Dokument z roku 2006 „Kto zabil elektrický automobil“ skúma pokusy General Motors priniesť na trh elektrické auto v polovici 90.tych rokov.
Zvyčajne podozriví, omieľaní stále dookola – ropný priemysel, výrobcovia automobilov a vláda – a celé roky mnoho nadšencov elektrického automobilu verilo, že niečo existovalo, avšak spotrebiteľ zabil elektrické auto.
Rýchlym posunom vpred do roku 2012 sa zdá, že priemysel s elektrickými automobilmi opäť bojuje o prežitie.
Predajca Chevy Volt zďaleka nesplnil očakávania a výkonný riaditeľ Nissan Motors pripustil, že nesplnia predajné ciele pre Nissan Leaf v roku 2012.
V nedávnej správe Katie Fehrenbacherová oznámila, že „A123 Systems, Fisker Automotive a Better Place reprezentujú miliardy dolárov investícií do budúcnosti elektrických áut – teraz čelia hlavne problémom finančne a komerčne.“
Problém je jednoducho taký, že spotrebitelia sa nehrnú do elektrických automobilov tak rýchlo, ako sa očakávalo. Dôvodom sú predovšetkým vyššie počiatočné náklady automobilu a isto nejaké záležitosti o dojazde a možnosťou uviaznutia automobilom.
Skoršie správy od majiteľov uviaznutého Nissanu Leaf vyvolávali tieto obavy. Aj keď „Kto zabil elektrický automobil“ úplne zbavil výrobcov batérií smrti elektrického automobilu, dnešné batérie stále nemajú dostatočný dojazd na uspokojenie mnohých spotrebiteľov.
Na druhej strane je pravda, že keď sa hybridy masovo vyrábali koncom 90.tych rokov, niekoľko rokov dominovala trhu Toyota Prius a Honda Insight. V tej dobe boli ceny ropy nízke a predaje v prvých rokoch nízke.
Dnes sú hybridy veľmi mainstreamové, a to predovšetkým preto, že vysoké ceny ropy vytvorili lepšie možnosti pre viac spotrebiteľov.
Ak ceny ropy zostanú vysoké v najbližších niekoľkých rokoch, elektrický automobil môže eventuálne získať nejaký ťah – ak ho znova spotrebitelia nezabijú ako prví.
Preložil: Lukáš Jankejech
Zdroj: CSmonitor
Facebook komentár