Očakávať nečakané
Či už ide o názory analytikov na budúcu hodnotu akcií, alebo presvedčivé argumenty o nadmernom zadlžení Japonska, stále sú to len názory týkajúce sa budúcnosti. Keď sa niekto snaží predpovedať budúce udalosti často sa stáva, že tieto predpovede nebudú presné kvôli rôznym udalostiam a faktorom, ktoré nastanú neskôr.
Nedávno vydaná kniha „Čierna labuť“ je príbehom o tom, ako rýchlo a bez očakávania vedia nastať negatívne udalosti s dramatickým vplyvom na náš svet. Kniha, ktorá priniesla autorovi slávu a uznanie, opisuje ako tieto neočakávané zmeny menia našu históriu.
Správa, ktorá obrátila svet hore nohami
Verejnosti je už dlhšie známe, že čím ďalej, tým sa rodí menej detí. Dôvodom je, že dnešné ženy sú oproti minulosti viac zapojené do spoločenského a pracovného života a deti mávajú až v neskoršom veku. A mávajú ich menej ako kedysi. Dokazuje to aj miera pôrodnosti. Tá dosiahla v roku 2011 v USA 63,2% na 1000 žien v plodnom veku, a oproti roku 2007 tak klesla o 8%. Nehovoriac o tom, že koncom 50-tych a začiatkom 60-tych rokov minulého storočia, teda v časoch „baby boomu“, bola miera pôrodnosti 100%, a vrcholila na úrovni 122,7%, čo predstavovalo takmer dvojnásobok úrovne z roku 2011.
Miera pôrodnosti u rodených Američaniek bola dokonca nižšia ako celková miera pôrodnosti, dosiahla len 58,9%. Američankám cudzieho pôvodu, ktoré v USA tvoria 17% žien v plodnom veku, sa narodilo až 23% z celkového počtu narodených detí. Ale aj ich pôrodnosť v roku 2011 klesla, dokonca až o 14%, čo je výrazne väčší pokles ako u rodených Američaniek. Ak sa nad tým zamyslíte, dochádza tu doslova až k seizmickým posunom.
Rozhodovanie o tom, kto by mal byť prezidentom USA
Dopad nízkej pôrodnosti na spoločnosť sme mohli vidieť aj v posledných prezidentských voľbách. Barak Obama a tým aj demokrati boli znovuzvolený práve za výdatnej pomoci hlasov slobodných a bezdetných obyvateľov USA.
Príčiny nelegálnej imigrácie
Vzhľadom k tomu, že počet novonarodených detí naďalej klesá, narastá zapĺňanie voľných pracovných miest prisťahovalcami, čo medzi pracovníkmi prehlbuje úzkosť a spory. Skutočnou príčinou prisťahovalectva je teda nedostatok zamestnancov. Zoberme si na príklad počet pracovníkov narodených v zahraničí, ktorí každomesačne podporujú šekmi svoje rodiny v cudzine. Len časť ich zárobkov tak ostane na účtoch v USA.
Výroba v Európe vs. politika Európskej únie
Podobný vývoj pôrodnosti sa v Nemecku na rozdiel od USA neprejavuje nárastom počtu prisťahovalcov, ale presunom tovární tam, kde je pracovnej sily dostatok. Výsledok tohto procesu je však rovnaký, a to masívny odlev EUR do týchto krajín.
Hromadiace sa dlhy Japonska
Klesajúca pôrodnosť trápi aj Japonsko, kde sa rodí príliš málo detí, a mladí ľudia v produktívnom veku nestíhajú nahradiť masy Japoncov odchádzajúcich do dôchodku. A výsledok? Klesajúce príjmy štátu oproti nárastu vládnych výdavkov.
Vývoj v Číne
Rast populácie, ktorý znepokojil čínsku vládnucu vrstvu viedol k politike jedného dieťaťa. Výsledky tejto politiky pociťujeme už teraz. S menším počtom mladých a žien čínska populácia starne, čo sa prejavuje v rastúcom strese a zvýšenom napätí v krajine.
Celosvetová preľudnenosť
Je zaujímavé, že až donedávna boli populačné teórie založené na historickom vývoji mier pôrodnosti a tieto extrapolácie predpovedali v najbližších desaťročiach taký nárast obyvateľstva, ktorý by nedokázali pokryť svetové prírodné zdroje. Zdá sa však , že dobrá matka príroda rozohrala v pozadí hru a málokto už toto považuje za reálne, na rozdiel od situácie z pred niekoľkých desiatok rokov.
Verili by ste, že strach z nezastaviteľného populačného rastu v 60-tych rokoch vystrieda o pár desaťročí strach z klesajúcej pôrodnosti? Alebo z nedostatku pracovných síl či narušenie základu dane z toho istého dôvodu? Očakávajte nečakané.
Kľúčovým bodom týchto úvah je, že tí čo, v súčasnej dobe predpokladajú rast cien zlata za nevyhnutný, neočakávajú nečakané. A tak je to vlastne so všetkými odborníkmi, ktorý predpovedajú čo sa stane v budúcnosti. Budúcnosť je nekonečná a preto treba pri investovaní naslúchať vlastným inštinktom a ignorovať rady odborníkov, ktorí sa často krát mýlia.
Preložil: Radoslav Lenárt
Zdroj: Cymor
Facebook komentár