Napriek rannému vstávaniu v londýnskom hoteli Park Lane Intercontinental vyzerá podnikateľ Ashish Thakkar aj vďaka svojím svetlým očiam plný energie. Slovo podnikateľ sa však k nemu  úplne nehodí. Je totiž zakladateľom spoločnosti Mara Group, ktorá zamestnáva viac než sedem tisíc ľudí v devätnástich krajinách Afriky a dosahuje ročný obrat približne sto miliónov dolárov. Môžeme ho radšej nazvať zakladateľom impériá, keďže jeho spoločnosť zasahuje do najrôznejších sfér od poľnohospodárstva a nehnuteľností až po prepravu a hich tech odvetvie. V poslednom období sa jeho meno spája aj s prezývkou kráľ filantropie vďaka množstvu neziskových projektov, cieľom ktorých je podporiť nové nápady mladých afrických odvážlivcov. Ashish Thakkar si takúto formu pomoci môže ľahko dovoliť, keďže jeho majetok presahuje tristo miliónov dolárov alebo tiež dve miliardy Juhoafrických randov.

Vo veku 31 rokov si Ashish ešte stále udržiava nákazlivý  entuziazmus mladého tínedžera, ktorý nemôže uveriť vo svoje šťastie. Oblečený v modrých rifliach, ľahkých kožených topánkach a neformálnom saku nám s radosťou porozprával príbeh svojho úspechu začínajúc príchodom jeho predkov v deväťdesiatych rokoch osemnásteho storočia.

Vtedy jeho prarodičia opustili Indiu aby po 45-dňovej plavbe morom objavili na pobreží Afriky ležiacu Ugandu. O niekoľko rokov neskôr ich spolu s úspešne vybudovaným biznisom vyhostil nový miestny vodca Idi Amin. Thakkarovi predkovia sa rozhodli, že novou domovinou sa im stane anglické mestečko Leicester. Tu naštartovali nový biznis s dámskou módou, kde ich hlavnou náplňou bolo rozvážať oblečenie po najrôznejších trhoch. Pre Ashisha to neraz znamenalo ranné vstávanie už o tretej ráno čo sa však nezaobchádzalo bez patričnej odmeny. „Ak som predal dostatok tovaru, dostal som nový bicykel alebo niečo podobné” podotýka Ashish.

Neskôr v roku 1993 sa rodina rozhodla presťahovať do Rwandy. Nebolo to však najlepšie rozhodnutie. Len mesiac po tom ako sa prisťahovali do krajiny, v uliciach vypukol politický prevrat. Rodina tak bola svedkom obrovského krviprelievania, pred ktorým ju ochránil len včasný útek z krajiny späť do Anglicka. „Bol to pre nás ale zároveň aj návrat do ulíc, pred ktorým sme z krajiny odišli” poznamenáva Ashish s tým, že práve vtedy sa v ňom zrodila túžba začať podnikať samostatne.

„Mal som 15 rokov, keď sme sa definitívne presťahovali do Ugandy s cieľom začať odznova. Podarilo sa mi vtedy predať môj osobný počítač jednému známemu a to dokonca so sto dolárovým ziskom. Povedal som si preto, že v IT sektore sa môžu skrývať veľké peniaze”, čo potvrdili aj neskoršie predaje jeho známym, rodine či dokonca jeho škole.

Čoskoro začal Ashish zastupovať veľké spoločnosti zo Stredného Východu a dokonca si otvoril kanceláriu v Dubaji. Vo veku 15 rokov mladý odvážlivec osobne navštevoval výrobcov IT produktov s cieľom zaistenia najlepšieho servisu. O prvoradosti jeho podnikania svedčí aj príhoda, keď mu počas jednej takejto cesty ukradli cestovný pas. Po telefonáte domov mu jeho otec povedal nech zabudne na pas, hlavné je aby uzatvoril obchod.

Odvaha je pre podnikateľov pravdepodobne bežným javom, ale u Ashisha je tento jav o niečo dôraznejší. Ďakovať za to môže asi neľahkému osudu jeho rodičov, ktorí neraz museli začínať úplne od nuly. Ako ale presvedčil skutočných podnikateľov aby s ním začali spolupracovať? „Chodil som za nimi a vravel, že veci sa už rozbehli s cieľom nenechať ich realizovať moje plány bezo mňa. Bolo to namáhavé a neraz veľmi riskantné”, spomína Ashish. Veľakrát musel navštevovať dediny jeho klientov aby tak lepšie pochopil ich skutočné problémy. „Chodil som dokonca k nim domov len preto, že som ich skutočne potreboval”, zdôrazňuje s úsmevom na perách. Rovnaká ochota tvrdo pracovať a riskovať mu z vtedajších čias zostala aj dodnes. Ako vraví Ashish, ak sa naučíte začínať od nuly, obavy z rizika pominú nech je majetok akýkoľvek.“

Školu zanechal Ashish už v pätnástich rokoch len aby sa mohol naplno venovať svojej práci. Napriek tomu je otvorený  múdrosti ostatných čo dosvedčuje aj jeho dobré priateľstvo so zakladateľom spoločnosti Virgin, Richardom Bransonom. Ashish bude dokonca jedným z prvých cestujúcich na uvádzacom vesmírnom lete stroja Virgin Galactic. Samozrejme, že za cestu si musel zaplatiť povinných 200 000 dolárov. Obdiv k Bransonovi Ashish vôbec neskrýva. Je to podľa neho skutočný vzorový vodca, ktorý dokáže byť otvorený voči sebe a voči svetu.

