Najmä z hľadiska dopytu, ponuky a zásob je striebro podľa môjho názoru v dlhodobom horizonte adekvátnym investičným prostriedkom popri vsádzaní na zlato. V následujúcich riadkoch sa budeme venovať rastúcemu zájmu o striebro v oblasti priemyslu.
Priemyselné odvetvie predstavovalo v roku 2011 hlavný zdroj odbytu vďaka pohlteniu 47% z celkovej produkcie striebra. Celosvetová spotreba striebra vyrástla od roku 2001 z približne 10 000 ton na takmer 14 000 ton v roku 2011. Podľa investičnej poradenskej firmy Thomson Reuters GFMS má dopyt po striebre v priemyselnom odvetví v roku 2015 dosiahnuť necelých 19 000 ton. To predstavuje nárast o 4.4% za dané obdobie ( CAGR ).
Údaje boli vzaté z Thomson Reuters GFMS: údaje za rok 2015 sú len odhadom podľa Ariena Gorena z Thomson Reuters GFMS
Údaje boli vzaté z Thomson Reuters GFMS: graf Ariena Gorena z Thomson Reuters GFMS
V roku 2012 spotrebovalo odvetvie elektriky a elektroniky až 50.8% odhadovanej celoročnej produkcie striebra. Vďaka ukážkovej schopnosti striebra viesť elektrický prúd a minimalizovať vytváranie tepla, nájdeme tento kov takmer vo všetkých elektronických zariadeniach. Či sú to materinské dosky, zapínače alebo televízne obrazovky, je jednoducho všade. Nech ide hoc aj o osobné veci ako mobily alebo počítače.
Ďalších vyše 10% produkcie smerovalo na spájkovanie a zváranie trubíc, kohútikov, rúr a súčiastok.
Použitie striebra pri zváraní a spájkovaní zabezpečuje hladkosť, vode-odolnosť a zároveň aj ochranu pred koróziou.
Odvetvím kde spotreba striebra rastie najvýraznejšie je výroba solárnych panelov, ktoré používajú fotonické batérie s obsahom už spomínaného kovu. Je to ďalších 10% z celkového množstva ročnej produkcie. Približne až 30 gramov striebra môžeme nájsť v každom solárnom paneli umiestnenom na streche rodinného domu. Pasta obsahujúca striebro sa používa v deviatich z desiatich prípadov kryštalických fotonických batérií s obsahom silikónu, ktoré sú najrozšírenejším typom solárnych panelov.
Zliatiny striebra majú zvláštny antibakteriálny účinok aj na niektoré baktérie rodu algae, fungy a tiež na niektoré typy vírusov. Poznatky ohľadom týchto vlastností siahajú až do dávnych čias, kedy ešte Hippocrates opísal pozitívne účinky striebra pri potlačovaní infekčných ochorení. Striebro sa používalo aj počas vojnových období, dávno predtým ako boli objavené antibiotiká. Len nedávno povolil Americký úrad pre potraviny a lieky ( FDA ) využívanie dýchacích trubíc pokrytých striebrom, ktoré majú zmenšovať riziko výskytu pneumónie spôsobenej ventilátormi.
Významnú zložku pri spotrebe striebra ako katalyzátora, tvorí aj výroba plastov. Približne 5.6% dopytu z roku 2012 pripadá na produkciu etylén oxidu a formaldehydu, ktoré sa používajú v danom procese.
Nesmieme tiež zabudnúť aj na batérie s obsahom striebra a oxidu, používané v digitálnych kamerách, hodinkách a telefónoch. Novinkou je napríklad správa spoločnosti Apple ( AAPL ), že všetky jej produkty budú využívať tento typ batérie. Najčastejšie ide prevažne o malé batérie v tvare gombíka, ktoré môžeme nájsť v kamerách, hračkách, slúchadlách, hodinkách a kalkulačkách. Hmotnosť striebra tu tvorí približne 35%.
Zhrnutie
Podiel priemyselnej spotreby striebra vyrástol zo 40% v roku 2001 na 48% v roku 2011. Podľa očakávaní, by mal tento rastúci trend aj naďalej pokračovať. Odhadovaný priemyselný dopyt, by mal v nasledujúcom období rásť odhadovaným priemerným tempom 4.4%, čo je viac ako predpokladaná celosvetová produkcia striebra s rastom 2.7%. Preto môžeme očakávať určitý nedostatok v dodávkach tejto komodity a tak aj logický nárast jej cien.
Niektoré Likvidné ETF-ká pre Stiebro:
iShares Silver Trust ( SLV )
ETFS Physical Silver Shares ( SIVR )
ProShares Ultra Silver ( AGQ )
ProShares UltraShort Silver ( ZSL )
Preložil: Michal Molnár
Zdroj: Clal Finance Ltd.
Facebook komentár