Svet_potrebuje_novu_rokovu_sadzbu_Avsak_nahradenie_LIBOR_je_narocné

Wall Street sa snaží nájsť náhradu za škandálmi zasiahnutú sadzbu Libor, ktorá riadi dlh a zmluvy v hodnote 200 biliónov dolárov, vrátane hypoték pre spotrebiteľov a pôžičiek. Čas sa kráti.

LIBOR, ktorá predstavuje skratku londýnskej medzibankovej sadzby (London Interbank Offered Rate), by sa mala na konci roku 2021 vytratiť. Avšak Wall Street pomaly prechádza na novú sadzbu, pričom banky tvrdia, že jej zástupcovi zjavne chýba nedostatok atribútov, vďaka ktorým sa Libor stala úspešnou.

LIBOR sa vypočítava každý deň a určuje sadzbu, za ktorú si banky môžu navzájom požičiavať. Je to tiež referenčná sadzba v hodnote biliónov pre zmluvy a pôžičky denominované v amerických dolároch, ako sú hypotéky s pohyblivou úrokovou sadzbou.

Už počas globálnej finančnej krízy sa však ukázalo, že s týmto kurzom sa dá ľahko manipulovať a že ho rôzne finančné spoločnosti upravili tak, aby podporovali návratnosť a zmierňovali finančné problémy. To viedlo k výzve na reformu, avšak nahradenie niečoho tak zakoreneného v globálnom finančnom systéme nie je ľahká úloha.

Hlavnou navrhovanou náhradou je SOFR, Secured Overnight Financing Rate, ktorý zverejňuje Federálny rezervný systém v New Yorku a na základe skutočných jednodňových transakcií si finančné spoločnosti požičiavajú hotovosť s použitím cenných papierov “US Treasury” – alebo štátneho dlhu – ako kolaterálu.

Jednou z výhod SOFR je, že na rozdiel od Libor-u je s ňou ťažšie manipulovať, pretože je založená na skutočných transakciách.

Federálny rezervný systém a globálne regulačné orgány objasnili, že chcú, aby sa Libor stal minulosťou. Prezident Newyorkského Fedu – John Williams v minuloročnom prejave uviedol, že v živote sú isté iba tri veci: „smrť, dane a koniec sadzby Libor“.

Mnoho bánk však nie je so SOFR spokojných ako vybraným nástupcom a tvrdia, že mu chýbajú dôležité atribúty, vďaka ktorým bol Libor tak užitočný.

Mark Cabana, vedúci stratégie USA pre úrokové sadzby v banke Bank of America Merrill Lynch, poznamenal: „Trh nie je v tomto okamihu príliš dobre pripravený,“ … “aj keď sme v šiestej fáze premeny na prechod.“

Keďže sa očakáva, že Libor do dvoch rokov nezmizne, finančný svet sa musí pripraviť na to, aby sa dostal do nového systému.

Rada pre dohľad nad finančnou stabilitou, ktorej predsedá americký minister financií Steven Mnuchin, vo svojej výročnej správe za rok 2019 uviedol, že „rozsiahle zlyhanie účastníkov trhu pri primeranom prispôsobení“ by mohlo viesť ku krízovej situácii v súvislosti s likviditou rôznych finančných zmlúv a ohroziť finančnú stabilitu.

Nedostatky SOFR

Účastníci trhov uviedli, že v porovnaní so starým dobrým Liborom má SOFR niekoľko nedostatkov.

Nová miera je volatilnejšia v spôsoboch, ktorým trh dobre nerozumie, čo zase vyvoláva skepticizmus.

V septembri minulého roka cez noc úrokové sadzby z jednodňových pôžičiek razantne prepadli, čo viedlo Newyorský Fed k pumpovaniu miliárd hotovosti do systému na podporu likvidity.

Účastníci trhu tiež uviedli, že SOFR nie je dostatočne citlivou na úvery, čo znamená, že nie je tak úzko prispôsobený zmenám v podmienkach na úverovom trhu, pretože je založený skôr na skutočných transakciách než na odhadovaných budúcich nákladoch na prijaté úvery a pôžičky.

Banky sa navyše sťažujú, že v SOFR chýba „termínová štruktúra“, čo je schopnosť investorov zistiť, aká bude jej hodnota v budúcnosti.

S LIBOR-om, táto trojmesačná sadzba ukazuje, aké budú náklady na prijaté úvery a pôžičky za 90 dní, čo je dôležitý atribút pre banky aj pre tých ktorí si snažia požičať, pri plánovaní ich hotovostných tokov. Dlžníci – inštitucionálni alebo laici – môžu presne zistiť, aká bude podľa LIBOR ich úroková sadzba v budúcnosti. To nie je prípad SOFR, ktorý nemá rovnakú štruktúru termínov, čo sťažuje odhad budúcich nákladov.

New York Fed začne vydávať 30-, 90- a 180-dňové priemery pre SOFR dňa 2. marca, ktoré sú počítané odlišne než forwardové sadzby LIBOR.

Leslie Falconio, ktorá je vedúcou pre oblasť aktív s pevným príjmov v spoločnosti UBS Global Wealth Management, poznamenala: „Mať toto usmernenie je skvelé, ale ešte nie je dokonalé.“

Zmena je náročná

Doteraz bolo zavádzanie SOFR pomalé, čo je problém vzhľadom na to, že aktuálne sa čas kráti.

Cabana uviedol: “Klienti sa musia pripraviť na svet, v ktorom LIBOR odchádza a SOFR je jedinou alternatívou. Potrebujú však tiež dávať pozor na inú alternatívu.”

Toto zmýšľanie je čiastočne dôvodom, prečo novo vydané pôžičky a zmluvy prevažne využívajú skôr Libor, než presun na rozbehnutý vlak SOFR.

Avšak problémy pri pri zmluvách s Liborom sú ešte väčšie.

Väčšina zmlúv z 200 biliónov dolárov okolo sadzby Libor sú deriváty, čo predstavuje rovnaké zmluvy, ktoré sa zároveň riadia rovnakým regulačným rámcom – hlavnou dohodou ISDA. Ak sa dohoda zmení na SOFR, pokryje bilióny vo forme nesplatených derivátových zmlúv.

Trh pôžičiek vo výške 5 biliónov dolárov nemá rovnaké okolnosti a je možné, že bude potrebné prepísať veľa dokumentov o pôžičkách.

Pre spotrebiteľov, ktorí majú pôžičky s pohyblivou úrokovou sadzbou alebo hypotéky, to znamená, že by v blízkej budúcnosti mohli dostať e-mail s informáciou, že sa ich úroková sadzba úveru zmení.

 

Zdroj: Bloomberg, WSJ

Facebook komentár