Švajčiarska armáda sa pripravuje na možné vnútorné občianske nepokoje, tak ako aj na vlny utečencov z európskych krajín, ak sa ekonomická kríza bude prehlbovať.

Švajčiarsko, ako krajina mimo EU a mimo eura, umiestnená medzi krajinami eurozóny, zahájilo minulý mesiac vojenské cvičenie, aby otestovalo svoju pripravenosť postarať sa o utečencov a zabrániť občianskym nepokojom.

„Nie je vylúčené, že následky finančnej krízy vo Švajčiarsku môžu viesť k protestom a násilnostiam“ prehlásil pre CNBC v pondelok hovorca Švajčiarskeho ministerstva obrany. „Armáda musí byť pripravená, ak by polícia v týchto prípadoch požiadala o dodatočnú pomoc.“

Asi 2000 dôstojníkov sa zúčastnilo na „Stabilo Due“ vojenskom cvičení v ôsmych mestách po celej krajine, založenom na podrobnom mapovaní rizika a riešení, ako sa zachovať pri vnútorných nepokojoch medzi bojujúcimi frakciami a možnosťou utečencov z Grécka, Španielska, Francúzska, Talianska a Portugalska, informovali Švajčiarske médiá.

Švajčiarsky minister obrany Uli Maurer sa nedávno pre magazín Schweizer Soldat (švajčiarsky vojak) vyjadril, že môže dôjsť k eskalácia násilia v Európe. „Nemôžem vylúčiť, že roky, kedy budeme potrebovať armádu práve prichádzajú“ povedal.

Der Sonntag newspaper informoval, že armádny šéf Andre Blattman zamýšľa podať návrh na potenciálne navýšenie až o 1600 jednotiek, ktoré by mali strážiť letiská, priemyselné závody a medzinárodné sídla v Ženeve.

Online kampaň proti švajčiarskej povinnej vojenskej službe (GSoA) medzitým argumentuje tým, že vojsko je v „existenčnej kríze“ a iba si hľadá nový dôvod na ďalšiu existenciu. „Je čas ukázať červenú kartu vojenským hlavám a zrušiť povinnú službu“ píše skupina.

Je možné, že budúci rok by mohlo byť  zvolané referendum, ktoré by malo rozhodnúť, či udržať alebo zrušiť odvodovú povinnosť do 200 tisícovej armády, čo je mimochodom najväčšia koncentrácia vojakov v Európskej krajine vo vzťahu k celkovej populácii krajiny.

Švajčiarske vojenské plány prichádzajú po tom, ako protesty proti úsporným opatreniam v Grécku, Španielsku a Portugalsku nabrali v posledných týždňoch na násilnosti.

Portugalská vláda predstavila v pondelok najtvrdší rozpočet za posledných niekoľko desaťročí, ktorý obsahuje viac ako 4-percentné zvýšenie dane z príjmov a masívne prepúšťanie vo verejnom sektore, s cieľom splniť požiadavky EU ohľadne deficitu a dlhu.

„Požiadanie o viac času by nás viedlo k diktatúre dlhu a zlyhaniu“, povedal Portugalský minister financií Vitor Gaspar, keď sa pred parlamentom zhromaždilo asi 2000 protestujúcich a na 14. novembra bol zvolaný generálny štrajk.

V Grécku bolo bezprecedentne minulý týždeň nasadených 7000 policajtov, aby ochránilo nemeckú kancelárku Angelu Merkel pred kameňmi vyzbrojenými Grékmi. Niekoľko dní po tom oznámil najväčší zahraničný investor v Grécku Coca Cola, že opúšťa krajinu a sťahuje sa do Švajčiarska.

Zdroj: EUobserver

Facebook komentár