Nastupte si do stroje času a pojeďte zpátky v čase do let:
1932: Stříbro se prodávalo přibližně za $0,25 za unci (průměrná roční cena dle Kitco.com). Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 400 uncí.
1962: Stříbro se prodávalo přibližně za $1,20 za unci. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 83 uncí.
1982: Stříbro se prodávalo přibližně za $10,60 za unci. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 9 uncí. (Začátkem roku 1980 stříbro dosáhlo zlomového bodu $50,00 za unci na jeden den a následně cena spadla).
2012: Stříbro se prodávalo přibližně za $31,00 za unci. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili 3 unce.
A dnes? Ceny stříbra jsou nestálé. Za naši stodolarovou bankovku bysme nakoupili možná 4 unce stříbra.
V průběhu posledních 100 let, během kterých jsme byli obdařeni Federální Rezervní bankou a masivními vládními výdaji, za naši stodolarovou bankovku si již nekoupíme 400 uncí skutečného fyzického stříbra; nyní si za ně koupíme jen 4 unce.
Co jsme se dozvěděli z našeho rychlého přehledu o historii ceny stříbra?
- Ceny jsou nestálé – mohou jít výrazně výše a následně spadnout.
- Se stodolarovkou v průměru nakoupíme méně stříbra v každém dalším desetiletí, protože měna má každé desetiletí menší hodnotu.
Co můžeme očekávat za cenu stříbra? Je zřejmé, že:
- Všechny papírové bankovky nakonec klesají na hodnotě k jejich skutečné hodnotě, která je přibližně nulová. Voltaire chápal tento pojem již před téměř třemi sty lety. Několik set nepodporovaných papírových bankovek se staly bezcennými za doby Voltaira.
- Vlády a banky představují status quo (současný stav), takže jen velmi málo se změní bez krize nebo kolapsu. Vlády utrácejí více než činí jejich příjmy a půjčují si rozdíl, a tudíž se zvyšuje jak celkový dluh, tak i zásoba peněz v ekonomice.
- Příjmy vlády USA, výdaje, oficální dluh (zaokrouhleno v miliardách dolarů):
- Inflace a dluh jsou pevně zakotveny v našem měnovém systému. Neočekávejte, že se vládní výdaje nebo celkový dluh sníží, pokud nás tíží masivní finanční krize.
- Oficiální dluh je zobrazen, ale nezahrnuje nekryté závazky ze sociálního zabezpečení, zdravotního a důchodového pojištění a tak dále. Celkový dluh včetně nekrytých závazků byl vypočítán v $100 – $200 bilionovém rozmezí a rapidně roste.
- Stejně jako roste zásoba peněz v ekonomice a celkové zadlužení, průměrné ceny také rostou. Proto se cena stříbra zvýšila z pár centrů na mnoho dolarů za unci. Pět centů za kávu a $0,19 za benzín je pravěká historie.
- Tento proces bude pokračovat dokud již už nebude moci dále – možná několik let, možná desetiletí. Nevsázejte na bezprostřední úpadek systému, který obohacuje banky a politickou elitu, zatímco se vládní moc zvyšuje.
- Plán na snížení kupní síly nepodporovaných nekrytých bankovek.
- Sázka na nevyhnutelnost vyšších cen stříbra a zlata – protože hodnota papírových bankovek klesá každým rokem.
Před 80ti lety jsme si za $100 koupili 400 uncí stříbra, zatímco dnes si za $100 koupíme pouze 4 unce. Jednoho dne si za $100 koupíme pouze jednu unci stříbra.
V závislosti na tom, jak rychle se zásoba peněz zvyšuje a jak rychle vyprchá důvěra v papírové peníze, dočkáme se dne, kdy si za 100 dolarů koupíme jednu unci stříbra. Hyperinflace se udála v mnoha zemích za posledních 100 let a mnoho dobrých analytiků se domnívá, že by se mohla znovu objevit v Evropě a Spojených státech. Pokud k hyperinflaci dojde, vaše stříbro a zlato bude mít větší hodnotu v nominální měně, a do jisté míry bude chránit kupní sílu. Bohužel, život v hyperinflační ekonomice bude nesmírně obtížný pro většinu lidí.
Připravte se zakoupením fyzického stříbra a zlata a jejich uchováním mimo bankovní systém.
Zdroj: Hodiny národního dluhu USA http://www.brillig.com/debt_clock/
V Obrázku: Dělám si pouze legraci. To byly naše ceny, když Obama nastoupil do úřadu.
Preložila: Zuzana Jandová
Zdroj: DeviantInvestor
Facebook komentár