Sú všade. Na rôznych trhoch, v rozličných krajinách. Hľadači bublín sú “v teréne” a ich výkony rastú. Ak nevidíte bubliny, tak sa asi nepozeráte dostatočne…alebo nečítate tých správnych komentátorov. 

Zopár príkladov poslednej úrody…

“Trh s dlhopismi je bublinou”, hovorí Robert Froehlich, senior výkonný riaditeľ Hartford Financial Services Group. “A čoskoro môže prasknúť.”
CNNMoney.com 

“Ďalšou bublinou – a toto je ponaučenie, ktoré bolo podstatou gréckej krízy – sú vládne dlhy.” (John Hathaway, manažér, Tocqueville Gold Fund)
Barron’s 

…ceny zlata sú rodiacou sa bublinou.
The Gold Bubble blog 

Austrálsky dolár stojí pred “hrboľatou a nestabilnou cestou”, kvôli riziku spľasnutia čínskej realitnej bubliny, uvádza HSBC Plc…
Bloomberg BusinessWeek 

Teória bublín uvádza, že ich opakovanie je predvídateľné časovou metódou. Ale jednoducho prehlásiť, že je dané, že trhy sú úrčené ku korekciám, pádom, krachom a zrúteniu v určitom nedefinovateľnom bode v budúcnosti, nestačí. Rovnako by ste mohli povedať, že hodinky sa vám môžu pokaziť dvakrát za deň. Existujú nejaké pravidlá obmedzujúce predpovedanie konca bubliny? Nie, ale mali by byť.

Nie je veľkým prekvapením zistenie, že bublinológovia sa radšej vyhýbajú presnému alebo aspoň čiastočne relevantnému predpovedaniu určitého momentu v budúcnosti. Neviním ich za to. Napokon, kto by chcel vyzerať pochabo vyhlásením, že bublina na trhu X praskne o 13 mesiacov a 4 dni. Vhodnejšou formuláciou môže byť niečo ako: Myslíme si, že ceny sú nadhodnotené a riziko korekcií je vysoké.

Samozrejme, niektorí komentátori sa neostýchajú odhodiť opatrnosť a povedať rovno aj B. George Soros v januári vystúpil s vyhlásením, že zlato je “na vrchole bubliny”. A Warren Buffett napísal vo výročnej správe Berkshire Hathaway za rok 2008, že na americkom trhu pokladničných poukážok bola bublina koncom roku 2008.

Ale logika bubliny nie je vždy úplne logická. 

Zlato je napríklad už od januára na úrovni vyše 100$ a včera dosiahlo nový historický rekord. A trh pokladničných poukážok si tiež nevedie tak zle. Jeden príklad za všetky, iShares Barclays 7-10 ročné poukážky ETF (IEF) dosiahli včera 10,4% ročný výnos, uvádza Morningstar. Za posledné tri roky dosiahol priemerný ročný výnos IEF 9,5%.

Vyzerá to, že bubliny sú veľmi vrtkavé. Áno, niekedy prasknutie bubliny prichádza viac menej očakávane, ale nie vždy. Ale ak veríte v bubliny – a hlavne veríte v schopnosť zarobiť na nich – otváracie kotácie ponúkajú dostatočné príležitosti na vysoký zisk. Mali by ste čítať veľa literatúry podobne zmýšľajúcich analytikov, napríklad “Keď bubliny praskajú: Ako prežiť finančný pád” a “Bubliny, boomy a spľasnutia: Vzostup a pád finančných aktív”.

Téma bublín je v týchto časoch veľmi príťažlivá a s prínosmi z obzretia sa na niektoré fámy a prehlásenia z minulosti, ju možno považovať za prospešnú. Zaostrenie na prognózy bublín, ktoré sa naplnili, naznačuje že sa oplatí hľadať bubliny na pravidelnej báze. Ale prečo potom nezbohatlo viac ľudí na identifikovaní bublín v predstihu? Odpoveď by mohla znieť: Môže niekto profitovať z predpovede bubliny? Áno, niekto môže. Možno viacerí. Ale je nejaký spôsob ako objektívne popísať šťastenu? Za ten čas čo si kladieme tieto otázky, ako by ste odlíšili zarábanie na bublinách od ostatných geniálnych investičných stratégií? 

A možno je to len jedna a tá istá stratégia. A čo si máme myslieť o predpovediach bublín, ktoré nevyšli? Bolo ich veľa. Znamená to, že by sme mali ingorovať predpovede bublín? 

Zdá sa, že bubliny sú komplikované. Určite existujú, ale dopredu nie sú očividné, naopak spätne sú jasné ako facka. Ako napísal Charles Kindleberger v jeho klasike “Mánie, paniky a pády” finančné krízy sú “trvalky”. 

Ale ak sme investormi, môžeme debaty o bublinách ignorovať? Nie, nie sú nevyhnutné, ale nie všetky predpovede bublín (a nie všetci bublinológovia) sú robené rovnako (rovnaký). Existuje veľa výskumov, ktoré nám radia, že keď základné hodnotové ukazovatele na trhoch (výnosová krivka dividend, pomer zisku na akciu atď.) idú do extrémov, budúce zisky budú podľa toho trpieť alebo z toho profitovať. Kritickou otázkou je však načasovanie, a na tomto poli stále prebiehajú debaty. Jednako však finanční ekonómovia našli dosť dôkazov o tom, že riziková prémia nie je prideľovaná náhodne, z čoho vyplýva, že existujú rôzne stupne predvídateľnosti pre triedy aktív v čase. Ale nevsaďte na to celý majetok.

Ako hovorí staré príslovie, predpovedanie je ťažké…zvlášť ak sa týka budúcnosti.

Zdroj: CapitalSpectator

Facebook komentár