S neustále stúpajúcou nerovnosťou za posledných sto rokov, sme sa rozhodli pozrieť, aká bola situácia v notoricky známej ére pozláteného veku. Najmocnejších ľudí v tomto období by bolo presnejšie nazývať lúpežnými rytiermi. Je to výraz, ktorý ich presne vystihuje. Títo kapitalistickí Titáni vytvorili a držali obrovské priemyselné monopoly a získali nebývalé bohatstvo. Medzitým deti nechali pracovať v továrňach a celé regióny v krajine uviazli v chudobe po občianskej vojne. Vykopali sme so stránkou Wikipedie  hrôzostrašné portréty 24 ľudí -lúpežných rytierov.

 

John Jacob Astor

Priemyselné odvetvia: nehnuteľnosti, kožušiny

Narodil sa ako Johann Jakob Astor v juhozápadnom Nemecku. Astor sa prisťahoval do Ameriky na konci vojny za nezávislosť a založil kožušinovú spoločnosť v New Yorku. Firma by pokračovala a mohla sa stať jedným z popredných vývozcov do Európy s klientmi ako ďaleko ako Čína.

Obrovské peniaze zarobil, keď posunul svoje investície do New York-ských nehnuteľností. Na Manhattane kúpil toľko akrov, koľko len mohol. V dolároch roku 2006 (teda upravené o infláciu na úroveň roku 2006 pozn. prekl.) jeho upravené čisté imanie tvorí 110 100 000 000 dolárov a robí z neho štvrtého najbohatšieho človeka v americkej histórii. 

 

Jay Coke

Odbor: financie

Cooke je známy ako muž, ktorý financoval občiansku vojnu. Jeho banka, Cooke & Co, predala v štátnych dlhopisoch Únijnej vlády milióny dolárov zo svojho sídla vo Philadelphii. Stratil všetko, počas kolapsu severnej Pacifickej železnice a pomohol vyvolať paniku v roku 1873 (teraz známa aj ako Dlhá depresia ´73-´79, paniku spôsobil celosvetový pokles dopytu po striebre a opustenie strieborného štandardu Nemeckom v strachu pred Francúzsko-Nemeckou vojnou. Pozn. prekladateľa).

 

Andrew Carnegie

Priemysel: oceľ

Narodil sa v Škótsku. Carnegieho život bol skutočne príbeh amerického sna. Jeho prvá práca zahŕňala činnosti ako menenie cievky nití v mlyne bavlny v Pensylvánii za 1.20$/týždeň. Jeho počiatočné bohatstvo plynulo z riadenia železníc a neskôr z presúvania  investícií do železiarní, ktoré podporovali Únijných vojakov.

Odišiel z podnikania v roku 1901, vo veku 66 rokov  a po predaji Carnegie Steel  banke JP Morgan za 487 000 000 dolárov(to je dnes 12 590 870 133 dolárov podľa westegg.com/inflation/ pri zohľadneneí iba CPI pozn. prekladateľa) . Dohoda z Carnegieho urobila jedného z najbohatších mužov na svete.

 

Charles Crocker

Priemysel: železnice

Jeden z prvých železničných magnátov v krajine. Crocker tiež prišiel zo skromných pomerov, vyrastal na farme v Indiane. Bol jedným z prvých investorov v transkontinentálnej železnici a hlavný akcionár banky Wells Fargo.

 

James Fisk

Odbor: financie

Bojovník v Erie vojne (konflikt v 19. stor. v ktorom sa americký finančníci snažili znehodnotiť akcie spoločnosti, ktorá ovládala železnicu New- york- Chicago a tak získať na ňu vplyv pozn. prekladatela) proti Corneliusovi Vanderbiltovi. Fisk pracoval ako akciový maklér v New Yorku. Údajne udržiaval otvorenú spoluprácu s organizáciou bossa Tweeda (vtedajší politický a mafiánsky boss  pozn. prekl.) a stal sa jedným z najagresívnejších obchodníkov na Wall Street. Pokúsil sa nakloniť si verejnú mienku na konci svojho života tým, že poskytol pomoc obetiam počas veľkého požiaru v Chicago v roku 1871, a snahou vryť sa do pamäti piesňou “Jim Fisk, alebo, on nikdy sa neobrátil chrbtom k chudobným“(alternatívny odkaz, pozn prekl).

 

Daniel Drew

Odbor: financie

Drew zarobil majetok  ako sprostredkovateľ počas železničnej bubliny.  Bol aj  jeden z hlavných bojujúcich strán v spomínanej Erie vojne o kontrolu nad jednou z najlukratívnejších železničných tratí v USA. Aj on skončil stratou celého majetku počas paniky v roku 1873.

