Zdá sa, že Rusko a Čína rozširujú svoje hospodárske, politické a vojenské väzby v dôsledku zlých vzťahov so Západom. Odborníci však poznamenávajú, že tento vzťah je omnoho iný, ako sa na prvý pohľad javí.
Zatiaľ čo obchodné vzťahy USA s Čínou ochabli, keďže každý chce obmedziť tovar druhej strany zavedením, alebo rozšírením colných taríf, obchodné vzťahy medzi Čínou a Ruskom sa rozširujú. Na netradičnom príklade vrelých vzťahov, počas štátnej návštevy Ruska v lete tohto roka, čínsky prezident Xi Jinping dokonca nazval ruského prezidenta Vladimíra Putina svojim „najlepším priateľom.“
Xi tiež Putinovi prisľúbil, že Čína je „pripravená ísť ruka v ruke s vami“ a vedúci predstavitelia podpísali vyhlásenia, v ktorých sa zaviazali „rozvíjať strategickú spoluprácu a komplexné partnerstvo“ medzi národmi a „posilňovať strategickú stabilitu, ktorá zahŕňa medzinárodné otázky vzájomného záujmu, ako aj otázky okolo globálnej strategickej stability. “
Ekonomické väzby
Posilňovanie hospodárskych väzieb je veľkou súčasťou vrelých čínsko-ruských vzťahov. Ruské a čínske tlačové agentúry v priebehu minulého týždňa informovali, že tieto dve krajiny chcú zdvojnásobiť svoj obchod v nasledujúcich piatich rokoch (do roku 2024) na 200 miliárd dolárov, čo predstavuje nárast zo 107 miliárd dolárov v obchode z roku 2018 – realizáciou spoločných projektov v oblasti energetiky, priemyslu a poľnohospodárstva.
Napriek prísľubom zvýšenia bilaterálneho obchodu, hospodárske vzťahy medzi Ruskom a Čínou nie sú rovnocenným manželstvom. Medzinárodný menový fond očakáva, že ruské hospodárstvo v roku 2019 porastie o 1,2%, medzitým rast Číny by podľa očakávaní mal dosiahnuť 6,3%.
Súvisiace: JP Morgan: “Spory medzi USA a Čínou začnú byť štandardom“
Nie je preto žiadnym prekvapením, že Rusko vníma Čínu ako masívny rastový trh v čase, keď je obchod so západnými krajinami veľmi obmedzený. Rusko stále podlieha hospodárskym sankciám za anexiu Krymu z Ukrajiny v roku 2014, ako aj zásahov do amerických volieb v roku 2016 a otravu bývalého dvojitého agenta vo Veľkej Británii.
S ohľadom na to má zmysel, že Rusko hľadá hospodárskeho – a geopolitického – partnera ako aj spojenca, práve na východe.
Cailin Birchová, analytička Ekonomickej spravodajskej jednotky v rámci Royal United Services Institute (RUSI), uviedla: “Ich prísľub pre zvýšenie obchodu prichádza uprostred rozdvojenia sféry vplyvu medzi USA a Čínou.“
Ďalej uviedla: „Je zrejmé, že medzi USA a Čínou sa priateľský prístup vytratil a pre Rusko by bolo oveľa zmysluplnejšie usilovať sa budovať vzťahy s týmto masívnym rozvíjajúcim sa trhom, ktorý bude zdrojom rastu a to z toho dôvodu, že toto sa o USA nedá povedať, ako aj nemajú rovnaké politické konflikty, a to predstavuje pre ruský trh s ruskými energetickými výrobkami a rozvoj ich hospodárskych väzieb oveľa viac príležitostí.“
Pre Čínu by bol partner ako Rusko, ktorý by „USA mierne vystrašil, veľmi prospešný.“
Rusko v tom tiež vidí veľa pozitív, najmä z toho dôvodu čo Čína naozaj potrebuje – energie. Rusko je jedným z troch najväčších svetových producentov ropy a zemného plynu, zatiaľ čo Čína je druhým najväčším dovozcom ropy na svete.
Birchová ďalej uviedla: „Čína je hlavným zdrojom novej spotreby energie, najmä pre fosílne palivá a so silným partnerom, ktorý zvyšuje produkciu ropy, výrobu LNG (skvapalnený zemný plyn) a prepravu po celom svete, pre Čínu by to bolo naozaj prospešné.“
Vojnové hry Ruska a Číny
Bezpečnosť a obrana je ďalšou oblasťou, v ktorej sa Rusko a Čína zdanlivo snažili budovať väzby, a odborníci sa zhodujú v tom, že Rusko má praktickejšie vojenské skúsenosti ako Čína. V priebehu minulého týždňa bola čínska „ľudová oslobodzovacia armáda“ jednou zo siedmich zahraničných síl (vrátane Indie a Pakistanu), ktoré boli pozvané, aby sa pripojili k masívnym vojenským cvičeniam „Tsentr 2019“, ktoré sa po celom Rusku uskutočnili.
Bol to druhý rok, čo sa Čína zúčastnila a jej pokračujúce zapojenie považujú experti, ako je Richard Weitz, vedúci pracovník a riaditeľ Centra pre politicko-vojenskú analýzu v Hudsonovom inštitúte, za významné.
