Nedávno som sa vrátil z PDAC konferencie, kde som vystupoval ako pozvaný rečník. PDAC je najväčšia asociácia geologického prieskumu a rozvoja priemyslu na celom svete. Jednou z oblastí, ktorú vidia ako možnosť zvýšenia investičného záujemu boli juniorské prieskumné a ťažobné uránové spoločnosti (URA). Tieto ťažobné uránové spoločnosti sa znovu dostali do povedomia dva roky po Fukušime a odstránili množstvo slabých maloobchodných investorov. Hoci tento podhodnotený sektor je na ceste k oživeniu až v roku 2013, ako očakávam, postupne sa zvýši ich inštitucionálny záujem, fúzie a akvizície. Dva roky klesajúci trend cien tejto spoločnosti zo sektora uránu sa prebral k rastu po niekoľkoročnom minime.

Mnoho mesiacov som upozorňoval na CB&I (CBI) rokujúcich so Shaw Group (SHAW), prepojených s čínskym Cameco, Rusia a Uranium One, na ich nadchádzajúce získavanie mladých prieskumníkov v Athabasca Basin. Svedectvo obstarávania Fission Energy (FSSIF.PK), ktorý hraničí so známym Hathor Deposit, ktorý bol prevzatý od Rio Tinto (RIO) v roku 2011. Nakoniec sa po dvoch rokoch citlivosť sektora zmenila a obrátila k lepšiemu. Tento sektor je extrémne aktívny investorský záujem a potvrdzuje moje presvedčenie, že koniec jadrovej energie, ktorý bol mnohými analytikmi predpovedaný v priebehu posledných dvoch rokov, bolo trochu predčasné.

Veľké spoločnosti, akými sú Cameco, BHP a Rio Tinto oddaľujú kapitálovú expanziu a hľadajú podhodnotených juniorov v ťažobnej jurizdikcii s ľahšími kapitálovými požiadavkami. Sektor uránu bol aktívny u PDAC, preto investori očakavajú viac ponúk práve v týchto výhodných oceneniach.

Všeobecné akciové  trhy bojujú s novými výškami, kým urán je hlboko pod svojimi pred krízovými hodnotami, okolo $125 za libru. Nerovnováha ponuky a dopytu je v súčasnosti pre investorov príležitosť zarobiť na nadchádzajúcej situácii, ktorou je vypršanie ruskej dohody HEU v roku 2013. Za 20 rokov bolo odhadom, asi 24 miliónov libier uránu dodávané z ruských hlavíc. Tieto druhotné zdroje budú musieť byť nahradené zvýšenou ťažbou uránu.

Cameco očakáva zvýšený  dopyt po uráne už v prvej tretine nasledujúceho desaťročia. Kým zvyšok zdrojov je slabý, zvýšenie M&A uránu v Uranium One-ARMZ a Fission, môže byť signálom, že veľké peniaze cítia sa čoskoro odrazia odo dna.

Kým drahé kovy vidieť na úzkych trhoch, investori financujú stále viac spoločnosti, ktoré sa zaoberajú objavovaním uránu. Najviac pozoruhodné sú drobné akcie Atabasca Basin v spojení s Fission. Alpha Minerals podporovali vrty a akcie stúpli sedemnásobne.

Investori majú záujem o dobré správy od odborníkov na urán, čo nie je momentálne prípad zlata, či striebra. Hybnosť sa vracia k uránu a investori začínajú zvyšovať ceny. Pamätáte si, keď som nazval túto rally pred pár mesiacmi, keď bol urán ignorovaný 99% analytickej komunity.

Konečne si verejný  mainstream uvedomil, že náklady vlád na programy nukleárnej energie sú príliš drahé. Po Fukušime niekoľko krajín začalo hľadať alternatívy k jadrovej energii a spoliehať sa viac na obnoviteľné zdroje energie, akými sú veterná a solárna energia. Tento podnet bol vedený značne Japonskom a Nemeckom.

Nie je veľa vysoko kvalitných producentov, ktorý verejne obchodujú s uránom. Po Uranium One už len Cameco a Paladin (PALAF.PK). Pozrime sa na producentov a krátkodobých producentov v USA, ktorí majú povolenie. Americká energetika potrebuje výrazné zvýšenie ťažby uránu na fungovanie 104 reaktorov, inak ich môžu zhasnúť.

Tie isté krajiny môžu teraz chápať toto ako zlyhanie experimentu. Fáza von z nukleárneho spôsobu by bola príliš drhá a mohla by byť dôkazom zvýšenia nákladov národných prenosových sietí.

Nedávno Japonci zvolili pro-nukleárnu vládu a nemecké strany žalujú vládu v opozícií za zvýšenie cien elektriny a znečistenie ovzdušia. Neprekvapilo by ma, ak by Nemci spravili podobný krok ako Japonci, preskočiť na inú vlnu a otočiť sa k pro-nukleárnej stratégii ako zbraň proti zvyšovaniu nákladov a znečisteniu vzduchu.

Tzv. iniciatíva zelenej energie sa odklonila od nukleárnej, čo stálo Nemecko draho nielen finančne, ale aj enviromentálne. Emisie oxidu uhličitého vzrástli v roku 2012 ako následok uzavretia ôsmich nukleárnych reaktorov po nehode vo Fukušime. Nemecko bolo pred Fukušimou, na ceste k znižovaniu emisií na rekorné minimum.

Mierny ústup od jadrovej energie znamenal viac závislosti od uhlia a zemného plynu. Je potrebné  poznamenať, že Nemecko nie je nukleárne voľné, ako to mnohí predpokladajú. Len niečo viac ako 16% Nemecka je stále zásobované jadrovou energetikou.

Priemyselne orientované  krajiny avšak čoraz viac potrebujú určitú formu elektriny. Pozrite sa na posledný Super Bowl, keď vypol prúd, hra bola zastavená. Kto by si kedy pomyslel, že najpopulárnejšia udalosť modernej kultúry môže byť zastavená, v dôsledku elektrického výboja.

Skoro sme zabudli na najväčší výpadok elektriny v histórii, v Indii pred pár mesiacmi, ktorý zasiahol 670 miliónov ľudí, keď sa zrútila sieť. Takéto výpadky prúdu nie sú ničím výnimočné a stávajú sa po celom svete. Moderné priemyslené civilizácie, vrátane rozvýjajúcich sa krajín, akými sú Čína, India a Rusko, potrebujú elekrinu 24/7, 365 dní v roku. Spotreba rastie geometrickým radom a budú potrebné ďalšie dodávky uránu z nízko nákladových ťažieb.

Preložila: Lucia Horska

Zdroj: Zdroj: NÁŠ ANGLICKÝ WEB, ktorý ešte len rozbiehame – FinMarketWeb.com a jeho Facebook, ktorý má vyše 10 000 fans

Facebook komentár