Spolocnosti-dosahuju-najvacsie-zisky-za-viac-ako-70-rokov

V priebehu posledných niekoľko mesiacov vedúci predstavitelia spoločností nahlas nariekali nad rastúcimi nákladmi na podnikanie, v dôsledku prerušenia dodávateľských reťazcov a nedostatku pracovnej sily.

Inflácia na úrovniach, ktoré neboli zaznamenané od začiatku 90. rokov minulého storočia, sa skutočne ukázala byť väčšia a trvalejšia, než je takmer komukoľvek príjemné.

Zhruba 4 z 5 spoločností skúmaných Federálnym rezervným systémom v Richmonde oznámili zvýšenie cien pre spotrebiteľov, aby pokryli „aspoň časť“ nákladov na vstupy, ktoré mali.

Ale tí istí riaditelia boli o niečo diskrétnejší – okrem ich štvrťročných očakávaní – ohľadom nadšenia v rámci rekordných ziskových marží, ktoré dokázali dosiahnuť nielen tým, že náklady preniesli na zákazníkov, ale účtovali si ešte viac.

Viac ako polovica spoločností, ktoré sa zúčastnili prieskumu webovej stránky Digital.com s recenziami služieb pre malé podniky, uviedla, že ceny zvýšili nad rámec toho, čo bolo potrebné na vyrovnanie rastúcich vstupných nákladov.

Vo vyhlásení odborník na malé podniky – Dennis Consorte, uviedol: „Inými slovami, podniky nafukovali už aj tak nafúknuté ceny, aby dosiahli väčší zisk uprostred obáv ľudí z neistých časov.“

Prieskum ďalej zistil, že okrem toho, veľké firmy mali väčšiu pravdepodobnosť, že sa zapoja do tejto praxe, v porovnaní s malými podnikmi.

Najnovšie údaje amerického ministerstva obchodu v skutočnosti ukazujú, že ziskové marže spoločností boli naposledy také vysoké v decembri roka 1950.

1940-2021 Zisková marža nefinančných spoločností v USA
Spolocnosti-dosahuju-najvacsie-zisky-za-viac-ako-70-rokov-graf

Aj keď prístavy bojujú s prekážkami, ceny ropy klesajú a pracovníci zapĺňajú pracovné miesta (čím sa zmierňuje tlak na firemné marže), zvýšené ceny vyvolali obvinenia prezidenta Joea Bidena z nadmerného predražovania.

Biden v priebehu minulého týždňa poznamenal: „Spoločnosti dodávajúce benzín platia menej a zarábajú oveľa viac a nezdá sa, že by to tak prenášali na spotrebiteľov v rámci čerpacích staníc,“ … “Namiesto toho si spoločnosti strčia rozdiel do vrecka ako zisk. To je neprijateľné.

Výsledkom niektorých z týchto zvýšení cien pre pracovníkov je, že vyššie tržby zvyšujú ochotu zamestnávateľov zvyšovať mzdy a kompenzácie. A mzdy v niektorých sektoroch dokázali udržať náskok pred infláciou, čo znamená skutočný nárast kúpnej sily jednotlivcov.

Robert C. King, ekonomický prognostik pre agentúru Bloomberg: „Podniky ako celok môžu bezpečne povedať, že keď minú viac peňazí na zamestnancov, nastane situácia, kedy sa im vráti viac príjmov.“

Napriek tomu zisky amerických spoločností za posledný rok (37 %) výrazne prekonali infláciu (6,2 %) aj zvýšenie kompenzácií (12 %), čo viedlo banku Morgan Stanley k odporúčaniam návratu k spravodlivejšiemu prerozdeleniu.

Dokonca aj na svojom vrchole v 90. rokoch dosahovali ziskové marže spoločností zhruba polovicu toho, čo v súčasnosti. Spoločnosti boli schopné zvýšiť tieto marže na dnešnú úroveň čiastočne tým, že platili pracovníkom menší podiel z toho, čo vyprodukovali.

Analytici z banky Morgan Stanley napísali, že zväčšujúca sa priepasť medzi ziskami spoločností a odmeňovaním pracovníkov od 90. rokov minulého storočia je bezprecedentná a predstavuje hrozbu pre zdravie ekonomiky.

Zníženie tohto rozdielu by mohlo podľa nich byť kľúčom k uvoľneniu súčasného inflačného cyklu.

 

Zdroj: BI

Facebook komentár