Streaming_zacal_generovat_vacsinu_trzieb_hudobneho_priemyslu_2017

Oživenie hudobného priemyslu v roku 2016 pokračovalo, keďže predplatené služby v oblasti streamingu pomohli v Spojených štátoch navýšiť tržby o viac ako 11% a manažéri dúfajú, že je vidno oveľa väčší priestor pre rast.

V minulom roku tak v tomto odvetví bol dosiahnutý prvý výrazný nárast o viac ako desať rokov; keďže v roku 2015 tržby vzrástli sotva o 1%. Avšak celkový objem tržieb v hodnote 7,7 miliardy amerických dolárov predstavuje zhruba len polovicu svojho vrcholu z roku 1999 – predtým ako predaj hudby zasiahlo on-line pirátstvo a ďalšie problémy.

Počas posledného roka bol však dosiahnutý dôležitý míľnik, kedy spoločnosti z oblasti streamovania hudby ako Spotify a Apple (cez Apple Music) vygenerovali prevažnú časť výnosov nahrávacích spoločností, čo bolo vôbec prvýkrát v histórií (podľa nových údajov z asociácie amerického nahrávacieho priemyslu).

Tieto služby, ktoré si obvykle účtujú zhruba 10 dolárov mesačne za neobmedzený prístup k desiatkam miliónom skladieb, aktuálne v USA dosahujú viac ako 22 miliónov predplatiteľov a v roku 2016 v tomto odvetví predstavovali viac ako 51% príjmov, čo predstavuje rozsiahly nárast z úrovne 34%.

Spotify uviedla, že má 50 miliónov celosvetových predplatiteľov a Apple Music viac ako 20 miliónov.

Predaje CD nosičov sa však aktuálne nachádzajú v rozsiahlom prepade. V minulom roku bolo v Spojených štátoch amerických predaných len 99,4 milióna CD nosičov, v hodnote 1,2 miliardy dolárov. To bolo prvýkrát od roku 1986, kedy sa ich predalo menej ako 100 miliónov. A sťahovanie v minulom roku pokleslo o 22 percent na 1,8 miliardy dolárov.

Cary Sherman, ktorý je výkonným riaditeľom združenia tohto odvetvia, v on-line komentári sprevádzajúcom správu napísal: “Týmto problémov sa na svojom blogu venujem už druhým rokom. Najväčším problémom je YouTube. Tento video web zostáva zásadným propagačným kanálom, avšak hudobný priemysel tvrdí, že z licenčných poplatkov platí príliš málo a využíva medzery v autorských právach.“

Bezplatné služby ako YouTube, ktoré umožňujú ľuďom vybrať, ktorý song chcú počúvať, v minulom roku vygeneroval 469 miliónov dolárov, čo predstavuje medziročný rast až o 26 percent. (YouTube má taktiež platenú verziu predplatného).

Ale kritika Shermana je znamením, že priemysel je stále zameraným na boj so službou YouTube, tak ako sa to dialo s Napsterom, ktorý vo svojej pôvodnej podobe neuhrádzal žiadne licenčné poplatky. Po rokoch boja proti pirátstvu, sa priemysel tak aktuálne snaží vyžmýkať čo najviac peňazí z digitálnej hudby a nakoniec bude môcť dosahovať ďalší rast.

( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )

Zdroj: NYTimes, CNBC

Facebook komentár