 

JB Duke

Priemysel: tabak

Do piatich rokov od získania licencie na používanie jeden z prvých automatických strojov na výrobu cigariet, JB Duke-ova spoločnosť American Tobacco Company ovládala 40% amerického trhu s cigaretami. Úradníci protimonopolného úradu rozdelili spoločnosť v roku 1911. Univerzita Durham, NC  Trinity bola premenovaná na počesť jeho otca potom, čo škole odkázal milióny.

 

Henry Flagler

Priemysel: olej, železnice

Flagler bol nielen mozgom firmy Standard Oil Company, tiež dal firme svoje počiatočné investície (cez svoju rodinu). Neskôr vzal svoje ropné zisky a bez pomoci transformoval štát Florida na dovolenkovú destináciu rozvíjaním jej cestovného ruchu. Je známy ako otec South Beach. Flagler street je hlavný bulvár v Miami.

 

Henry Clay Frick

Priemysel: oceľ

Andrew Carnegieho spoločnosť US Steel závisela na inej firme HC Frick & Company  a ich rafinérskom spracovaní uhlia. Hovorilo sa, že poľovnícky a rybársky klub, ktoré založil boli zodpovedné za neslávnu Johnstown-sku záplavu v roku 1889, ktorá zabila 2200 ľudí potom, čo vykonali nedostatočné opravy priehrady na jazere Conemaugh.

 

John Warne Gates

Priemyselné odvetvia: ostnatý drôt, ropa

Gates vytvoril monopol v odbore kovového drôtu na prelome 20. storočia cez spoločnosť American Steel and Wire, ktoré potom predal novému konglomerátu JP Morgan Steel USA. Tiež založil spoločnosť Texaco.

 

Jay Gould

Priemysel: železnice

Gould bol neslávne známy ako špekulant na zlato a železnice. Ďalší účastník Erie vojny, bol tvrdý štrajkokaz, ktorý údajne kedysi povedal: “Ja si môžem prenajať polovicu robotníckej triedy zabiť tú druhú.” Neskôr sa zapojil do sprisahania, keď uniesol britského muža a predstieral, že je kanadský hodnostár, a podviedol ho 1 milión dolárov.

 

EH Harriman

Priemysel: železnice

Edward Harriman dosiahol status magnáta až na konci života. V čase jeho smrti riadil päť železníc, parnú spoločnosť a Wells Fargo Express Company.

 

Mark Hopkins

Priemysel: železnice

Potom, čo fušoval do kalifornskej zlatej horúčky, rôzneho mechanického zariadenia  a železa, “Strýko Mark” Hopkins založil železničnú spoločnosť Central Pacifik v roku 1861 ako súčasť The Big Four-skupiny magnátov, ktorá zahŕňala lúpežných rytierov Leland Standforda a Charlesa Crockera a stal sa pokladníkom spoločnosti. Spoločnosť Central Pacifik postavila západnú časť prvej Transkontinentálnej železnice, ktorá spojila prvýkrát spojila obe americké pobrežia.

 

Andrew W. Mellon

Priemyselné odvetvia: hliník, financie, olej

Mellon-ove obdivuhodné finančné schopnosti mu umožnili stavať veľké podniky v hliníkovom a koksovom (palivo)priemysle. V roku 1920 jeho majetok vzrástol na 300 až 400 miliónov $, bol tretí najväčší platca dane z príjmu po John D. Rockefeller-ovi a Henry Ford-ovi. Zastával aj post amerického ministra financií od roku 1921 do roku 1932.

 

J. P. Morgan

Odbor: financie

V roku 1892 Morgan vytvoril General Electric spojením Edison General Election a Thomson-Houston Electric Company. V roku 1901 založil United States Steel Corporation nákupom Carnegie Steel od Andrew Carnegie za 487.000.000 dolárov a spojil ju s niekoľkými ďalšími z oceliarskymi a železiarskymi spoločnosťami. US Steel sa stala prvou spoločnosťou na svete s hodnotou prevyšujúcou 1 miliardu dolárov s základným kapitálom vo výške 1,4 miliardy $.

 

John C. Osgood

Priemysel: uhlie, železo

Magnát, ktorý sa sám vypracoval, Osgood založil Colorado Fuel and Iron Company v roku 1887. Colorado existovalo ako štát len 6 rokov a hospodárstvo rástlo rýchlo. Osgood vytvoril mestá Redstone a Colorado, v ktorých sídlili jeho pracovníci a experimentoval so sociálnym kapitalizmom.

 

Henry Bradley Plant

Priemysel: železnice

Po zničení mnohých železníc občianskou vojnou Plant založil Plant System of railroads and steamboats a začal budovať koľaje na pobreží Atlantiku. V roku 1900 dopravný systém zahŕňal 14 železničných spoločností s 2,1000 kilometrami tratí, niekoľko parných liniek a mnoho hotelov. Plant poskytol  lacný prístup na sever pre  Floridských pestovateľov pomarančov a dohliadal na rast mesta Tampa.

