Švajčiarske banky namiesto toho, aby platili úroky z vkladov, začínajú účtovať bohatým zákazníkom, za uloženie svojich peňazí.
Credit Suisse v piatok uviedla, že banka použije zápornú úrokovú sadzbu 0,75% pre vklady nad 2 miliónov švajčiarskych frankov (2 milióny dolárov). To znamená, že ak má individuálny klient alebo firma v banke jeden rok uložených 3 milióny švajčiarskych frankov (3 milióny dolárov), bude im účtovaný poplatok 7 500 švajčiarskych frankov (7 600 dolárov).
Pre firemných zákazníkov, ktorí vlastnia viac ako 10 miliónov frankov (10,1 milióna dolárov), sa poplatok za prostriedky nad túto hranicu zvyšuje na 0,85%. Táto zmena pre firemných zákazníkov nadobudne účinnosť 15. novembra a pre jednotlivcov 1. januára.
Neobvyklá politika je výsledkom historicky nízkych úrokových sadzieb. Záporné sadzby, ktoré platia vo Švajčiarsku od roku 2015 a 19 krajinách, ktoré používajú euro od roku 2014, má povzbudiť pôžičky a stimulovať hospodárstvo.
Mimoriadna menová politika však predstavuje bremeno pre banky v regióne, a preto je pre nich oveľa ťažšie vytvárať zisk z úverov a hypoték a nútiť ich platiť za parkovanie rezerv v centrálnych bankách.
Bez konca záporných sadzieb v dohľadnej dobe, frustrované švajčiarskej banky prenášajú časť svojich problémov na najbohatších zákazníkov.
Banka UBS, ktorá v roku 2015 zaviedla poplatky za vklady veľkých firemných klientov, v júli uviedla, že uplatní podobný prístup.
Súvisiace:
Členovia ECB vyjadrujú znepokojenie nad zápornymi sadzbami
UniCredit plánuje od roku 2020 účtovať záporné úrokové sadzby
Poplatok vo výške 0,75% za hotovostné zostatky nad 2 milióny frankov (2 milióny dolárov), ktoré sa nachádzajú vo Švajčiarsku, nadobudne účinnosť v novembri. Banka tiež zníži hranicu svojho 0,6% poplatku zo zostatkov eur, pri vkladoch nad 500 000 eur (557 000 dolárov), čo predstavuje pokles z 1 milióna eur (1,1 milióna dolárov).
Banka UBS vo vyhlásení uviedla: „Podmienky na peňažných a kapitálových trhoch sú stále veľmi náročné.“
Christine Lagardeová, ktorá berie opraty Európskej centrálnej banky zároveň ubiedla, že mnohé z týchto politík nadobudnú účinnosť, uviedla, že občania eurozóny by boli „horší“ bez negatívnych úrokových mier. Sľúbila však, že ako prezident ECB bude sledovať ich „nepriaznivé vedľajšie účinky“.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: MSN
Facebook komentár