Vo všeobecnosti, najúspešnejším človekom je ten, kto má najlepšie informácie.
V období starovekých Babylončanov – dlho predtým, než bola objavená periodická tabuľka prvkov – existovalo sedem posvetných kovov: zlato, striebro, meď, železo, cín, olovo a ortuť.
V rímskej a gréckej mytológii, Prvý vek bol nazvaný Zlatým, Druhý vek bol Strieborným. Apollo, boh pravdy a svetla, učiteľ lekárstva, nosil so sebou strieborný luk.
Hieroglyfom Isis (egyptská bohyňa mesiaca) je polmesiac, a podobne aj ona sama je väčšinou zobrazovná ako stojaca na polmesiaci. Polmesiac sa taktiež stal symbolom striebra – na starých mapách vyznačoval polohu strieborných baní.
Moslimskí alchymisti prikladali striebru veľkú dôležitosť – všetky procesy boli definovné v zmysle striebra : postriebrovanie ostatných kovov, proces zušľachťovania ostatných kovov tak, aby mali vlastnosti striebra…
Už dlho praktizujeme proces oddeľovania striebra od olova – prvé zmienky o tomto procese prináša národ Chetitov z provincie Cappadocia vo východnej Anatólii (ázijská časť Turecka): prvý sofistikovaný proces spracovania stieborno-olovenej rudy sa datuje okolo roku 2500 pred Kristom.
V starovekom Egypte bolo striebro dokonca považované za cennejšie než zlato – hovoria o tom dokumenty pochádzajúce z roku 930 pnl. Ako platidlo vo forme mincí sa začalo využívať zhruba pred 2600 rokmi. Lýdijské (Turecké) mince sú mnohými expertami považované za vôbec prvé mince použité ako platidlo. Boli vyrobené zo substancie nazvanej „Electrum“ – ide o zmiešaninu zlata a striebra. Egyptské striebro sa v mincovej forme začína objavovať okolo roku 300 pred Kristom.
Zlato a striebro odolali zubu času, a pretrvali ako výmenný prostriedok, uchovávateľ hodnôt a bezpečný prístav v nepokojných časoch.
História peňazí nekrytých drahým kovom sa vždy končila zlyhaním (väčšina zlyhaní ekonomík s papierovými peniazmi môže byť spájaná priamo s nákladmi financovania armády a následných vojen). Odkedy Rimania ako prví začali znižovať pomer striebra v ich denároch, každá z nekrytých mien skončila devalváciou a eventuálne kolapsom ako meny, tak aj ekonomiky.
Po prvý krát v našej histórii, všetky peniaze, všetky meny, sú nekryté: americký dolár bol krytý zlatom a bola to skala, ku ktorej boli prikotvené všetky ostatné svetové meny – keď sa stala dolár nekrytým, stali sa takými aj ostatné meny.
Vláda USA po prvý krát vydala papierové peniaze kryté dlhom v roku 1913. Odvtedy americký dolár stratil 95 % zo svojej hodnoty.
„Hlavným monetárnym kovom v našej histórii je striebro, nie zlato“ Milton Firedman, laureát Nobelovej ceny.
Podľa tohto autora, striebro má niekoľko zaujímavých vlastností:
Za prvé, striebro, ako oveľa lacnejší drahý kov získava trhový podiel od kupcov zlata. Čím vyššie pôjdu ceny zlata, tým viac spotrebiteľov bude uprednostňovať stiebro, čo bude ešte umocnené ich predstavou, že cena striebra bude v budúcnosti stúpať.
Dnes je pomer zlata k striebru 65,94 : 1.
Zlato sa predáva za 1 224 USD za uncu, striebro za 18, 56 USD – odtiaľ pomer 65,94 : 1.
Historicky bol tento pomer 15 : 1.
Odkedy striebro v r. 1984 dosiahlo svoju nominálnu výšku, pomer zlata k striebru sa viac menej udržiaval na hodnote 45:1. S terajším pomerom musí alebo cena zlata klesnúť, alebo cena striebra stúpnuť na 27,20 USD za uncu, aby sme sa dostali späť na úroveň 45:1.
Aby sme sa dostali na historickú úroveň 15:1, striebro by muselo stúpnuť na 81,60 USD za uncu.
Striebro, takisto ako zlato, vykonáva svoju funkciu drahého kovu – uchovávateľa hodnôt a útočiska v časoch nepokojov – aj keď, a tu je možno aj príležitosť pre striebro – vyzerá to tak, že striebro nám pri vykonávaní týchto úloh mierne „zaspalo“, čo je spolu s historickým pomerom zlato-stirebro „out of whack“.
Vyzerá to tak, že zlatu sa darí veľmi dobre, a nevyzerá to tak, že by jeho cena v dohľadnom čase padla :>
- V r. 2000 zlato padlo na minimum 260 USD za uncu
- Január 2000 – Dow Jons Index bol na úrovni 10 900 bodov
- 10 900 / 260 USD za uncu = 41, 9 uncí potrebných na kúpu 1 jednotky Dow Jones Index-u
- Dnes keď má DJII hodnotu 10 443 a unca zlata stojí 1 224 USD, je na kúpu potrebných len 8,53 unce
Po druhé, striebro je priemyselnou surovinou, tzn. že na rozdiel od zlata sa spotrebuváva – čo môže poukazovať na obnovu ekonomiky.
„Striebro je unikátny kov, ktorý vyhráva bez ohľadu na to, či je ekonomika v dobrom, alebo zlom stave. Ak je na tom ekonomika zle, investori ho kupujú ako ochranu pred poklesom ekonomimky a trhov. A keď sa ekonomika zlepší, potom sa zýši aj priemyselný dopyt po striebre.“ Chintan Parikh, analytik CPM Group.
Čo z toho vyplýva? Striebro vám ponúka peknú dvojitú hru s cenami – ktré sa budú vyvýjať pozitívne bez ohľadu na to, aká je súčasná ekonomická alebo politická situácia.
A za tretie, striebro nie je ohrozené operáciami Centrálnej banky a IMF.
Zhrnutie
Je to autorovým názorom, že je len otázkou času, kedy sa pomer zlata k striebru vráti k tradičným hodnotám, a rast ceny akcií bude dotovať tých niekoľko málo malých spracovateľov a producentov striebra, a tých, ktorí sa nimi chcú stať (objaviteľov strieborných nálezísk). Práve pre tieto dôvody by spracovatelia striebra mali byť vo výhľade každého investora.
Sú aj vo vašom?
Zdroj: Ahead of the Herd
Facebook komentár