude nikto ako Gates, kto sa k 13tim cifrám dostane ako prvý – Gates je príliš zaneprázdnený rozdávaním svojho majetku, hovorí Lord.
Ďalej poznamenal: „Myslím si, že to nebude niekto ako Gates ale skôr niekto ako Rockefeller.“
John D. Rockefeller mal dosť šťastia na to, aby sa dostal do vysoko výnosného ropného priemyslu, a vysoko preferoval sedenie na svojich peniazoch oproti tomu, aby ich posúval ďalej. Za vrcholu svojho bohatstva mal jeho majetok hodnotu terajších približne 350 miliárd amerických dolárov.
Prvý miliardár by mohol byť niekto úplne neznámy, Lord vraví, alebo by to mohol byť niekto ako Elon Musk „ktorý neodpaľuje jeden ale štyri alebo päť homerunov.“
„Niekto vytvorí niečo čo ešte nikdy nikoho predtým nenapadlo,“ hovorí Lord. A je pravdepodobné, že to niečo vytvorí bezprecedentný objem bohatstva pre jediného človeka stojaceho na úplnom vrchole.
Altman zase verí, že technologické inovácie budú rásť exponenciálne, až sa dostanú k bodu, kedy ľudia čo za všetkými inováciami stoja zarobia stovky miliárd dolárov ročne.
Verí, že čím viacej peňazí veľké spoločnosti ako Y Combinator investujú do malých začínajúcich spoločností, ako napríklad spoločnosti zaoberajúce sa samojazdiacimi automobilmi, alebo virtuálnou realitou, tým sa stanú populárnejšie a tým je väčšia pravdepodobnosť, že pretransformujú spoločnosť.
„Prvý bilionár bude vynálezca, niekto kto vytvorí niečo čo zmení svet, ako sa stalo s Billom Gatesom a počítačom,“ povedal pre The Times of London Oliver Williams, londýnsky konzultant pre Wealth Insight.
Súvisiace:
Najbohatší Američania v histórií: Zoznam Top 20
Ako sa Rockefeller cez potrubia dostal k miliardám dolárov
Podľa Global Wealth správy z roku 2013, ktorú vykonal Credit Suisse, svetové bohatstvo sa od roku 2000 viac ako zdvojnásobilo a dosiahlo zatiaľ svoju najvyššiu úroveň – 241 biliónov. Analytici zistili, že by na svete mohlo byť viacej ako miliarda milionárov, alebo približne 20% dospelej populácie, už o dve generácie.
„Ak sa tento scenár uskutoční,“ autori píšu, „tak miliardári budú úplne bežní a pravdepodobne bude aj zopár bilionárov – podľa nášho odhadu jedenásť.“
Je to tak: v nasledujúcich 50 rokoch by mohlo chodiť po svete až 11 bilionárov.
„Myslím si, že by sme mali jednoducho akceptovať, že budú ľudia, ktorí majú neporovnateľne viacej peňazí ako ostatní,“ povedal Altman. „Férová vec by však mala byť, že podľa mňa by sme mali zabezpečiť dobrý životný štandard pre všetkých, ale tento socialistický ideál, že všetci by si mali byť absolútne rovní – nemyslím si, že to bude fungovať.“
Podľa Altmana, ak bude svet prekypovať peniazmi, väčšina ľudí dostane malú časť z celkového bohatstva, v ideálnom prípade dostatok na vybudovanie si stabilného života, či už sa rozhodnú pracovať, alebo nie. A na druhom konci spektra budú bilionári.
Preložila: Katarína Dobrotinová
Zdroj: Reddit
Facebook komentár