Bývalý taliansky premiér Mario Monti nedávno pre agentúru CNBC povedal, že je presvedčený, že najväčšou hrozbou pre obnovu Európy z pandémie koronavírusu predstavuje „stagflácia“.
Monti, ktorý je v súčasnosti vedúcim predstaviteľom talianskej univerzity Bocconi, povedal, že „obrovský objem“ akomodatívnej menovej politiky centrálnych bánk a fiškálnych stimulov vlád, realizovaných na podporu ekonomík uprostred pandémie koronavírusu, „môže vystreliť infláciu na veľmi vysoké úrovne“.
Monti zároveň uviedol, že existuje „množstvo obmedzení v rámci pružnosti výroby“, ktoré sa majú rozšíriť.
Za stagnáciu sa všeobecne považuje situácia, kedy miera inflácie dosahuje vysoké úrovne, ale hospodársky rast sa spomalil a nezamestnanosť zostáva vysoká.
Index nákupných manažérov od IHS Markit v rámci Eurozóny, ktorý sa pozerá na činnosť celej výroby a služieb, v mesiaci august dosiahol dvojmesačné minimum na hodnote 59,5 v porovnaní s 60,2 v júli. Hodnoty vyššie ako 50 stále predstavujú expanziu hospodárskej aktivity, ale mnoho ekonómov naznačilo, že dynamika sa v regióne môže spomaľovať.
Panuje tiež obava z toho, či otázky dodávateľského reťazca z Ázie ovplyvnia výrobnú aktivitu v Európe, ako aj zo skutočnosti, že vyššie mzdy by sa mohli premietnuť do inflačných tlakov.
Monti v rozhovore uviedol, že ekonomiky, nielen v EÚ, môžu začať pociťovať prvky „stagflácie“ podobné tým, ktoré sa v 70. rokoch minulého storočia prejavili v mnohých krajinách.
Podľa Montiho bude preto „veľmi dôležité múdro a koordinovane riadiť tento prechod od potrebného množstva menovej a finančnej podpory, k bežnejšej situácii.“
Predbežné údaje zverejnené ukázali, že augustová inflácia v eurozóne dosiahla 10-ročné maximum a spotrebiteľské ceny sa medziročne zvýšili o 3%.
Zdroj: CNBC
Facebook komentár