Otvorenosť je pre Ashisha veľmi dôležitou vlastnosťou, ktorá  sa premieta do jeho súkromia, duchovného vnímania a samozrejme obchodného života. Jedným z jeho vzorov v tomto smere je duchovný vodca Morari Bapu, ktorému sa darí priťahovať milióny navštevníkov na svoje vystúpenia na štadiónoch a koncertných halách.

„V podnikaní sa riadim štyrmi základnými pravidlami.“ Prvé je ak s niečim začínam, musí to byť svojho druhu prelomové. Tak napríklad v súčasnej dobe je veľmi obľúbené mimo domovské realizovanie projektov. My sa však snažíme vychovať v každej krajine dostatok talentov aby sme realizáciu nemuseli presúvať. Africké krajiny totiž nemajú rady takéto praktiky, čo sa nedávno prejavilo pri získaní miliónovej objednávky na úkor inej Indickej spoločnosti. Presúvaním realizácie môžete ušetriť veľké peniaze, z dlhodobého hľadiska je to však neudržateľný jav.

Druhým pravidlom je prispievať k sociálnemu blahobytu spoločnosti. Aj keď spoločnosť Mara Group nie je neziskový subjekt, svoje projekty vyberá starostlivo a do podnikania s ťažbou a vývozom nerastných surovín by nikdy nevstúpila. Ďalšou snahou sociálneho blahobytu je neautomatizovať prevádzku pokiaľ to nie je nevyhnutné. Automatizáciu sa snažíme v určitom kroku zastaviť aby sme tak úspešne vytvárali nové pracovné miesta. V neposlednom rade je tiež tretie pravidlo prenášania firemnej kultúry z rozvitých krajín a tým budovanie dobrého mena spoločnosti Mara Group, ktoré je posledným štvrtým pravidlom.

Spomínané zásady vhodne ilustrujú Ashishovu snahu o prepojenie otvorenosti a etickej zodpovednosti. Dodržiavanie prevádzky v miestnych krajinách a vytváranie nových pracovných miest aj za cenu nižšej automatizácie sú nielen pozitívnym prínosom pre africké krajiny ale aj pre spoločnosť samotnú. Z neustále narastajúcim počtom zamestnancov,  Ashish odhaduje že ich počet v roku 2013 dosiahne 9000, môže spoločnosť vstúpiť do takmer ktoréhokoľvek miestneho odvetvia.

Jeho úspech si všimli aj jednotlivé africké krajiny, vďaka čomu je teraz majiteľ Ashish Group zároveň členom množstva štátnych poradných orgánov. Predstavuje tiež Podnikateľské  združenie Commonwealthu alebo Združenie mladých svetových lídrov, vďaka čomu je pravidelným návštevníkom každoročného fóra v Davose.

Z pohľadu afrických podnikateľov prináša Ashish do sveta biznisu viac otvorenosti, transparentnosti a férovosti. „Spoločnosť  Mara nepoužíva nástenkové zákazky, ani nijak nezabezpečuje služby pre samotné vlády, keďže je to málo prehľadné odvetvie”, isto podotýka Ashish. Podľa neho musí byť korupcia potláčaná nielen zhora ale aj zdola, zo strany podnikateľov. „Aby sa zmenila kultúra prostredia musia nielen vlády prestať brať úplatky ale aj samotní ľudia ich ponúkať.” Pre tak veľkú spoločnosť je však neraz ťažké vyhnúť sa situáciam s náznakom potreby úplatku.  Ako ale Ashish ďalej pokračuje, „neustále veríme v poriadok, ktorý je pre nás prvoradý.”

Na mieste sa pritom vynára otázka či je Ashish vôbec Afričanom, ak pochádza z Indie, vyštudoval v Anglicku a býva v Dubaji. Ako ale sám presviedča, je Afričanom najviac ako sa dá. Obaja jeho rodičia sa narodili na Africkom kontinente, prvý biznis tu naštartovali jeho predkovia ešte štyri generácie dozadu a ak si porovnáte samotnú spoločnosť, integrovala sa do Afrického prostredia oveľa viac ako väčšina ich konkurentov. „Vo svojom ponímaní sme skutočne Africkou spoločnosťou. Ak podpíšeme nejaký obchod, zároveň vstúpime do samotnej krajiny aby sme tam odviedli poplatky. Tak napríklad v Čade máme až 250 zamestnancov aj keď vďaka nízkej kvalite legislatívy by sme nemuseli mať takmer žiadneho.”

Napriek svojej veľkosti spoločnosť Mara rastie aj naďalej. Do polovice roku 2013 chce spoločnosť vstúpiť do ďalších krajín ako Kamerun, Angola a Botswana. Medzi najväčšími pripravovanými projektami tu nájdeme založenie farmy s rozlohou viac ako 100 km2, vybudovanie špičkového hotela, nakupného centra alebo kancelárskej budovy. Vstup do novej krajiny prináša zo sebou aj množstvo nových príležitostí aj problémov. „Vždy sa snažíme zmapovať oblasti v ktorých ešte nepôsobíme, spojiť ich s už nadobudnutými skúsenosťami a tým zachytiť nové trendy a šance.” Aby to Ashish viac upresnil poukazuje na poľnohospodárske odvetvie, kedy spoločnosť hľadá oblasti s nedostatkom potravy, možnosťou nadobudnúť pôdu a hlavne s prítomnosťou stabilnej vlády.

Ashish Thakkar a jeho spoločnosť Mara Group jednoznačne prispievajú  k rozvoju afrického kontinentu a k zmene vnímania miestneho podnikania. Musí však prísť minimálne ešte jedna generácia miestnych podnikateľov aby sa poslanie Mara Group rozšírilo aj do bežných afrických ulíc.

Preložil: Michal Molnár

Zdroj: Ventures Africa

Facebook komentár