Pravdepodobne ste už niekde počuli o výraze „smart money“, ktorý je používaný rôznymi expertmi a je pomenovaním pre investorov a inštitúcie, ktoré dokážu zarobiť vždy viac peňazí ako neinformované masy. Naskytá sa otázka: Ste jeden z nich?

Na to aby sme si mohli zodpovedať  túto otázku, najskôr vysvetlime kto to vlastne smart money (nemýľte si to s rovnomenným magazínom) je a tak budeme mať predstavu o tom čo robí túto skupinu investorov takých úspešných…

Smart money nakupujú keď majú ostatní strach. Dobrým príkladom je minuloročná ropná katastrofa. Divoké špekulácie o páde British Petroleum vyústili do bezhlavých predajov. Cena akcií klesla o polovicu za menej ako dva mesiace. Ako znie tá stará fráza, bola krv v uliciach – a to bol samozrejme čas na nákup. Ten investor, ktorý tak urobil je momentálne v 50%-nom pluse a to ešte nie je merané od absolútneho dna.

Smart money predávajú, keď sú ostatní chamtiví. Môj kolega Doug Horning je perfektný príklad nakupovania keď sú ostatní chamtiví. V neskorších deväťdesiatych rokoch, keď nastala veľká hystéria v NASDAQu, Doug naakumuloval veľké množstvo internetových akcií, až sa jeho konto nafúklo do nevídaných rozmerov. Chamtivosť všade navôkol bola hmatateľná. Každý hovoril o svojom  poslednom výbere akcie, čo je typický znak mánie v plnom rozkvete. „Ale ja som mal dosť,“ povedal mi. „Moja pozícia zaznamenala obrovský výnos a vedel som, že to tak nemôže byť donekonečna.“ Predal svoje akcie pred koncom roka 2000, práve keď chamtivosť dosiahla svojho vrcholu.

Smart money vidia trendy, ktoré ostatní nevidia. Doug Casey radil čitateľom v roku 1999, aby nakupovali zlato, na základe jeho štúdie a výskumu, ktoré predznamenávali býčí trend na trhu. Avšak nestretol sa s veľkým ohlasom. Nikto nechcel počuť o kovových alebo banských akciách. Napokon sa mu spolu s jeho čitateľmi podarilo zaznamenať enormný zisk s týmito akciami.

Smart money ignorujú titulky v novinách. Okrem starého porekadla „nakupuj chýry/predávaj fakty,“ smart money ignoruju bláboli v médiach, namiesto toho sa zameriavajú na faktory, ktoré vytvárajú tieto titulky v novinách. Keď to je na titulku časopisu, smart money už dávno investovali. A pozerajú sa na to čo bude ďalší deň na titulke.

Smart money pracujú s veľkými trendmi, nie s výkyvmi. Čo majú Jim Rogers, Marc Faber, Rick Rule, Doug Casey a Warren Buffett spoločné? Žiaden z nich si nevyobchodoval svoju cestu k bohatstvu. Oni identifikovali fundamentálne faktory, ktoré poháňajú trend, nakúpili vo veľkom a podržali. Žiadne technické analýzy, žiadne grafy, žiadne zázračne signály. A nezľakli sa prvých poklesov cien.

Smart money nepočítajú peniaze pokiaľ ich nemajú. Títo investori si uvedomujú, že neexistuje žiadna istota a nikto im nepomôže ak im ich analýzy nevýdu tak ako predpokladali. Uchovávajú si realistické očakávania – a zrak – na ich investíciách. A keď zaznamenajú straty, poučia sa z toho a nedopustia, aby im to prekazilo ďalšie investície.

A ešte jedno kľúčové pre investorov…

Smart money ignorujú oficiálne vládne vyjadrenia a spoliehajú sa na vlastné prieskumy. Existuje množstvo príkladov, kedy sa očividne vo vládnych reportoch neuvádzali pravdivé údaje. Asi najlepší súčasný príklad je index spotrebiteľských cien ministerstva práce, ktorý tvrdí, že jadrová inflácia je na úrovni 1,1%. Avšak keď si predstavíte všetky svoje výdaje za posledný rok, vzrástli len o 1,1% od minulej jary?

Tu je graf, ktorý znázorňuje ako vypadá skutočná inflácia v porovnaní s tým čo tvrdí americká vláda.

