Su_Apple_Amazon_a_Facebook_buducnostou_bankovnictva_2018

Veľké banky by mali spozornieť. Silicon Valley sa zameriava na oblasť financií, keďže ďalší priemysel je zrelý na rozvrat.

V blízkej budúcnosti môže spoločnosť Amazon umožniť zákazníkom navzájom zaplatiť hotovosť cez virtuálnu asistentku Alexa a následne uložiť peniaze na tzv. kontrolný účet pod značkou Amazon.

Apple je údajne na pokraji predstavenia spoločnej kreditnej karty so spoločnosťou Goldman Sachs, ktorá by zasa prispela značke Apple Pay. A Facebook len pred pár dňami vytvoril tím, aby preskúmal možnosti technológie blockchain, čo by mohlo zahŕňať vytvorenie vlastnej kryptomeny určenej pre platby.

Experiment veľkých technologických skupín v oblasti s financií sa zameriava na prehĺbenie vzťahov so zákazníkmi – najmä mladšími – čím sa stáva menej pravdepodobné, že by smerovali k iným značkám.

Daniel Ives, ktorý je vedúcim stratégií vo výskumnej spoločnosti GBH Insights poznamenal: “V bankovom priestore prechádzame jasným posunom, s oveľa väčšou agresiou.”

“Technologické spoločnosti sa pokúšajú ďalej upevňovať svoje pozície v životnom štýle spotrebiteľov.”

V rovnakej dobe, kedy sa snažia dostať do oblasti finančných služieb, technologickým podnikom môže poskytnúť cenný pohľad na to, ako míňajú Američania svoje peniaze. Tieto informácie následne môžu použiť na formovanie budúcich obchodných stratégií a ochranu proti hrozbám.

Ben Elliott, analytik spoločnosti pre Bloomberg Intelligence vo Washingtone pre oblasť financií uviedol: “Lákajú ich údaje, ktoré im poskytujú širší pohľad na peňaženky svojich zákazníkov.”

Snaha o presadenie v oblasti finančných služieb má zmysel práve teraz, pretože Američania na riešenie svojich bankových operácií čoraz viac používajú svoje smartfóny a tablety.

Zákazníci cez svoje smartfóny platia šeky, zasielajú peniaze do platobných aplikácií a dokonca používajú svoje smartphony na prístup k bankomatom. Vzostup mobilného bankovníctva od krízy v roku 2008 umožnil bankám ako Bank of America, JPMorgan Chase a Wells Fargo uzavrieť tisícky kamenných pobočiek.

Ives ďalej poznamenal: “Tieto technologické spoločnosti si uvedomujú, že hlavné bankové príležitosti prichádzajú v období, kedy sa bankovníctvo v oveľa väčšej miere stáva spolieha na technológie.”

Sú technologické spoločnosti vážnou hrozbou pre banky?

Nič z toho však neznamená, že by vedúci predstaviteľ banky JPMorgan Chase – Jamie Dimon by mal začať mať problémy so spánkom, keď sa Amazon naží vstúpiť do oblasti bankovníctva.

Bariéry pre nových používateľov na vstup do bankovníctva sú príliš vysoké – a drahé. Ak sa majú stať bankami, technologické firmy budú musieť získať bankové licencie, udržiavať minimálnu úroveň kapitálu, dodržiavať dôležité pravidlá, ako napríklad zákon o napĺňaní svojich záväzkov voči komunite (Community Reinvestment Act) a podriadiť sa vnútropodnikovej kontrole zo strany vládnych regulačných orgánov. Nič z toho neznie príťažlivo pre technologické podniky, ktoré sa do značnej miery vyhýbali regulačnej kontrole, aspoň až do nedávnej krízy okolo používateľov Facebooku.

Elliott uviedol: “Nevidím technologické firmy ako existenčnú hrozbu pre JPMorgan,” … “Nezáleží na tom, ako je ich technológia dobrá, firmy z oblasti finančných technológií nemôžu prekonať náklady okolo nových regulačných záväzkov.”

