Po druhý  krát za 3 roky je to tu opäť– opäť je dokázané, že v prípade investícií “podstatné nie je to, čo vlastníš, ale KEDY to vlastníš”.

Najprv v roku 2008, a teraz o tri roky neskôr trhy znova dokazujú, že dlhoročná stratégia “buy and hold” – teda kúp a drž, proste nestačí na to, aby bol individuálny investor úspešný. Otázkou ostáva, koľko peňazí musia ľudia stratiť pred tým, ako sa konečne poučia. 

Posledný  pokles trhu dostal do popredia aj ďalšiu tému. Nikdy predtým nebolo tak zrejmé, že to, či budú investori úspešní bude závislé od kvality poradenstva, ktoré dostanú. 

Po poklese posledných týždňov je S&P 500 na tom tak ako pred 13stimi rokmi (pred dividendami). Ak investor držal akcie, podľa merania tohto indexu to znamená, že investori vôbec nezarobili za viac ako dekádu – a to ešte pred tým, ako zaplatili poplatky či komisie za transakcie. 

Nebolo by načase, aby sa investori začali vzďaľovať od toho zastaralého pohľadu na diverzifikáciu medzi aktíva podľa tried, sektorov a úrovne kapitalizácie? Možno už je čas začať koncentrovať portfólio do oblastí s najlepším výhľadom a stiahnuť sa,  akonáhle sa výhľad zhorší. 

Je to tiež  vhodný čas na pripomenutie si všetkých tých dôležitých lekcií na predídenie investíciám, ktoré “nemôžu klesnúť”. Investori sa totiž vždy nechajú nahovoriť na jeden z tých  “momentum” obchodov –  či už to boli nehnuteľnosti (2007), predtým technológie (2000) alebo teraz zlato (2011).

V posledných týždňoch sme počuli argumenty, že cena zlata rastie počas inflácie, deflácie a re-flácie. Takýto prílišný optimizmus je väčšinou indikátorom toho, že výhľad pre daný typ investície nemusí byť až taký ružový, ako si mnohí myslia. 

Pokým trh pred viac ako mesiacom nezačal klesať, a najmä v posledných týždňoch, počas ktorých bola korekcia dosť tvrdá, boli sme našimi klientami, neklientami či zástupcami médií dotazovaní “kam až sa dostaneme?” Je tu veľa obáv z toho, že investori sa budú v strachu sťahovať z trhov a pchať prostriedky “pod matrac”, zásobiť sa muníciou a jedlom v plechovkách, pripomínajúc si rok 2008. 

Radi by sme zdôraznili, že toto nie je opakovaním roka 2008, ani to nemôže byť považované za dvojité dno na pozadí udalostí  na finančných trhoch v tom čase.

To je úplne nový vývoj situácie, ktorý vznikol ako výsledoch mnohých rozličných faktorov – a bude mať nepochybne iný výsledok. 

Nanešťastie, mnohým problémom, ktoré vidíme, bolo možné sa vyhnúť  – ak by táto krajina bola pod lepším vedením počas svojej ekonomickej obnovy, ktorá odštartovala začiatkom

r. 2009. Teraz je už neskoro, a Amerika bude pravdepodobne trpieť, kým bude jasné, že politika Washingtonu sa musí zmeniť a investori sa budú bezpochýb prizerať, ako ich portfóliá v dôsledku toho klesajú. 

Okolnosti, ktoré teraz badáme, sa určite vyvinú inak ako v roku 2008, pretože majú rôzne príčiny. Nechceme tvrdiť, že rok 2011 nebude bolestivým pre trhy, prinajmenšom strach z globálneho prepadu nie je tak prenikavý,  ako bol v roku 2008. Akcie môžu padať, ale aj zajtra vyjde slnko a investori sa znova pobijú, aby prežili ďalší deň. 

Zdroj: Treece Investment Advisory

Facebook komentár