Ceny ropy sa v priebehu posledných dvoch týždňov neustále pohybujú vo veľmi volatilnej nálade tam a späť a to predovšetkým kvôli vzostupu a pádu očakávaní, že OPEC by nakoniec mohol zvolať mimoriadne zasadnutie.

Pripomienky od niekoľkých ruských ropných manažérov a vládnych predstaviteľov poslali na konci januára ceny ropy k vyšším úrovniam. Potom ceny svoje zisky vrátili, keďže predstavitelia krajín OPEC uviedli, že tieto informácie sú len fámy. Nič sa zatiaľ podľa predstaviteľov OPECu nezmenilo, aj keď niektorí ľudia v Rusku stále o schôdzke hovoria.

Súvisiace: Čo stojí aktuálna produkcia barelu ropy vo svete…

Avšak stále pretrvávajú určité informácie. Najnovšie k tomu prispela správa, že aktuálne už šesť členských štátov OPECu uviedlo, že by boli ochotní zúčastniť sa mimoriadneho zasadnutia. Venezuela oficiálne požiadala o mimoriadnu schôdzu a ropný ministri južnej Ameriky v rámci OPECu uviedli, že šesť členov OPECu, plus dve krajiny mimo zoskupenia sú ochotní diskutovať o opatrenia na stabilizáciu cien ropy.

Zoznam zahŕňa Irak, Alžírsko, Nigériu, Ekvádor, Irán a samozrejme aj Venezuelu. Rusko a Omán, ktorý nepatria k členom krajín OPEC sú taktiež ochotné sa schôdze zúčastniť. Venezuelský minister ropného priemyslu, Eulogio Del Pino vo vyhlásení uviedol: “Cieľom je však nielen usporiadať stretnutie, ale aj to, aby sa všetky krajiny nakoniec zúčastnili, s úmyslom dosiahnuť dohodu,” … “Súčasné ceny sú nižšie ako je rovnováha a povzbudzuje špekulantov a nestabilitu na trhoch.”

Posledné tvrdenie je obzvlášť pravdivé, keďže trhy s ropou sa naozaj stali veľmi volatilnými. Pohyby cien v posledných niekoľkých týždňoch boli rozsiahle a extrémne. Ale špekulanti sa začínajú v rope zaujímať oveľa väčšie býčie pozície (zamerané na rast), keďže ukončujú ich pozície na pokles. To naznačuje, že nárast cien by mohol byť hneď za rohom – alebo prinajmenšom, si špekulanti myslia, že by to mohol byť tento prípad.

Súvisiace: Príjmy ropného kartelu OPEC v roku 2014 klesli pod 1 bilión dolárov

Nárast cien bude závisieť na základoch, čo je dôvodom, prečo potenciálne núdzové stretnutie OPECu by mohlo mať aktuálne tak veľký vplyv na trhy s ropou. V súčasnosti veľa toho závisí od stratégie Saudskej Arábie, ktorá je najsilnejším členom OPECu. Saudská Arábia v minulosti už navrhla, že bude otvorenou pre koordinované znižovanie výroby, ak by Rusko začalo navyšovanie produkcie. Existuje ešte veľa prekážok, ktoré by mali byť schválené pre spoluprácu medzi všetkými zúčastnenými stranami, ale Venezuela sa snaží robiť všetko preto, aby sa toho zúčastnili naozaj všetci.

Zdroj: TheGuardian, BBC

Facebook komentár