Inými slovami, samotné regulačné obmedzenia, na ktoré sa banky často sťažujú, slúžia ako ochrana pred novou konkurenciou.

Aliancie Silicon Valley-Wall Street

Namiesto toho, aby si priamo pokúšali konkurovať, sa očakáva, že technologickí podnikatelia vytvoria aliancie s bankami, ktoré už majú zvládnuté požadované licencie ako aj otázky okolo regulácie.

Isaac Boltansky, ktorý je riaditeľom pre politický výskum v spoločnosti Compass Point Research & Trading uviedol: “Veľké technolohické spoločnosti budú radšej s bankami spolupracovať, pretože im to umožňuje vyhnúť sa regulačným komplikáciam a zároveň poskytovať svojim zákazníkom vylepšené ponuky.”

Napríklad správy naznačujú, že produkt bežného účtu od spoločnosti Amazon bude ponúkaný v tandeme s významnou bankou. Denník The Wall Street Journal v marci uviedol, že JPMorgan Chase, Capital One a ďalšie veľké banky s Amazonom už komunikovali.

JPMorgan odmietla vyjadriť svoje pripomienky, zatiaľ čo Capital One a Amazon na žiadosť o pripomienku neodpovedali.

Journal v priebehu minulého týždňa zasa informoval, že podobne aj firma Apple by mohla prísť so spoločnou kreditnou kartou vytvorenou s bankou Goldman Sachs, už na začiatku budúceho roka. Nová kreditná karta by mohla pomôcť spoločnosti Apple navýšiť jej príjmy, ktoré jej prichádzajú zo služieb, zatiaľ čo tento fakt povedie k rozšíreniu dôležitosti služby Apple Pay.

Vytváranie aliancie so spoločnosťou Apple by mohlo byť výhrou aj pre banku Goldman Sachs. Táto veľká váha na Wall Street sa snaží rozšíriť aj mimo oblasť investičného bankovníctva tým, že nedávno spustila bankový platobný systém s názvom Marcus.

“Hej Alexa, zaplať za plyn”

Silicon Valley by mohlo predstavovať väčšiu hrozbu v platobnom priestore, kde podnikatelia z oblasti technológií ako PayPal a Square už podnikajú.

Amazon uvažuje o tom, či do svojej populárnej virtuálnej asistentky Alexa pripojí funkciu osobných platieb. Jedna myšlienka by umožnila vodičom v automobiloch s povolenou funkciou Alexa platiť za plyn pomocou svojho hlasu.

Takáto stratégia by pomohla spoločnosti Amazonom „ukradnúť“ určitú časť spotrebiteľov od služby spoločnosti PayPal – VenMu a digitálnej platobnej siete Zelle, ktorú prevádzkujú veľké banky ako Wells Fargo, JPMorgan a Bank of America. Zároveň by mohli mať vplyv aj na získanie podielov na trhu od tradičných platobných firiem, ako sú Visa a MasterCard.

Podobne, spoločnosť Facebook už v súčasnosti skúma vytvorenie vlastnej kryptomeny, ktorá by používateľom sociálnej siete umožnila zrealizovať elektronické platby pre 2,2 miliardy používateľov.

Spoločnosť Facebook potvrdila, že “skúma spôsoby, ako využiť silu technológie blockchain.” Firma Marka Zuckerberga však varovala, že novovytvorený tím okolo siete blockchain experimentuje s “mnohými rôznymi aplikáciami”.

Spoločnosti Apple, Samsung a Google už v priebehu posledných rokoch majú v prevádzke platformy zamerané na zachytenie časti podielov v oblasti mobilných platieb.

Elliott nakoniec poznamenal: “Je platobný produkt spoločnosti Apple alebo Amazon hrozbou pre Visa alebo MasterCard? Jedná sa o pravdepodobnejšiu možnosť.”

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: WSJ, Bloomberg

Facebook komentár