 

John D. Rockefeller

Priemysel: ropa

Rockefeller založil Standard Oil Company v roku 1870 a ovládal ropný priemysel až do konca storočia. Stal sa svetovo najbohatší muž a prvý Američan s majetkom v hodnote jednej miliardy dolárov. Odišiel do dôchodku v roku 1897 a posledných 40 rokov svojho života sa venoval definovaniu štruktúry modernej filantropie.

 

Charles M. Schwab

Priemysel: oceľ

Schwab sa stal prezidentom Carnegie Steel v roku 1897 (vo veku 35 rokov) a po vytvorení US Steel Corporation aj jej prvým prezidentom. Odišiel v roku 1903 aby spustil Bethlehem Steel, druhého najväčšieho hutníckeho spracovateľa v USA, a vytvoril z neho najväčšieho nezávislého výrobcu ocele na svete, a zároveň hlavného dodávateľa streliva pre spojencov v druhej svetovej vojne. Schwab nie je príbuzný Charlesa R. Schwab-a z maklérskej firmy Charles Schwab Corporation.

 

Joseph Seligman

Odbor: bankovníctvo

Seligman emigroval z Nemecka vo veku 18-tich rokov a založil J. & W. Seligman & Co bankovú spoločnosť so svojimi bratmi v roku 1846. Spoločnosť investovala najmä do financovania  železníc ruku v ruke s Rockefellerovou Standard Oil v roku 1870. Vytvoril aj mestské verejné služby v New Yorku v roku 1876 s rodinou Vanderdbilt- ovcov.

 

John D. Spreckels

Priemysel: cukor

Spreckels zriadil obchod rafinovaného (prečisteného) cukru medzi kontinentálnymi Spojenými štátmi a havajskými ostrovmi prostredníctvom svojej spoločnosti JD Spreckels and Brothers. Firma na Havaji zriadila aj kancelárie pre cukrové plantáže a vytvorila mnoho obchodných záujmov spájajúcich Havaj a americkú pevninu.

V roku 1908 sa presťahoval do San Diega, kúpil San Diego street railway system (zmenil ju z koňskej na elektrickú) a postavil niekoľko budov v centre. Raz Spreckels zaplatil 10 percent z všetkých majetkových daní v San Diego County.

 

Leland Stanford

Priemysel: železnice

Prezident The Big Four (alebo “kolegovia”, ako si hovorili), Standford sa stal guvernérom Kalifornie v roku 1851 a senátorom v roku 1885 a bol ním až do svojej smrti v roku 1893. Vlastnil a prevádzkoval niekoľko spoločností, vrátane Occidental and Oriental Steamship Company, ktorá transportovala medzi Japonskom a Čínou. Stanford a jeho manželka otvorili Stanford University v roku 1891 za 20 miliónov $ (400 miliónov dolárov v dnešnej dobe). Prvý študent prijatý do školy, bol Herbert Hoover.

 

Cornelius Vanderbilt

Priemysel: železnice

“Komodor” Vanderbilt, jeden z najbohatších Američanov v histórii, vytvoril svoje ​​masívne bohatstvo v lodnej doprave a železniciach. Ovládal obchod s parníkmi v Long Island Sound. V roku 1840 investoval do železníc, keď spojili Boston a Long Island. Nasledujúcich pár dekád, Vanderbilt budoval ríšu tým, že prevzal kontrolu nad mnohými železníc v celom New Yorku. Od roku 1869 do roku 1871 riadil stavbu Grand Central Depot na 42. ulici na Manhattane. Komodor aj poskytol 1 milión dolárov na založenie Vanderbilt University

 

Charles Yerkes

Priemysel: hromadná doprava

V roku 1881 sa Yerkes presťahoval do Chicaga a už v roku 1886 riadil väčšinu mestských ulíc železničných systémov na severnej a západnej strane. Postavil slučku v obchodnej štvrti v Chicagu a následne predal väčšinu svojich akcií v Chicago Transport a v roku 1899 sa  presúva do New Yorku. V ďalšom roku sa opäť sťahuje, tento krát do Londýna a tam pracoval na výstavbe železníc.

V roku 1892, v údajnej snahe napraviť jeho verejný obraz, Yerkes prispel takmer 300.000 dolárov na University of Chicago a nechal postaviť observatórium vo Williams Bay vo Wisconsine. Kráter Yerkes na Mesiaci je vymenovaný na jeho počesť.

Zdroj: BusinessInsider

Preložil: Tomáš Frečka

Facebook komentár