Podnikové pôžičky, ktoré boli poháňané ultra nízkymi úrokovými sadzbami, boli už pred pandémiou na historicky vysokej úrovni. V súčasnosti, keď sa spoločnosti s obmedzeným objemom hotovosti vo veľkom snažia o zlepšenie svojich súvah, očakáva sa, že sa ich dlhy ešte viac zvýšia.
Čo sa deje?
Spoločnosť Janus Henderson v pondelkovej správe uviedla, že korporátny dlh by sa v roku 2020 mal zvýši na nové rekordné hodnoty. Správca aktív, ktorý analyzoval 900 spoločností z celého sveta uviedol, že čisté pôžičky by sa v tomto roku mohli v porovnaní s rokom 2019 zvýšiť až o 1 bilión dolárov, čím by ich objem vzrástol na 8,3 biliónov dolárov.
Analytici zo spoločnosti Janus Henderson uviedli: “Keďže sa prejavuje globálna recesia, zisky a toky hotovosti budú výrazne nižšie.” Aj keď spoločnosti znižujú dividendy a zmenšujú odkupy, „objemy pôžičiek budú v tomto roku veľmi veľké.“
Prečo je to dôležité?
Podľa firmy Janus Henderson, väčší objem dlhov nemusí byť nevyhnutne negatívnym a spoločnosti potrebujú prístup k úverom, aby mohli oživiť hospodárstvo. Väčšie znepokojenie spočíva v tom, či dokážu udržať svoje platby investorom.
Vyhlásenie konkurzov v rámci veľkých firiem, realizovaných v posledných týždňoch, od firmy Brooks Brothers po spoločnosť Chesapeake Energy, vyvolali obavy o udržateľnosť dlhu.
Portfólio manažér zo spoločnosti Janus Henderson – Seth Meyer, uviedol: Zatiaľ čo veľké nadnárodné spoločnosti ako FedEx, Nike a UPS v mesiaci marec veľmi rýchlo využili úverové trhy, aby posilnili svoju finančné pozície v rámci pandémie, vydávanie úverov sa v posledných týždňoch posunulo k menej kvalitným dlžníkom.”
Emisie dlhopisov s vysokým výnosom dosiahli v mesiaci jún rekordné hodnoty.
Zatiaľ však investori veľké obavy príliš nemajú. Poukazujú na bezprecedentné kroky Federálneho rezervného systému, ktorý nakupuje podnikové dlhopisy, aby pomohol úverovým trhom udržať fungovanie počas obdobia hospodárskych obáv. Pomohlo to znížiť výnosy, čo naznačuje nižšie vnímanie rizika a vyšší dopyt.
Obavy
Podnikový dlh bude ústredným bodom výsledkovej sezóny, keďže už v priebehu tohto týždňa bude investorov zaujímať najmä táto oblasť.
Hans Lorenzen z banky Citigroup vo svojej nedávnej poznámke klientom uviedol, že európske spoločnosti si v období od marca do mája požičali 450 miliárd eur (510 miliárd dolárov), čo je takmer trojnásobok sumy, ktorú si požičali počas tých istých troch mesiacov v roku 2019.
V Spojených štátoch by objemy pôžičiek mohli byť ešte vyššie. Janus Henderson poukazuje na to, že americké spoločnosti v súčasnosti dlhujú takmer polovicu čistých firemných dlhov sveta, a to z dôvodu ich globálneho rozsahu a väčšej ochoty požičiavať si.
( AK by niekoho bavili preklady podobných “finančných článkov” pre komunitný projekt, nech sa Nám ozve na Facebook do správy )
Zdroj: WSJ, Bloomberg
Facebook komentár