Ďalej pre agentúru CNBC poznamenal: „Čínske a ruské národné bezpečnostné sily zdieľajú spoločné ciele, ktoré možno podporiť ďalšou spoluprácou, ako je bezpečnosť hraníc, rozvoj vojenských technológií a boj proti terorizmu.“
„Vnímajú aj hrozby zo strany USA a ich spojencov a politík, kde by mohli spolupracovať na marení stratégií USA, ako je aj americká protiraketová obrana a vojenská intervencia vo významných regionálnych oblastiach Západu. Naopak vidia príležitosti na rozšírenie svojho vplyvu na úkor Spojených štátov, a to aj oslabením dvojstranných a mnohostranných aliancií s USA. “
Najlepší nepriatelia?
Staré príslovie, že „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“, by sa dal uplatniť aj v súčasnosti, pokiaľ ide o vzťahy Číny a Ruska s USA. Vzťahy medzi Čínou a USA sú v súčasnosti ďalej ako vzťahy medzi Ruskom a USA vzhľadom na to, že v obchodnom spore nie je vidno žiadne riešenie.
Staré príslovie, že „nepriateľ môjho nepriateľa je môj priateľ“, by sa dal uplatniť aj v súčasnosti, pokiaľ ide o vzťahy Číny a Ruska s USA. Vzťahy medzi Čínou a USA sú v súčasnosti ďalej ako vzťahy medzi Ruskom a USA vzhľadom na to, že v obchodnom spore nie je vidno žiadne riešenie.
Pokiaľ ide o Čínu, rozhodnutie prezidenta Trumpa obnoviť súčasný stav, v rámci čínsko-amerického obchodu – v dôsledku toho, čo považoval za nekalé obchodné praktiky – a v dôsledku toho uvaliť na čínsky dovoz colné sadzby v hodnote miliárd dolárov, ich hospodársky rast a potenciál narušilo.
V tomto kontexte by posilnenie bilaterálneho obchodu medzi Čínou a Ruskom mohlo otvoriť dvere pre rozširovanie vzťahov medzi Moskvou a Pekingom, pretože zákonodarcovia a úradníci sa z dôvodu obchodných prekážok, ako sú sankcie a dovozné clá snažia hľadať možnosti inde.
Birchová z Royal United Services Institute ďalej uviedla: „Rastie zhoda v tom, že partnerstvo medzi Ruskom a Čínou vyzerá byť naozaj rozsiahlou silou, ktorú vedie skôr Čína a nie Rusko, avšak USA sa tohto rozvíjajúceho sa partnerstva čoraz viac obávajú.“
Dodala, že „Rusko však bude menším partnerom na základe veľkosti trhu a jeho vyhliadok na rast, takže v tomto zmysle, Rusko skôr bude mierne zatiahnuté do Číny.“
Čína-Rusko: hrozba alebo nie?
Odborníci tvrdia, že váhy sa naklonili v prospech toho, aby Čína bola dominantným partnerom vo vzťahoch medzi Čínou a Ruskom a ktorá vniesla konkurenciu do dynamiky, kde prichádza k obmedzeniam spolupráce na hospodárskej a bezpečnostnej úrovni.
Mathieu Boulegue, výskumný pracovník programu Rusko a Eurázia v Chatham House, uviedol: “Vyzerá to, že spolupracujú, vyzerá to, že sa zdá to byť všetko pekné a ružové, avšak tak to vo vzťahoch medzi Ruskom a Čínou z vojenského hľadiska nie je.”
Keď sa vyjadroval na konferencií pred vojenskými cvičeniami, ktoré sa týkali Číny, Boulegue povedal, že ruské posolstvo Číne, v prípade že by sa zapojila do vojenských stratégií, minulý týždeň, nebolo „o spolupráci“. „Posolstvo, ktoré Rusko vysiela do Číny, je v skutočnosti úplne opačné, ak pozeráte sa na hlboký význam, ktorý za tým stojí.“
„Ide o zosúladenie čínskych záujmov v regióne, pretože práve teraz je Stredná Ázia novou oblasťou o vplyv, a to nielen z ekonomického hľadiska, ale vo veľkej miere aj o rastúcom čínskom vplyve vo vojenskej a bezpečnostnej oblasti.“
Raffaello Pantucci, riaditeľ Medzinárodných bezpečnostných štúdií v Royal United Services Institute (RUSI), tiež uviedol, že vzťah medzi Ruskom a Čínou bol hlavne „o prospechu“ a ich spojenectvo by nemalo byť analytikmi preháňané.
Súvisiace: Medzi Čínou a USA existuje väčší konflikt ako obchodná vojna
″Čo si Čína-Rusko myslí a ako bude reagovať?” – majú rôzne záujmy a existuje nebezpečenstvo, že túto strategickú alianciu preceňujeme. Toto spojenie má veľa obmedzení a otázik.“
USA však budú pravdepodobne pozorne sledovať čínsko-ruskú alianciu, najmä pokiaľ ide o obranu, vzhľadom na nedávne rozviazenie svojej dlhodobej zmluvy o jadrových zbraniach s Ruskom. Richard Weitz z Hudsonovho inštitútu poznamenal, že vojenské vzťahy medzi Čínou a Ruskom sa v posledných rokoch dramaticky rozšírili „a očakáva sa, že v nadchádzajúcich rokoch sa prehĺbia kľúčové oblasti, vrátane spolupráce v oblasti regionálnej bezpečnosti, predaja zbraní, vojenských cvičení a dialógov okolo obrany.“
Nakoniec uviedol: „Čínsko-ruská spolupráca v oblasti bezpečnosti predstavuje výzvy pre záujmy USA vrátane rovnováhy regionálnej bezpečnosti, sankcií vedených USA a vojenskej slobody v konaniach a prístupu USA. Tieto problémy by sa rozšírili, keby Čína a Rusko vytvorili plnohodnotnú obrannú alianciu. “
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, MSN
Facebook komentár