Charles Himmelberg – vedúci výskumu globálnych trhov v Goldman Sachs poznamenal: “Februárový výpredaj akcií preukázal vplyv automatizovaného obchodovania na trhoch.“
Himmelberg ďalej uviedol: “V tejto novej štruktúre trhu stroje nahradili ľudí a rýchlosť nahradila kapitál.”
Tento nový ekosystém, v ktorom dominujú stroje, vysušil zdroje likvidity, ktoré by boli potrebné v ďalšej veľkej vlne odpredaja.
Keďže americký akciový index Dow Jones index minulý mesiac klesol o viac ako 1 000 bodov, za masívny odpredaj mnohí obchodníci obviňovali svojich automatizovaných konkurentov.
Podľa Charlesa Himmelberga, vedúceho výskumu globálnych trhov v spoločnosti Goldman Sachs: “Je však nepravdepodobné, že by takýto pád zapríčinení strojmi, bol realizovaný naposledy.“
Himmelberg v poznámke ku klientom uviedol: “Máme podozrenie, že februárový prepad je príznakom širšieho rizika, konkrétne rastúcej “finančnej krehkosti v období nastávajúcej po kríze.”
“Krehkosťou” sa myslí cenová volatilita, ktorá nevyplýva zo zmien v základnom rozložení trhov, ale zo samotných trhov.
Hoci americký akciový index Dow Jones v minulom mesiaci zaznamenal rekordný jednodňový pokles, najväčšie straty predstavovali burzové obchody, ktoré boli vytvorené tak, aby profitovali z nižšej volatility. Keďže Cboe Volatility Index, alebo VIX, dosahovali rekordné jednodňové nárasty, obchodníci, ktorí investovali do týchto ETN fondov boli nútení pokryť svoje krátke stávky. Dve z najväčších ETN stratili v spomínaný deň až 95% zo svojej hodnoty.
VIX odráža stávky obchodníkov pre turbulencie na americkom akciovom indexe S&P 500 a má tendenciu rásť, keď index klesá.
Vincent Kondaveeti, ktorý je špecialistom na finančný sektor v banke Credit Suisse uviedol: “Cítili sme, že stroje prevzali kontrolu, ale videli sme investorov, ktorí popoklese dokupovali a to nielen vo finančnom sektore, ale aj v iných odvetviach.”
“Stroje prevzali kontrolu” a ďalšie pohľady tohto názoru boli po výpredaji zdieľané viacerými manažérmi fondov.
Podľa Himmelberga, regulácie a technológie, ktoré sa od poslednej finančnej krízy vyvinuli, už pre obchodovanie s likviditou dali strojom kontrolu, s hrozivými následkami.
Ďalej uviedol: “V tejto novej štruktúre trhu, stroje nahradili ľudí a rýchlosť nahradila kapitál.”
“Zatiaľ čo takéto zmeny výrazne znižujú potrebu vlastného kapitálu a tým zvyšujú efektívnosť, to isté platí aj o pákovom efekte a štruktúrovaných produktoch v období pred finančnou krízou. Zatiaľ čo nový ekosystém na zabezpečenie likvidity na trhu pravdepodobne oslobodil rizikový kapitál pre efektívnejšie využitie, taktiež vyčerpal aj kapitálové rezervy, ktoré by mohli byť k dispozícii pre likviditu, keď sa tento cyklus otočí.”
Na nedávnej konferencii Goldman Sachs, Himmelberg poznamenal, že epizódy, ako napríklad februárový výpredaj, sa doposiaľ vyskytli na pozadí rastúcej ekonomiky. Okrem toho boli investori vždy v pohotovosti, aby zasiahli nákupom za nižšie ceny.
Súvisiace:
Bývalý riaditeľ Citigroup: “30% bankárov nahradia roboti”
Ako chce Čína poraziť USA v technológiách?
To všetko však podľa Himmelberga prinieslo samoľúbosť investorov. Mohlo by si to vyžiadať vysokú cenu, keď na rozdiel od prítomnosti, oproti nákupu budú existovať presvedčivejšie dôvody na predaj akcií.
Himmelberg na konferencii ďalej uviedol: “Myslím, že nakoniec stroje a umelá inteligencia (AI – artificial intelligence) budú tak inteligentné, že váš naprogramovaný obchodník bude lepší ako ľudský trader.“
“Ako som už povedal, problém so strojmi je, že sú veľmi jednoduché, nemajú žiadne peniaze, takže keď príde do tuhého, stroje sa jednoducho vypnú.”
Preložil : Jakub Harman
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: The Wall Street Journal
Facebook komentár