Skutočná inflácia vs. Vládny index spotrebiteľských cien (na ose x zľava jadrová inflácia, nájomné, strava, kúrenie, vzdelanie, doprava)

Náklady v každej sfére života vzrástli omnoho viac ako sa udáva vo vládnej správe. Smart money ignorujú tieto oficiálne správy a namiesto toho sa zameriavajú na ich vlastné prieskumy a dáta.

S takýmto opisom sa nám vynára ďalšia logická otázka a to, na čo sa teraz zameriavajú?

Aby sme si mohli odpovedať na túto otázku musíme porozumieť časovému horizontu, ktorým sa zaoberajú. Nepozerajú sa na to ,čo sa zmení ďalší týždeň, alebo mesiac ako ostatní obchodníci, taktiež sa nepozerajú na investície z príliš dlhodobého časového hľadiska ,čo by im zabralo celý zvyšok života, aby realizovali nejaký zisk. Smart money sa pozerajú na pravdepodobné trendy s horizontom niekoľkých rokov.

A preto si myslím, že zvažujú tieto otázky:

  • Bude skutočná inflácia rásť alebo klesať počas nasledujúcich rokov?
  • Je viac pravdepodobné, že úrokové miery ostanú na nízkej úrovni alebo začnú rásť?
  • Posilní, alebo oslabí americký dolár v nasledujúcich rokoch?
  • Aký je najlepší spôsob zaistenia voči obrovskému zadlžení a rastúcimi vládnymi výdajmi?
  • Ktoré aktíva budú najvýnosnejšie v nasledujúcich rokoch? Ktorým by sme sa mali vyhýbať?
  • Je znova správny čas na investície do nehnuteľností, alebo potrvá celý môj život pokiaľ zaznamenám nejaký zisk?
  • Bude svetová ekonomika stáť na pevných základoch v nasledujúcich rokoch?
  • Je ropa – alebo niečo iné – najlepšia investícia?
  • Sú ceny zlata a striebra nafúknuté, alebo ešte porastú?

Na základe odpovedí na tieto otázky budú smart money investovať .

Ak príde na zlato a striebro, ignorujú reči o bubline a namiesto toho sa zamerajú na fakty a trendy. Zatiaľ čo potvrdia skutočnosť, že cena vzácnych kovov rástla ohromným tempom počas poslednej dekády, hneď rozanalyzujú faktory, ktoré budú prispievať k rastu alebo poklesu cien. Takže sa zamerajú na ponukové a dopytové trendy, meny s núteným obehom a či budú naďalej oslabovať, dôsledky zadlžovania a deficitného financovania, smer inflácie, zlato v postavení uchovávateľa hodnôt a či sú dôvody na uchovanie tohto postavenia a nie menej dôležité, ako budú masy reagovať na toto všetko.

Ak sa budete venovať týmto témam, môžete určit či sa nachádzame v pravej zlatej bubline. A vaša odpoveď na tieto otázky vymedzí ako sa máte ďalej zachovať.

Ako odpovedal Doug Casey na otázky či sme v zlatej bubline? Tu je jeho reakica:

„Vrchol nenastane pokiaľ nebudete počuť  boháčov ako v televízii hovoria o zlate a všetci priatelia nebudú hovoriť o najnovších akciách striebra. Nezaoberajte sa grafmi. Nestarajte sa o štatistiky, časové rady v grafoch, ponuku a dopyt, alebo hocičo podobné. Najlepší indikátor toho kde sa trh práve nachádza nie je matematika. Je to psychológia. Sledujte psychológiu davu.“

Zatiaľ čo nový investori začínajú vstupovať na náš sektor, psychológia trhu so zlatom nie je taká bláznivohysterická ako to bolo s internetovými akciami v roku 1999. Ano, zlato nie je lacné, ale keby sme tu mali bublinu, tí ktorí by kričali „bublina!“ by nakupovali zlato a nie len o tom rozprávali. Podľa Douga nastane vrchol vtedy, keď sa psychológia zmení z negatívnej na nestálu.

Ak váš vlastný prieskum hovorí,  že toto nie je skutočná bublina drahých kovov, mali by ste konať a nebáť sa toho.

Zdroj: Casey Research, LLC

Facebook komentár